//

Обіцяли навесні: чому змістилися терміни відновлення будинку на Соборному, 151 у Запоріжжі – Без Брехні

Обіцяли навесні: чому змістилися терміни відновлення будинку на Соборному, 151 у Запоріжжі

Будинок на проспекті Соборному, 151 у Запоріжжі належить до історичної забудови. Він знаходиться в серці міста — довкола парк, алея, фонтан. Однак 6 жовтня 2022 року він постраждав від прямого влучання ракети. Був повністю зруйнований 6 під’їзд, суттєво пошкоджені 5 і 7. Ворог зруйнував 24 квартири, загинули 15 людей.

 

Контроль відновлення 

Рішення про початок відбудови будинку було ухвалено навесні 2023 року. На розробку проєктно-кошторисної документації було виділено 10 мільйонів гривень. Розробкою проєкту займалася  організація ТОВ «АНСТРОЙ ПРОЕКТ». Згодом, у травні відбулася презентація проєкту відбудови. Оскільки, зруйнований будинок є пам’яткою архітектури й був збудований за кошти заводу «Запоріжсталь» у середині 20-го століття, до фінансування проєкту долучилася компанія “Метінвест”. Вона виділила 50 мільйонів гривень на перший етап відбудови. Увесь проєкт було оцінено у 330 мільйонів гривень, кошти залучені з міського й обласного бюджетів (державні субвенції).

Замовником робіт стало КП “Управління капітального будівництва”. На Прозорро було проведено два тендери. Один вартістю 138 мільйонів на проведення І черги робіт, і другий вартістю 162 мільйони на ІІ і ІІІ черги.

Обидва тендери виграло ТОВ “УКРАЇНСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ”.

ПОЧАТОК ВІДБУДОВИ

Початок відбудови не пройшов без скандалів. Обурення громадськості викликала завищена вартість відбудови. Зокрема, за попередніми розрахунками, виявилося, що відновлення однієї квартири обходилося в 13 мільйонів гривень, або в понад 300 тисяч доларів. Однак тодішній в.о. мера Запоріжжя Анатолій Куртєв наголосив, що така математика є неправильною.

«Ви не рахуйте за рахунок однієї квартири. Я вам ще раз кажу: це повністю комплекс будинку, повного будинку. Усім, хто там патякає з цього приводу, й тим, хто є диванними критиками, а не фахівцями. Відновлення будинку взагалі коштує дорожче, ніж новобудова», — стверджував Куртєв.

Дійсно, проєкт відбудови передбачав не просто відновлення зруйнованих під’їздів, а повне оновлення будинку. Сама будівля займає весь квартал (складається з 15-ти під’їздів) і є одним із останніх зразків архітектурної неокласики. Саме тому було вирішено відновити оригінальний вигляд будівлі, а також облаштувати покрівлю, територію навколо і зробити повноцінне укриття. Зокрема, для відновлення фасаду потрібно було відновити шамотну плитку на фасаді, яку вже не виготовляють. Матеріал для плитки привозили зі Слов’янська Донецької області — для цього тимчасово відновило роботу тамтешнє підприємство, яке перебуває під обстрілами. 

Роботи, які мали виконати, відповідно до проєкту:

Роботи активно велися протягом року. Уже в березні 2024 року повідомлялося, що проводиться внутрішнє оздоблення.

Маємо намір, що до 1 травня вже будуть завершені повністю всі роботи, і будинок буде здано в експлуатацію. Люди зможуть зайти не тільки у відновлені квартири, а й у повністю відновлений будинок з новими під’їздами»— зазначав Олександр Андрєєв, керівник КП «Управління капітального будівництва».

Варто зауважити, що відновлення мало тривати 30,5 місяців, відповідно до проєкту. Але місцева влада і замовник наполягали, що уже до кінця травня мешканці зруйнованих квартир зможуть повернуться до власної домівки.

Однак у травні в Запоріжжі відбулися кадрові зміни в міській владі Запоріжжя, й посадові особи не так активно висвітлювали перебіг ремонтних робіт. Аж до самої осені про закінчення відбудови офіційно не говорилося. На самому об’єкті тривало укладання тротуарної плитки довкола будинку, завершувалися інші дрібні роботи.

ЩО ВИКОНАНО ЗАРАЗ?

Наприкінці жовтня журналісти звернулися із запитом до замовника проєкту КП “УКБ” з питаннями про те, на якій стадії роботи й коли жителі врешті-решт зможуть заїхати до своїх квартир.

За інформацією замовника наразі виконано:

При цьому досі завершуються роботи з благоустрою та встановлюються останні архітектурні елементи.

Зауважимо, що в середині двору будинку встановлено укриття. Воно автоматично відкривається під час тривоги. Також є код, за яким мешканці будинку можуть відкрити його і спуститися. Всередині облаштовано санвузол, систему вентиляції, місця для сидіння. 

Видатки за даним об’єктом склали 224 402,120 тис. грн. Раніше також повідомлялося, що вдалося зекономити 70 мільйонів, які будуть перенаправлені на відбудову інших постраждалих будинків у Запоріжжі.

Щодо зміщення обіцяних строків, в УКБ надали наступну відповідь:

Строк проведення робіт фактично співпадає із строком визначеним договорами. Дійсно, в квітні обсяг робіт, що залишились був незначним. Однак провівши детальний аналіз стану виконання робіт та необхідності виконати реставраційні роботи якісно  та врахувати всі пошкоджені елементи, час виконання довелось продовжити для забезпечення якості виконуваної роботи. Всі роботи буде виконано в листопаді. Введення в експлуатацію, з урахуванням необхідності підготовки всієї документації –  грудень 2024 року, – повідомили в КП “УКБ”.

ЩО КАЖУТЬ ПРО ВІДБУДОВУ ЖИТЕЛІ БУДИНКУ?

Журналісти також звернулися за коментарями до жителів будинку. В цілому, всі співрозмовники зауважили, що задоволені ремонтом.

Молодці хлопці, чудово все зробили, головне щоб знову не прилетіло, – поділився Андрій, житель квартири в 6-му під’їзді, який було повністю зруйновано.

За його словами, у квартиру його поки що не пускають. Немає газу і пломбування лічильнику води. Про терміни заїзду йому також не повідомляли.

Інший мешканець будинку, Еміль, проживає в другому під’їзді. На щастя, його квартира не зазнала пошкоджень, навіть вікна вціліли. Він зазначив, що, в цілому, роботи вже підходять до завершення. Однак мають ще встановити дитячий майданчик посеред двору. Про терміни його облаштування також не повідомляли.

Владислав, який приглядає за квартирою знайомих у будинку на Соборному розповів, що також задоволений ремонтом квартири й відбудовою загалом. Єдине, що мешканці очікували трохи інше облаштування укриття, але воно цілком виконує свої функції.

 

Матеріал підготволено фахівцями видання “Акцент” в рамках співпраці за проектом “Контроль відновлення” 

//
Exit mobile version