Поки ще невідомі офіційні результати парламентських виборів 2019 року. Але варто звернути увагу на кандидатів мажоритарних округів міста Харкова – хто з них маніпулював, хто вводив в оману громадян-виборців під час виборчого процесу та завдяки маніпуляціям зібрався у «нову команду». Перевірка набуває актуальності на тлі інформації з Офісу президента про можливі дострокові місцеві вибори.
Увагу фахівців «БезБ» привернув 174-ий округ – Холодногірський та Новобаварський райони міста.
Плагіат і обман
МЕСЕДЖ 1: «Олександр Ткаченко – безпартійний кандидат!»
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Оцінюючи передвиборчу компанію Ткаченка, одразу можна помітити схожість кольорової гамми, стилістики та гасел з політичною партією «Слуга народу». Проте цікавий факт, що Ткаченко у своїх же агітаційних листах помічає, що є безпартійним, але візуальна «пастка» для виборців все рівно працює, і депутат асоціюється вже з партією президента, обманом здобуваючи голоси та довіру.
Випадок з плагіатом на «Слугу народу» вже є більш-менш відомим, оскільки команда Президента України сама довідалася про це, а от про суперечну безпартійність кандидата додатково є що сказати. Перевіривши офіційні дані Харківської обласної ради щодо складу депутатського корпусу, було встановлено, що насправді Олександр Ткаченко належить до партії Відродження.
Двійники і псевдо «слуги»
Також дуже цікавими для перевірки та суперечливими стали тезиси від партії Гриценка «Громадянська позиція» під час агітації за кандидата Віталія Рица у 174-ий округ.
МЕСЕДЖ 2: «З 25-ти зареєстрованих кандидатів-мажоритарщиків 11 – не є харків’янами»
ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
У ЦВК дійсно зареєстровано 25 кандидатів у 174-ий округ. Проте насправді 12 з них не проживають в місті Харків. Як бачимо «гриценковці» трохи помилилися.
Але серед цих 12 осіб є особистості, які також інформацією про себе створюють маніпулятивний вплив на виборців.
Першою за алфавітом у списку є Акімова Анастасія, яка проживає у Луганську, але є кандидатом-самовисуванцем у Харкові. В основних відомостях про цього кандидата написано – ТДВ «Слуга Народу». Серед даних акціонерських товариств ми відшукали, що таке ТДВ було зареєстровано за 6 днів до реєстрації кандидата у виборчому списку і, звісно, не має нічого спільного з політичною партією «Слуга народу». Інший цікавий збіг полягає у наявності тезки Бойка Юрія від «Опозиційної платформи – За життя» (загальнодержавний мандатний список) – Бойка Олександра – кандидата в 174-ий округ від «України Славетної». Але не дивлячись на те, що партія «Україна Славетна» є майже невідомою, вона існує з 2016 року, тому можна припустити, що це дійсно лише збіг, який може ввести в оману неуважного виборця.
Маніпуляція соцопитуваннями
МЕСЕДЖ 3: «Громадська позиція» – «у Верховній Раді українці найбільше хочуть бачити Анатолія Гриценка» – одразу викликає підозру своєю маніпулятивністю та потребує перевірки.
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:
Серед передвиборчих рейтингів у різних соцопитуваннях політична партія «Громадянська позиція» ніде не займала лідируючих позицій, а за даними екзіт-полу щодо парламентських виборів 21 липня, як і передбачалося, партія не проходить до парламенту. В «Громадянській позиції» посилаються на дані Українського інституту соціальних досліджень ім. Яременко, проте і в їх опитуванні за липень насправді партія Гриценка не набирає прохідних процентів, як і за іншими опитуваннями.
В більш старих даних інституту Яременко сумісно з Центром «Соціальний моніторинг»(саме які і поширювали в «Громадянський позиції») ще за червень дійсно є цифри, що виводять Гриценко на перше місце, а саме 43%, але антирейтинг політика не набагато відрізняється – 32,5 % і 24,5 % опитуваних не змогли визначитися з . У рейтингу були представлені лише деякі прізвища, наприклад не було жодного представника лідируючої партії «Слуга народу», що могло значно змінити хід голосування. Будь-яке інше опитування не дало приблизно таких результатів, як у «Соціального моніторингу», що ставить поданий рейтинг під сумніви.
Авторка: Анастасія Маркова