Український Телеграм-канал «Universe News 10 грудня 2020 року інформує, що «Кабмін обіцяє почати закривати борги перед шахтарями до нового року». Ця тема піднялася на засіданні уряду 9.12.2020, тому що у м. Мирноград 8.12.2020 шахтарі з ДП «Мирноградвугілля», вугледобувне підприємство в Донецькій області, мітингували біля будівлі шахтоуправління. Шахтарі озвучили свої вимоги в резолюції: вимагали виплатити їм заборгованість, забезпечити гідні умови праці, відвантажити вже видобуте вугілля та не допустити закриття шахт передає регіональна телерадіокомпанія «Донбас Онлайн». Чи дійсно уряд виплатить усі борги шахтарям чи це чергова обіцянка та маніпуляція, яку уряд здійснював вже не один раз, розберемося.
МЕСЕДЖ: «Кабмін обіцяє почати закривати борги перед шахтарями до нового року. За словами міністра енергетики Олега Немчинова, орієнтовна дата початку виплат – 20 грудня. Глава Мінфіну уточнив, що 1,4 млрд грн на ці цілі у них є. Залишилося відправити гроші, як того вимагає законодавство»
частково
Український Телеграм-канал «Universe News» у своєму пості надало коротке відео з засіданні Уряду на 9 грудня 2020 року:
По-перше. Телеграм-канал переплутав посади та імена державних службовців. На відео говорить не міністр енергетики Юрій Бойко, а заступник міністра енергетики Максим Немчінов,, який зауважив, що «з 18 грудня ми почнемо роботу по випуску цих коштів на шахти для виплати зарплат шахтарів, це відбудеться орієнтовано з 20 грудня». Олег Немчінов є міністром КМУ, а не міністром енергетики. Сергій Марченко, голова Мінфіну, на засіданні Уряду (37:48) зауважив, що «суму коштів, які ми мали сплатити шахтарям ніхто не збирається зменшувати та ми плануємо найближчим часом це питання закрити». Меседж про те, що «1,4 млрд грн на ці цілі у Мінфіну є. Залишилося відправити гроші, як того вимагає законодавство» Сергій Марченко на засіданні не говорив.
По-друге. Згідно з резолюцією борг перед шахтарями в м. Мирноград на 1.12.20 складає − 107 млн. грн. і не сплачена поточна заробітна плата – 51 млн. грн. Голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець на своїй Facebook-сторінці повідомив, що «офіційна статистика заборгованості перед гірниками держшахт сягнула 1,89 млрд грн, а борг вугільним підприємствам Донецької області становить 836 млн. грн». На Луганщині борг становить 470 млн. грн, Львівщині − 492 млн. грн та Волині − 93 млн. грн. Павло Кириленко, голова Донецька обласної державної адміністрації, 9.12.20 інформує, що «на підприємства області надійде близько 700 млн грн, якщо бюджетні кошти надійдуть у визначених обсягах, то їх вистачить для того, щоб повністю погасити заборгованість за 2020 рік».
Міністерство енергетики України ще 4 листопада 2020 року на офіційній Facebook-сторінці обіцяло виділити кошти на зарплати шахтарям до кінця року − 1,4 млрд. грн та прийняло з цього приводу законопроект. Законопроект № 4119 щодо внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» був прийнятий 17 листопада 2020 року, а наказ «Про внесення змін до бюджету 2020 року» лише 4 грудня 2020 року. У п. 9 наказу про напрямки використання бюджетних коштів для забезпечення оплати праці та погашення заборгованості із заробітної плати шахтарям з спеціального фонду надавалося 1,4 млрд грн. Джерелами надання коштів згідно з ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» ст.11 та ст. 14 стали обов’язкові виплати НАК «Нафтогаз» та ПАТ «Укрнафта», а саме надходження від сплати грошових зобов’язань з податку у сумі понад 10 млрд грн та надходження ПАТ «Укрнафта» від погашення податкового боргу минулих періодів у сумі понад 30 млрд грн в держбюджет згідно з експертним висновком Мінфін України.
За жовтень 2020 року ПАТ «Укрнафта» сплатило до бюджетів усіх рівнів податків на суму 870,6 млн грн. У цю суму увійшли рентна плата за користування надрами, ПДВ, податок на прибуток, акцизний збір та інші податки. Сума сплачених податків за 10 місяців 2020 року сягнула 10,35 млрд грн. Виплати за листопад та грудень ПАТ «Укрнафта» ще не сплачені. За оперативними даними за січень-листопад 2020 року, надходження до державного та місцевих бюджетів від Групи Нафтогаз склали близько 94,8 млрд грн.
Михайло Волинець зазначає «ще 28 жовтня уряд був готовий погасити зарплатний борг перед працівниками держшахт коштами ковідного фонду. Але в процес втрутились доброчинці монобільшості та пустили гірників найдовшим шляхом. Внесли 1,4 млрд грн видатків на розрахунки з гірниками до законопроєкту 4119. Потім були качелі з прийняттям закону, його то відкликанням − то поверненням, затягування з підписанням, тепер з надходженням коштів від «Укрнафти». Тому обіцянки Уряду щодо виплати заборгованості шахтарям так і можуть залишитися обіцянками судячи з досвіду. Хоча сума сплачених податків ПАТ «Укрнафта» та НАК «Нафтогаз» разом нараховує встановлену суму 40 млрд грн згідно з ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», тому оплата заборгованість перед шахтарями в 1,89 млрд грн цілком може бути реалізована.
По-третє. Михайло Волинець на своїй Facebook-сторінці 10 грудня 2020 року наводить приклад виплати боргу шахтарям ДП «Селидіввугілля» м. Селидове, яким нарахували 102 грн 61 коп., а деяким шахтарям не надали навіть цих грошей. Якщо заробітна плата на 20 грудня за декілька місяців буде становити лише 102 грн 61 коп. шахтарі знову вийдуть на протести. Збоку влади невиплата заробітної плати є знущанням, а обіцянки і відтягування виплат відвертою маніпуляцією, адже гроші на погашення боргів із заробітної плати влада має.
Авторка: Каріна Богодьорова
Матеріал підготовлено в рамках проекту “Протидія фейкам і маніпуляціям під час місцевих виборів” фактчекерами ресурсу Realgazeta.com.ua