У Тернополі декілька місцевих Інтернет-видань, посилаючись на першоджерело, поширили інформацію із крищучим заголовком про те, що ціни на картоплю у місті б’ють рекорди. Чи не гоняться за примарними сенсаціями та чи не вводять в обману читачів такими заголовками і публікаціями тернопільські “акули пера”, з’ясовували фактчекери.
ВЕРДИКТ: ПРАВДА частково МАНІПУЛЯЦІЯ
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
Щоб перевірити наскільки цьогорічна вартість “другого хліба”, як кажуть українці про картоплю, вдарить по сімейному бюджету жителів Тернопільщини, для початку слід прослідкувати, як зростала вартість картоплі та середньої зарплати за останні три роки.
Зокрема, за Даними державної служби статистики у серпні 2017 року картопля вартувала 5, 91 грн./кг, а середня зарплата в той самий період на Тернопільщині складала 5503 грн.
Якщо враховувати дані Головного управління статистики у Тернопільській області, то в середньому у 2017 році одна людина споживала щомісяця 7, 7 кг картоплі. Тобто у серпні 2017 року пересічному тернополянину потрібно було віддати 0, 83% своєї зарплати на купівлю картоплі.
Дані Держслужби статистики також говорять, що у серпні 2018 року картопля на Тернопільщині коштувала 6, 72 грн./кг, а середня зарплата дорівнювала 7165 грн. Середній показник споживання картоплі у 2018 році складав 7, 3 кг на одну людину. Тож рік тому жителю Тернопільської області потрібно було викласти 0, 68% своєї зарплати, щоб купити картоплю.
Свіжих статистичних даних щодо ціни на картоплю у серпні 2019 року ще немає, оскільки місяць лише розпочався, тому редакція дослідила ціни на місцевому Центральному ринку та продуктовому ринку на вулиці «15 Квітня». Вартість «другого хліба» станом на 6 серпня тут коливається від 13 до 18 гривень за кілограм, проте найчастіше картоплю продають за 15 гривень.
Щодо середньої зарплати у області, то станом на червень 2019 року вона становить 8686 гривень – це «найсвіжіші» дані Держслужби статистики.
Тож, якщо взяти за основу дані споживання картоплі у 2018 році, то жителям області зараз доведеться заплатити за «другий хліб» 1, 26% своєї зарплатні.
Очевидно, що порівняно із минулим роком витрати на картоплю зросли у 1,8 рази, тож можна сказати, що ціни на цей овоч таки «кусаються». Проте чи можна говорити, що ціни б’ють рекорди? Таким формулюванням місцеві ЗМІ намагаються привернути уваги до публікації, маніпулюючи читачем, адже ціни зростають не лише на картоплю. Так, за даними Асоціації постачальників торговельних мереж, за перші шість місяців 2019 року овочевий кошик загалом подорожчав на 86%.
Автор: Світлана Величко, Тернопільський Медіа Центр
Матеріал підготовлено за підтримки Internews Ukraine в рамках проекту «Фактчек – інструмент контролю в регіонах України виборчої і післявиборчої риторики, подій, публікацій в ЗМІ»