//

Маніпуляції з соцдослідженнями: у Дніпрі кандидат, якого називали «безперечним лідером», опинився аж на третьому місці – Без Брехні

Маніпуляції з соцдослідженнями: у Дніпрі кандидат, якого називали «безперечним лідером», опинився аж на третьому місці

Напередодні дня виборів до Верховної Ради, на Facebook-сторінці ВГО “Громадська сила”, лідером якої є кандидат Загід Краснов, з’явився допис“На 25 округе уже определился уверенный лидер гонки. Это лидер “Громадской силы” Загид Геннадьевич Краснов. Таковы результаты социсследования, которое провел Международный аналитический центр социологии по заказу Фундации восточноевропейских инициатив”.

До допису долучено відео, в якому закадровий голос повідомляє: 

“На 25 окрузі, що охоплює Чечелівський та АНД-райони, більшість вже визначилася зі своїм кандидатом – безумовний лідер Загід Геннадійович Краснов. Це показали дослідження Міжнародного аналітичного центру соціології”

Проте, реальні вибора показали зовсім іншу картину – Загід Краснов зайняв “третє місце” серед кандидатів. Де була прихована маніпуляція у соцдослідженнях – з’ясовували фахівці “БезБ”. 

 

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ: 

Інформація про “безумовне лідерство”Загіда Краснова не підтвердилася за результатами виборів у 25 одномандатному виборчому округу, які пройшли 21 липня 2019 року. Згідно офіційних даних Центральної виборчої комісії, Загід Краснов не виявився “безумовним лідером”. Він зайняв навіть не друге, а третє місце.

Помилилися? Дану ситуацію можна було б вважати помилкою, чи непердабуваностю виявлкення громадян-виборців, як би певні обставини. Це вже не вперше, коли Міжнародний аналітичний центр соціології (Далі – Центр) завищує рейтинг Загіда Краснова.

Наприклад, 17 липня 2016 року після закриття дільниць на проміжних виборах до Верховної Ради по 27 округу у Дніпрі, представники Центру заявили, що за результатами екзіт-полу, перемогу отримав Загід Краснов. Він, нібито, набрав 45,1% голосів. Проте, насправді Загід Краснов опинився на другому місці з результатом 36,73% голосів виборців.

Або, 14 липня 2016 року представник Міжнародного аналітичного центру соціології Дмитро Тарасюк заявив, що на фінішній прямій виборчої кампанії по 27 округу лідирує Загід Краснов.

“Якщо, наприклад, є аутсайдер і виборці вважають, що шанси кандидата не дуже високі, то й голосувати за нього не будуть. Тому, щоб збільшити його шанси, виборцям демонструють, що у нього – позитивна динаміка, рейтинги зростають”, – пояснив 24 каналу політолог Володимир Фесенко.

Тож, систематичне завищення рейтингів Загіда Краснова Міжнародним аналітичним центром соціології, явке неодноразово фіксувалось протягом 2016-2019 років, вказує або на некомпетентність Центру у проведенні соціальних досліджень (за діючими нормами статистична похибка в соціологічних опитуваннях складає не більше 2%), або – на навмисне маніпулювання даними соціології для створення певного іміджу того чи іншого кандидата в народні депутати.

 

Автор: Антон Філліпов, видання “Лица”, м.Дніпро

Матеріал підготовлено за підтримки Internews Ukraine в рамках проекту «Фактчек – інструмент контролю в регіонах України виборчої і післявиборчої риторики, подій, публікацій в ЗМІ»

//
Exit mobile version