Політична партія «Наш край» в мери Одеси висунула екс-міністра транспорту Євгена Червоненка. У своїх агітаційних роликах він використовував кадри з забороненого в Україні серіалу «Ліквідація» і технологію діпфейк.
На даний момент є два відео з діпфейком, один опублікований на сторінці в Facebook радника директора холдингу «Медіа група Україна» Василя Голованова, другий – на сторінці Червоненко. У них політик постає в образі головного героя серіалу – начальника карного розшуку Давида Гоцмана. Обидва ролика побудовані на сцені зустрічі Гоцмана з бандитськими авторитетами, обидва рази Червоненко ставить ультиматум присутнім, називаючи їх «бандитами» і «корумпованими чиновниками», заявляє, що «не більше і не дасть дерибанити Одесу».
Чому ці відео діпфейк?
Діпфейк (похідне від слів deep learning і fake) – це технологія створення високореалістічним відео, фото або аудіо за допомогою штучного інтелекту. Вона може замінити на відео особа однієї людини на іншу або змусити його говорити те, чого не вимовляв.
У відео Червоненко замінює Гоцмана. Стверджувати, що це було зроблено за допомогою штучного інтелекту, ми не можемо, однак картинка вийшла дуже і дуже наближеною до оригіналу. На задньому фоні у політика перебуває персонаж з серіалу, а другий персонаж звертається до Червоненко на ім’я – Євген Альфредович.
Пропонуємо порівняти з оригінальним відео:
Законність використання діпфейков
Діпфейки – спірний інструмент, особливо при використанні його в політиці. З їх допомогою можна дискредитувати кандидата або ввести аудиторію в оману. Тому, наприклад, в 2019 році в Каліфорнії ввели два закони проти діпфейков, один з яких робить незаконним їх розміщення в політичних цілях. У Китаї ж за публікацію діпфейка без відповідної позначки передбачена кримінальна відповідальність.
Відео з Євгеном Червоненком хоч і не вводить нікого в оману, але ставить під питання легальність використання кадрів з серіалу в цілях політичної агітації. Ні в роликах, ні в підписі до них не вказано, чи є дозвіл на використання відео в передвиборній агітації, а також немає вказівки, звідки взяті кадри.
Також слід звернути увагу на те, що фільм “Ліквідація” був заборонений в Україні у 2014 році – одного з героїв фільму грає російський актор Михайло Пореченков, яки побував з “візитом” у бойовиків на Донбасі і демонстрував стрільбу з кулемета у бік позицій українських військ.
Матеріал підготовлено в рамках проекту “”Придія фейкам і маніпуляціям під час місцевих виборів” факчекерами ресурс Pushkinska.netSvoi.city