Підтримка ветеранів – соціальна, психологічна, економічна – залишають для держави, як одним із важливіших обов’язків так і – поточним завданням, що потребує чи не щоденного вирішення. Безумовно, на тлі великої кількості вчорашніх військових, які на тлі поранень чи інших проблем із здоров’ями вже перейшли у категорію ветеранів держава сама не справляється із викликами. Тому в цей процес активно залучаються донори і партнери. Бо всебічна підтримка ветеранів – це комплексна проблема, бо є ще їх сім’ї. Бо чимало рідних і близьких вчорашніх військових теж постраждали від військової агресії росії. Проте, відповідні рішення та програми все ж таки впроваджуються та працюють. Про це далі у матеріалі.
Контроль відновлення
РЕАБІЛІТАЦІЯ ТИХ, ХТО ВТРАТИВ СЛУХ
Військовослужбовці, які втратили слух унаслідок бойових дій, а також їхні рідні можуть вивчити жестову мову. Онлайн курс створило Українське товариство глухих (УТОГ).
Для нечуючих військовослужбовців, а також їхніх рідних створили безплатний онлайн курс із вивчення жестової мови «На допомогу військовим». Для цього фахівці Українського товариства глухих записали 89 відео, де показують, як правильно пояснювати окремі слова.
Зокрема пояснюють, як вказати дні тижня, членів сім’ї, місцевості, назву пристроїв тощо. Для проходження курсу реєстрація не потрібна.
КУРС ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ ВІД ЕНЕРГЕТИКІВ
Другу хвилю набору учасників програми навчання й працевлаштування «Разом» продовжили до 31 грудня. «Укренерго» запрошує ветеранів, ветеранок та їхніх рідних пройти курс та мати змогу отримати роботу.
Програма «Разом» спрямована на соціальну підтримку ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин. Учасники зможуть пройти безплатне навчання та отримати професії:
- електрослюсаря (без вимог до попередньої освіти);
- електромонтера (з освітою за енергетичним напрямком).
Ініціативу створили для людей, які мають лише базові знання в галузі енергетики або не мають їх взагалі. Після завершення курсу його учасники отримають гарантоване місце роботи. Навчальний процес розпочнеться 13 січня 2025-го року.
ПРОГРАМА «УКРЗАЛІЗНИЦІ» ПО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЮ ВЕТЕРАНІВ
Слід згадати, що ще влітку 2024 року для ветеранів та ветеранок, які повертаються до роботи на залізниці, або шукають вакансію у цій сфері, «Укрзалізниця» запустила спеціальний сайт. На порталі зібрали необхідну інформацію для їхнього працевлаштування на залізниці після війська.
На новому ресурсі представлені ветеранська політика компанії, покроковий шлях повернення ветеранів до роботи, програми підтримки, корисні ресурси для лікування та реабілітації.
Зокрема у ветеранській політиці «Укрзалізниця» визначила дії, яких мають дотримуватися HR-спеціалісти під час повернення та прийняття ветеранів на роботу. Воїнам допомагатимуть освоїтися в робочому середовищі, адаптують робоче місце або змінити роботу через поранення.
Також на сайті можна знайти мапу «Шлях ветерана», яка містить інструкції для воїнів-залізничників, починаючи з моменту військової служби й до повернення у цивільне життя. Впровадження такого ресурсу стало необхідним, бо станом на 1 жовтня у лавах Збройних сил України служать 10579 працівників «Укрзалізниці». 1441 фахівець повернувся до роботи у компанії. 570 залізничників загинули під час виконання військового обов’язку, повідомили у компанії.
ЖИТЛО ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ
Цьогоріч сертифікати на купівлю домівок отримають 4433 родини ветеранів. Для забезпечення їх житлом протягом року уряд виділив 10,1 мільярд гривень. Це у восьмеро більше, ніж на початку дії програми, тобто 2020-го року. У кожній області України вже почали видавати житлові сертифікати ветеранам.
Якщо порівнювати із початковим роком реалізації програми, то маємо ріст у вісім разів. Так, 2020-го року житло отримали 550 сімей, а 2024-го року – 4433 родини. Якщо порівнювати із минулим роком, то маємо ріст майже в два рази», – таку інформацію повідомила міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова.
Загалом за період реалізації житлових програм Мінветеранів компенсацію виплатили 8260 людям. На це спрямували понад 17,5 мільярди гривень. Тобто половина родин, які брали участь у програмі, отримали можливість купити житло цьогоріч. Цьогоріч компенсацію на купівлю житла отримають:
- люди з інвалідністю I-II групи серед учасників бойових дій та члени сімей загиблих воїнів;
- ветерани-внутрішньо переміщені особи;
- люди з інвалідністю I-II групи серед учасників бойових дій на території інших держав та членам сімей загиблих таких ветеранів війни.
Ще у листопаді на компенсації за купівлю житла для ветеранів додатково виділили 4,1 мільярди гривень. Раніше за різними програмами на ці ж цілі було спрямовано 241 мільйон гривень.
Публікацію підготовлено за матеріалами ресурсу «Вікно Відновлення»