//

Рейтинг Doing Business. Як Україна “пАкращила” свою позицію до 76 місця – Без Брехні

Рейтинг Doing Business. Як Україна “пАкращила” свою позицію до 76 місця

Місце у рейтинг Doing Business  (або інша назва – проект) – один з найулюбленіших маркерів маніпулювання політиків і державних діячів українського ґатунку останніх п’ять років (як мінімум). Чому це так важливо – пишатися або навпаки, шпиняти опонента позицією в даному рейтингу?

Doing Business  це своєрідна шкала простоти ведення підприємницької діяльності (або просто – бізнесу) в тій чи іншій країні. Рейтинг дозволяє визначити якість правил регулювання цієї діяльності, що підвищують чи обмежують ділову активність.

Світовий банк розраховує цей індекс від 2003 року за такими критеріями, як легкість відкриття нового бізнесу, отримання дозволу на будівництво, реєстрація власності, отримання позики, захист прав інвесторів, сплата податків, законодавчий захист контрактів та інші. Всього 11 критеріїв. На сьогодні рейтингуються 190 країн світу.

За останні декілька років Україна дійсно піднялась у рейтингу Doing Business, як на цьому часто наголошували представники влади п’ятого президента України Петра Порошенко і він сам. Станом на кінець 2018 року наша країна займала 76 позицію, «стрибнувши» на 36 сходинок вгору – із 112 позиції у 2014 році.

Проте, і країни, що взяті до порівняння теж не столи на місці, про що здебільшого не говориться. Так, Росія, що знаходиться під економічними санкціями, не зважаючи на це, піднялася у порівнянні з 2014 роком на 57 (!) позицій – з 92-го на 35 місце. А Польща «здолала» 18 сходинок – в 2014 році вона займала 45-ту позицію, у 2018 – 27-му.

*в даному матеріалі продемонстровані загальна позиція України в рейтингу та місце країни за чотирма внутрішньорейтинговими показниками. Позиції в інших категоріях – у наступній публікації.

PS. «БезБ» започатковує рубрику «10 років пАкращення». Підґрунтям для початку роботи над нею стало декілька меседжів, які активно використовували (інколи маніпулятивно) за часів вже попередньої влади та під час останніх президентських перегонів.  А саме:

  1. Україна і Польща, після розвалу соціалістичного блоку, мали порівняно рівний економічний потенціал, тому досягнення нашого західного сусіда часто згадують, як докір недолугості правлячої еліти нашої держави.
  2. «В Україні краще ніж у Росії» – даний меседж не конкретизую за якими критеріями «краще». Звичайно, ми маємо безперечні досягнення в області демократії, народовладдя, волевиявленні громадян. Однак, є ще інший бік «медалі краще» – економічний. І тут не все так прямолінійно.
  3. Період в 10 років був вибраний за наступних причин. По-перше, і «злочинна влада Януковича» у 2010 році і проєвропейська Порошенко у 2014 році отримали мандат виборців фактично під ідентичними гаслами: «Будуємо нову країну» («Партія регіонів»), «Жити по-новому» (БПП «Солідарність»). По-друге, під час правління кожна з «політичних еліт» пишалась своїми досягненнями, прорахунки і недоліки списуючи на «попєрєдників», або «злочинну владу». В той же час, після втрати керма керування країною, і перша, і друга еліти отримували різко негативний статус.

Враховуючи, що пересічний громадянин дуже часто опиняється в полоні маніпулятивної риторики або емоційних меседжів, «БезБ» говоритиме мовою фактів. Рубрика «10 років пАкращення» не носить формат викриття, але має на меті просвітницьку, пізнавальну функцію – надати фактичну, реалістичну картину економічного розвитку країни за останні 10 років.

Кожна публікація розкриватиме в доступній формі (через інфографіку і короткий опис) один із економічних або соціальних аспектів. До того ж, буде продемонстровано співвідношення показників України до Польщі і Росії.

//
Exit mobile version