Тема відновлення є важливою для міст і громад, які постраждали від воєнних дій з боку РФ. Тому ми дослідили портал DREAM, який упорядковує та публікує відкриті дані на всіх етапах проєктів відновлення в режимі реального часу, та проаналізували проєкти відновлення у містах Краматорськ і Слов’янськ.
Контроль відновлення
Слов’янська громада оприлюднила на порталі 8 проєктів капітальних ремонтів будівель, пошкоджених внаслідок збройної агресії Росії. Серед них – ремонт ясел-садка №20 «Теремок» та відновлення загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №18, а також капітальні ремонти шести житлових будинків на вулицях Тараса Шевченка, Барвінківська, Дарвіна, Торська та провулку Парковому.
Також запропоновано один проєкт зі зведення укриття в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №16. Жоден з перерахованих проєктів ще немає фінансування і перебуває на стадії підготовки.
У Краматорську відновлення триває активніше та на більш масштабному рівні. Тут подано 10 проєктів, спрямованих на ліквідацію руйнувань і капітальний ремонт закладів освіти: загальноосвітніх шкіл №2, №6, №9, №23, комунальних закладів «Школа мистецтв №3», «Художня школа Краматорської міської ради», ясел-садка №6, закладу загальної середньої освіти «Академічний», а також загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІ ступенів №10. Окрім цього, запропоновано три проєкти з ремонту медичних установ: центру соціально-психологічної реабілітації дітей, місцевої амбулаторії та міської лікарні №2. Майже всі проєкти вже профінансовані (окрім санаторної школи-інтернату №10) та більшість із них вже реалізується.
Бюджети відновлення закладів варіюються від 3,1 млн гривень (аварійно-відновлювальні роботи комунального ДНЗ №6) до 671 млн гривень (реконструкція будівлі ЗОШ №23). Значна частина цієї школи була зруйнована внаслідок обстрілів. Під час реконструкції планується повністю відновити будівлю, збільшити її площу завдяки прибудові та відновити зруйновані надвірні споруди і прилеглу територію. На будівництво виділено 438 млн гривень, а інші 233 млн — на капітальні витрати.
Крім того, на порталі DREAM є 26 проєктів з облаштування укриттів у місті. З них 6 чекають на фінансування, а інші 20 вже реалізуються. Їхні бюджети варіюються від 3 млн гривень (укриття в будівлі позашкільного навчального закладу «Станція юних техніків») до 20,3 млн гривень (сховище №18230).
У Краматорську також реалізуються 5 проєктів із зведення нових споруд. Це дві модульні котельні: одна місцевого значення, інша — на території ЗОШ №10, щоб забезпечити безперебійне теплопостачання школи та її учнів і персоналу. Перша котельня вже реалізується з бюджетом 86,9 млн гривень з жовтня 2024 року. Проєкт котельні для школи ще шукає фінансування.
Але інші три проєкти не мають відношення до теми відновлення, адже вони були в розробці, а подекуди і в реалізації, ще до початку повномаштабної війни.
Серед таких проєктів – будівництво Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), який почали будувати ще в 2020 році в рамках президентської програми «Велике будівництво» і який за планом повинен був запрацювати вже в 2022 році. В листопаді 2021 року на сайті Донецької обласної державної адміністрації зазначалося, що в будівлі виконують внутрішні оздоблювальні роботи, завершують благоустрій прилеглої території, та невдовзі повинні облаштувати й дитячий майданчик. Початок будівництва, заплановане ще на 2018 рік, через брак фінансування було призупинено. Але при цьому, вже у 2017 році, за гроші виділені з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), було закуплено необхідне для функціонування ЦНАПу обладнання. Загалом, цей проєкт був поданий на конкурс ДФРР, і був успішно виграний, внаслідок чого, на будівництво та облаштування ЦНАПу було виділено близько 60 млн гривень — де 20,5 млн. грн. міського бюджету та 38,3 млн. грн. кошти ДФРР. Але по сьогодні проєкт з будівництва цього ЦНАПу можна знайти на платформі DREAM з загальним орієнтовним бюджетом в 3.1 млн гривень і статусом реалізації «в процесі підготовки».
Проєкт зі зведення обласної багатопрофільної лікарні на 600 ліжок на порталі DREAM поки шукає фінансування. Але водночас, процес будівництва цієї лікарні, в рамках раніше згаданої програми президента «Велике будівництво», було розпочато ще 31 липня 2021 року, під час робочої поїздки Володимира Зеленського на Донеччину. В кінці серпня на об’єкті вже працювало 20 одиниць техніки та понад пів сотні робочих. Ще тоді, в обладміністрації зазначили, що до кінця 2021 року на об’єкті необхідно виконати робіт на 350 млн грн. «Із виділенням коштів проблем немає, головне – вчасно та якісно виконувати усе заплановане», – зазначав очільник області.
Найдорощим проєктом “відновлення” є комплексна забудова житлового мікрорайону «Європейський», на який виділено 3,6 млрд гривень. Проєкт містить в себі будівництво багатоквартирних будинків на 2788 квартир, забезпечення житлом 6970 осіб (орієнтовно), дошкільні навчальні заклади на 265 дітей, загальноосвітню школу на 941 учня, благоустрій території та 1394 паркомісця. Але ще у 2021 році, на гроші отримані в ході аукціонів із закупівлі послуг по проєктуванню та коригуванню проєктів робіт з будівництва та реконструкції в системі електронних закупівель Prozorro, на розробку проєктно-кошторисної документації по об’єкту було виграно тендер на суму майже 5.5 млн гривень, і всі роботи в рамках цього етапу роботи повинні були бути закінчені до 31 грудня 2021 року.
Також цей проєкт можна знайти на сайті міжнародної виставки та конференції ReBuild Ukraine, у розділі проєктів, які були представлені на конференції у 2023 році від Краматорської міської територіальної громади, з позначкою «Проєкт має інвестиційну привабливість» та оціночною вартістю в більше ніж 33 млн доларів США.
Матеріал підготовлено командою видання «Донбас. Новини» в рамках проекту “Контроль відновлення”