//

Новий бюджет відбудови та житло для переселенців – чи є позитивні зміни? – Без Брехні

Новий бюджет відбудови та житло для переселенців – чи є позитивні зміни?

Проблеми програм відновлення і відбудови залишаються гострими і актуальними. Один з проблемних векторів – житло для переселенців за програмами відновлення. Днями було затверджено бюджет на проекти відбудови і відновлення на 2025 рік, а згодом Верховна Рада прийняла закон «про забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб». Що змінилося у підходах держави для вирішення актуального питання та чи поліпшить це ситуацію з забезпеченням житла ВПО – далі у матеріалі.

 

Контроль відновлення 

Кошти на відновлення в новому бюджеті

На фінансування пріоритетних проєктів відбудови у державному бюджеті на 2025 рік передбачено 224,2 млрд грн. Про це повідомила пресслужба Мінфіну.

«Однією з інноваційних складових бюджету стала система Public Investment Management (PIM), запроваджена за підтримки Світового банку. Цей підхід до управління державними інвестиціями забезпечує більш ефективне використання бюджетних коштів, спрямовуючи їх на реалізацію пріоритетних проєктів, які відповідають стратегічним цілям країни», – йдеться в повідомленні.

Додається, що завдяки PIM уряд зможе забезпечити прозорість видатків та підвищити якість інвестицій у критичні галузі, сприяючи швидшому відновленню інфраструктури.

У рамках PIM сформовано Єдиний проєктний портфель, що включає 787 проєктів загальною вартістю 2,6 трлн грн. На 2025 рік передбачено фінансування 224,2 млрд грн, яке розподілено наступним чином:

«Цей підхід дозволяє не тільки фінансувати відновлення, але й модернізувати існуючу інфраструктуру, створюючи базу для подальшого економічного зростання», – зауважили в міністерстві.

Закон про житло для ВПО

Верховна Рада 20 листопада ухвалила закон про забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб. Документ набрав 258 голосів. Новий закон передбачає інвентаризацію нерухомості всіх форм власності для розміщення ВПО. За підсумками такої інвентаризації створять базу придатного житла.

«Також закон дає можливість надавати в оренду ВПО майно освітніх закладів, яке не використовується за призначенням рік поспіль. ВПО зможуть обирати з цих обʼєктів, де саме вони б хотіли проживати, а міжнародні організації тепер мають право в цьому допомагати і проводити необхідний ремонт», – коментує закон народний депутат Олексій Гончаренко.

За словами голови парламентської тимчасової спеціальної комісії з питань захисту прав ВПО Павла Фролова, передбачається створення інформаційної бази придатного для проживання житла у вигляді публічної інтерактивної карти. Там буде доступна інформація про технічний стан об’єкта, його фото, кількість місць для проживання, обсяг потенційних інвестицій для приведення у належний для проживання стан.

«Важливо, що ВПО зможуть обирати об’єкт, де б вони хотіли проживати, а органи влади комунікувати з міжнародними організаціями щодо проведення необхідного ремонту та введення об’єкта у експлуатацію. Подавати заявки на проживання внутрішні переселенці зможуть орієнтовно через півроку після того, як закон набуде чинності», – додав Фролов.

Важливі зміни у законі

Ключові нововведення закону наступні:

  1. Інформаційно-аналітична система нерухомості.

Впроваджується електронна система обліку нерухомого майна, яка забезпечує:

  1. Обстеження об’єктів нерухомості.

Передбачено створення координаційних та регіональних комісій для обстеження об’єктів державної, комунальної та приватної власності (за згодою власників). Результати обстежень заносяться до бази даних.

  1. Розширення житлових можливостей для ВПО.
    Закон надає механізми для переобладнання або використання нерухомості, яка може бути пристосована під житло, включаючи недобудови чи нежитлові приміщення.
  2. Роль органів місцевого самоврядування

Органи місцевого самоврядування відіграють важливу роль у реалізації положень цього Закону. Від них очікується:

//
Exit mobile version