Програму «Свобода слова» на ICTV 10 червня відвідали топ-5 членів виборчого списку партії «Опозиційна платформа – партія миру і розвитку». Четвертий у списку – мер Одеси Геннадій Труханов відзначав досягнення децентралізації на прикладі свого міста: «Например, было сегодня сказано о децентрализации. Да действительно передача полномочий государственных органов на места произошла. Нам передали полномочия. И в Одессе бюджет развитися вырос в 7 раз. 300 миллионов 2014 год. И более 2,5 миллиарда 2018 год», – сказав Труханов (2:36:30).
ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА
СУТЬ ПИТАННЯ:
У 2014 році почалася реформа децентралізації. У вимірі фінансів громад, метою було зробити ефективнішими принципи наповнення і витрачання коштів місцевих громад. До того в місцевих громадах залишалися податки на доходи фізичних осіб, акцизи, податки на нерухомість, рента з користування надрами, тощо. Внаслідок децентралізації громади отримали більше інструментів призначати місцеві податки і збори. Крім щойно перерахованих, на місцях залишаються:
- податок на житло;
- автомобілі;
- зборів з їх паркування;
- туристичні збори;
- економічні податки;
- прибутки від розміщення вільних коштів на депозитах;
- оплата за адміністративні послуги;
- адміністративні штрафи;
- збори за реєстрацію бізнесу;
- ліцензії на виробництво і торгівлю спиртними й тютюновими виробами.
Більшість цих податків і зборів залишаться в громадах у повному обсязі.
На 2018 рік місцеві податки становлять близько четвертини-третини доходів загального фонду місцевих бюджетів. Тим не менше, громади все одно залежать від субвенцій і дотацій із центрального бюджету в сферах освіти, допомоги малозабезпеченим, пільг за компослуги і навіть розбудови інфраструктури.
Практика бюджетів розвитку існувала і до децентралізації. Гроші бюджетів розвитку можна витрачати, зокрема, на: розвиток інфраструктури, погашення місцевих боргів і закупівлю транспорту.
Бюджет розвитку наповнюється із:
- податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- єдиного податку;
- доходів і дивідендів від майна, яким володіє громада;
- грошей від відчуження комунального майна;
- 90 % коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення;
- капітальні трансферти з інших бюджетів;
- кошти, які передаються з іншої частини місцевого бюджету, за рішенням відповідної місцевої ради;
- кредитних коштів.
ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:
У 2014 році витрати бюджету розвитку Одеси складали 342 млн гривень, а в 2018-му – 2,84 млрд. Таку інформацію повідомили у відповідь на запит в Департаменті фінансів Одеської міської ради.
Тобто, за ці роки бюджет розвитку міста зріс в 8,3 разів.
Як повідомляється на сайті міськради Одеси, за перші 6 місяців з бюджету розвитку витратили майже 988 мільйонів гривень.
27 % витрат із бюджету розвитку міста стосуються погашення кредитів міської ради, ремонту, близько чверті – переоснащення бюджетних установ.
На інфраструктурні і реставраційні проекти, за звітом міськради, вклали майже 330 мільйонів гривень, тобто, близько третини витрат.
Автор: Олексій Півторак