Повномасштабне вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року та вже більше ніж 2,5 роки війни призвели до катастрофічних руйнівних наслідків для інфраструктури держави, житлового фонду. Тільки цивільних житлових будинків було зруйновано та пошкоджено понад 160 000, з яких орієнтовно 34 000 – приватні. У 2023 році було розгорнуто державну програму «єВідновлення» за якою українці можуть отримати грошову компенсацію на відбудову житла. Логічним наслідком ситуації що описана вище стало зростання цін на будівельні матеріали і дефіцит певних будівельних матеріалів на сході України, особливо скла. Ці тенденції посилилися з релокацією частини виробників у західну частину країни. Це збільшило логістичне плече для міст у східній частині України.
Контроль відновлення
Крім того є ще і інші складнощі. Так наприклад, інформація про призупинення виробництва будівельних матеріалів не є загальновідомою для міст. Підприємства зупинили виробництво, щоб не ризикувати життям працівників та матеріальними ресурсами, а веб-сайти не відображають цих змін.
Проєкт «Посилення стійкості міст в Україні» (SUR) профінансував створення Каталогу українських виробників та складів будівельної продукції. Каталог спрощує публічний доступ до систематизованої інформації про українських виробників будівельної продукції, а також про склади готової продукції. Для зручності каталог містить можливість пошуку за регіонами (областями) в межах кожної групи будівельних товарів. Аналогічна інформація представлена про виробників та склади готової будівельної продукції.
«Логістичний аспект є надзвичайно важливим при визначенні остаточної вартості будівельних матеріалів та плануванні тривалості відновлювальних робіт. Наявність локальних виробничих потужностей та складів зменшує витрати та час простою на будівельних майданчиках, – зазначив Геннадій Фаренюк, в.о. директора Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій.
В каталозі містяться дані про 215 виробників будівельної продукції та 124 склади будівельних матеріалів з усієї України. Для кожного суб’єкта господарювання вказано такі дані, як потужність, регіон та місцезнаходження, контактні особи (в тому числі англомовні), асортимент продукції та наявність сертифікатів відповідності. Каталог ґрунтується на анкетуванні 3 785 респондентів, проведеному у червні-липні 2024 року, яке було розіслано «Державним науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій».
Швидкий пошук будівельних матеріалів у регіоні та забезпечення логістики для їх доставки має вирішальне значення у випадках реконструкції житла для ВПО, відновлення шкіл у Миколаєві, закупівель товарів і компонентів для підприємств критичної інфраструктури в Чернігові, посилення стійкості виробників тепла в Кривому Розі та Запоріжжі.
Отримати вигоду від використання каталогу можуть будь-які громади. Інколи трапляються випадки, коли будівельні матеріали купляють у постачальника, розташованого за 200 км, незважаючи на те, що був місцевий постачальник з такими ж матеріалами на складі. Як наслідок, час доставки міг би бути коротшим, а вартість доставки була зекономлена для місцевого проекту з відновлення
За статистикою сайту, більшість відвідувачів сайту – мешканці східних регіонів України, муніципалітетів, які знаходяться близько до лінії зіткнення і часто потерпають від наслідків обстрілів, безпілотних та ракетних атак. Хоча інформація на сайті може бути цікавою для міст та інших адміністративно-територіальних одиниць, які проводять будівельні, відновлювальні роботи тощо.
Найпопулярнішими розділами на сайті є бетонні та будівельні суміші, збірні залізобетонні вироби, віконні та дверні блоки, трубопровідна продукція, фасадні системи, ізоляційні матеріали.