У Тернополі осередок партії «Батьківщина» поширює серед жителів міста свою виборчу програму на місцевих виборах, яка складається із понад 20-ти пунктів. Наші фактчекери перевірили, чи все із обіцяного входить у повноваження місцевої влади.
ПЕРЕВІРКА:
За статистикою лише близько 5% людей читають виборчі програми партій і кандидатів. Більшість також не знає, що входить у повноваження місцевих депутатів, сподіваючись, що обіцянки зниження тарифів на «комуналку», підвищення пенсій і зарплат, будуть виконані. Через це партії нерідко прописують у своїх програмах те, що не входить у їхні повноваження, в тому числі і обласний осередок ВО «Батьківщина».
Обіцянка 1: «Боротьба за справедливі тарифи і ціну на енергоносії для населення (не більше, ніж 15% доходу сім’ї)»
Тарифи на «комуналку» – одна із болючих тем в українському суспільстві. Адже за даними Державної служби статистики, «комуналка» займає понад 13 % у структурі грошових витрат домогосподарств України, а отже позначається на бюджеті окремої української родини.
І обіцянки знизити тарифи виборці чують чи не на усіх виборах – від президентських до місцевих. Тільки ось регулювання цін на комунальні послуги не входять у обов’язки місцевого депутата (як і президента, до речі, теж))), а є повноваженнями Кабінету Міністрів України.
Обіцянка 2: «Українська армія має бути добровільною, а не примусовою. Ми пропонуємо реорганізувати армію і позбутися непотрібних структур»
Перш за все, варто сказати, що в Україні існує військова служба за контрактом, куди особи, як потрапляють під вимоги «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», вступають на добровільній основі.
А по-друге, питання реорганізації Збройних сил України – це аж ніяк не проблеми місцевої влади, а Міністерства оборони України в цілому та Генерального штабу ЗСУ зокрема.
Обіцянка 3: «Команда буде боротися за скасування Закону «Про продаж землі»
Питання української землі також цього року на слуху. Усе – через Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який набув чинності навесні 2020-го і викликав суперечки у суспільстві. А тому цей пункт програми – також актуальний, але не на місцевих виборах.
Бо скасовувати рішення Верховної Ради – це також не прерогатива місцевих депутатів, а повноваження депутатів Верховної Ради (ст. 48 Закону України «Про регламент Верховної Ради».)
У цьому ж Законі йдеться, що Закони, постанови та інші акти Верховної Ради, що набрали чинності, скасуванню Верховною Радою не підлягають, вони можуть бути визнані Верховною Радою такими, що втратили чинність.
Обіцянка 4: «Щоб зупинити корупцію в земельних відносинах, ми будемо й надалі сприяти передачі права розпоряджатися землею (державної власності) місцевим громадам»
Корупція – ще одна із вічних проблем українського суспільства, яку ніяк не можуть вирішити. Проте боротьба із цим явищем – це також не справа місцевих депутатів. Звісно, вони можуть долати корупцію своїм прикладом, не даючи і не беручи хабарі, позбувшись «кумівства» чи не вирішуючи особисті питання незаконними способами.
Офіційно ж в Україні борються із корупцією декілька відомств, серед яких Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке, щоправда, має превентивну функцію. Воно перевіряє правдивість даних у деклараціях всіх державних службовців. Крім цього НАЗК перевіряє фінансування політичних партій. Якщо НАЗК виявляє порушення, всі матеріали передаються до Національно антикорупційного бюро (НАБУ).
Є ще є Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) – структурний підрозділ Генеральної прокуратури України, Державне бюро розслідувань (ДБР), а також Вищий антикорупційний суд України (ВАСУ).
А ще – Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), Служба безпеки України (СБУ), Національна рада з питань антикорупційної політики при президентові України.
Тобто, як бачите, корупція і без допомоги місцевих депутатів, без нагляду не залишиться.
Що ж стосується саме обіцянки можливості громад розпоряджатися землею, то 15 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський підписав Указ щодо передачі сільгоспземель з державної до комунальної власності.
Обіцянка 5: «Підвищити якість вітчизняних продуктів можна, якщо домогтися справедливих закупівельних цін на м’ясо, молоко, овочі та іншу продукцію, що пропонують наші краяни».
Тернопільщина – край аграрний. Аграрний сектор займає провідне місце у народногосподарському комплексі області, сільське господарство дає 30 % валового внутрішнього продукту регіону і забезпечує потреби населення області в основних продуктах харчування та потреби переробної промисловості у сировині, створює основу експортного потенціалу області.
Тому питання низьких закупівельних цін на с/г продукцію також одне із актуальних у регіоні. Проте їх регулювання також не входять у обов’язки депутата місцевої ради.
Статтею 11 Закону України «Про ціни i ціноутворення» визначено, що ціни є вільними, встановлюються суб’єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін.
На сьогодні державне регулювання цін на молочну та м’ясну сировину не здійснюється, тому ціни на неї встановлюються суб’єктами господарювання самостійно (продавець-покупець), за згодою сторін. Відповідні Закони і зміни до них можуть приймати депутати Верховної Ради.
ВИСНОВКИ:
- Програма Тернопільської обласної організації ВО «Батьківщина» на місцевих виборах-2020 містить пункти, які не входять у повноваження місцевих депутатів. Зокрема, йдеться про обіцянки зниження тарифів, реформування армію, скасування Закону «Про продаж землі», боротьби з корупцією та підвищення закупівельних цін на с/г продукцію.
- Окрім того, у програмі містяться обіцянки, які й так вже діють у Україні: фукнціонування конктратної армія та передача земель ОТГ.
Авторка: Світлана Величко
Матеріал підготовлено Тернопільським медіа-центром в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах»