//

Як російська пропаганда дискредитує відновлення в Україні, показуючи світу руїни і занепад – Без Брехні

Як російська пропаганда дискредитує відновлення в Україні, показуючи світу руїни і занепад

Аналіз векторів впливу російської індустрії пропаганди переконливо доводить системність роботи інформаційних посіпак кремля по дискредитації будь-яких форм економічної і фінансової допомоги Україні з боку європейських партнерів, Сполучених штатів та інших країн світу. Це важливий елемент підтримки західних країн України. В той же час, для самих держав-партнерів – це значний фінансовий тягар, які вони добровільно взяли на свої плечі, ставши на шлях допомозі України.

Такий аспект прекрасно розуміють російські пропагандисти і тому у різних формах і форматах намагаються дискредитувати доцільність для західних країн  таких фінансових витрат. Далі про це у матеріалі.

 

10 травня 2023 року стартувала програма «єВідновлення», в рамках якої постраждалим від російської агресії можна отримати до 200 тисяч гривень компенсації на відновлення пошкодженого майна. Витратити ці кошти можна буде на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які є учасниками програми.

Тоді у перші дні запуску «єВідновлення» тисячі українців подали заявки на грошову допомогу, через що навіть стався збій системи. Наразі вона працює в звичайному режимі і кожен може скористатися послугою. Напередодні уряд виділив перші 4,4 мільярда на виплату компенсацій.

У 2024 році на виплату погоджених домівок та будівель за програмою «Відновлення» держава додатково виділили майже 7 млрд гривень.

Про це повідомляла голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

За її словами, майже 4,4 млрд гривень виділено для власників знищеного житла: вони можуть або отримати житловий сертифікат на купівлю нової оселі, або скористатись опцією відбудувати будинок на тій самій ділянці. Ще 2,4 млрд гривень підуть на виплати компенсацій за пошкоджене житло – це цільові кошти, які можна використати виключно на ремонт пошкодженого внаслідок російської збройної агресії.

«Ці кошти надходять відповідно до Грантової угоди Мультидонорського трастового фонду підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (Проект Ремонт житла для відновлення прав та можливостей людей (НОРЕ) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку та Міжнародною асоціацією розвитку»).

Як бачимо, кошти на програму для простих громадян по відновленню втраченого нерухомого майна – це міжнародні гранти від різних організацій.

Проте, це далеко не всі програми. Є окремі напрямки по допомозі у відновленні для окремих регіонів або галузей.

Наприклад, у липні 2024 року тодішній Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький і голова Представництва німецького державного банку розвитку KfW в Україні Лоренц Гесснер підписали угоду на 100 мільйонів євро для енергетичних проектів. Єврокомісія уповноважила KfW спрямувати до «Укренерго» кошти спеціальної бюджетної програми ЄС «Ukraine Investment Facility» та забезпечити фінансування та реалізацію низки пріоритетних енергетичних проєктів.

В «Укренерго» зазначили, що кошти спрямують для:

Інший приклад – участь окремої країни у програмах відновлення галузей України які постраждали від російської агресії. Так, Україна і Данія у квітні 2024 року уклали Меморандум про взаєморозуміння щодо довгострокової співпраці та відбудови нашої держави.

Як повідомляє Міністерств економіки, документ передбачає виділення Данією близько 40 млн євро на підтримку приватного сектору, який бере участь у відбудові України, а також 380 млн євро для підтримки критичної інфраструктури, що використовує відновлювальну енергетику. 

Ще один свіжий приклад – Литва, Ірландія та Італія у у жовтні 2024 року повідомии, що планують підписати угоди щодо проєктів з відновлення України. У Міністерстві закордонних справ Литви поінформували, що Ірландія виділить три мільйона  євро на будівництво бомбосховищ біля шкіл в Україні.

Ці кошти передадуть до Литовського фонду співробітництва з метою розвитку та гуманітарної допомоги, який фінансує проєкти реконструкції в Україні. Також буде підписано договір із переможцями ініційованого Литвою міжнародного архітектурного конкурсу “Школа майбутнього для України” з Італії – компанією Scandurra Studio Architettura. Італійська компанія підготує типовий шкільний технічний проєкт, за яким буде відновлено зруйновані під час війни в Україні навчальні заклади.

Як бачимо, програм і угод – багато. Кошти виділяються значні. І пропагандисти кремля це теж бачать. Тому і намагаються дискредитувати цю діяльність.

І від початку повно масштабного вторгнення (і в меншій мірі останнім часом) російська пропагандистська зграя здебільшого педалювала тему корупції в Україні, розкрадання коштів західної допомоги, то останнім часом з’явилися дещо нові інструменти поширення деструктивного впливу на західне суспільство та політиків.

Так, на ресурсах сумнозвісного пропагандистського майданчика Russia Today (RT) почали з’являтися так звані «репортажі з України». Один з таких очільниця RT Маргарита Симоньян поширила у своєму телеграм-каналі. Проте, її ресурс – це лише верхівка інформаційної піраміди. Ця ж інформація просувається і іншими майданчиками RT.

Якщо коротко, то у фоторепортажі, який здійснила група псевдожурналістів RT з  населеного пункту Українськ Селидівської міської громади Покровського району Донецької області.

Акцент у репортажі зроблено на розруху і руйнування. Показані розбиті, розтрощені будівлі, громадські споруди, випалені вулиці, зруйновані котельні, трансформаторні тощо. Звичайно не обійшлося і без розмови із вцілілим мешканцями містечка (якщо це дійсно жителі цього населеного пункту) – парою людей похилого віку. Тобто репортаж акцентно демонструє картину суцільної безперспективності, розрухи, яку принесла війна.

Звичайно, маніпулятивно замовчується, що цю війну в українське місто принесла саме Росія, що руйнувань завдала саме російська армія, бо має нищівну і підлу тактику захоплення міст – розбивати будівлі і споруди ледь не до фундаменту для легшого захоплення. Це все звичайно за кадром. А в кадрі, як ми говорили вище – розруха, занепад, безнадія.

І все це йде на споживання саме західному споживачу – бо це цільова аудиторія Russia Today. І хоча і європейські країни і США ввели потужні обмеження щодо діяльності цього і інших російських пропагандистських майданчиків в своєму інформаційному просторі, проте обхідними каналами дезінформація з-за поребрика продовжує просочуватися.

Середньостатистичний європейський чи американський глядач бачить цю картину жахіть війни. Безумовно, він співчуває і цим людям, і переживає долі міста. Проте, саме це і відкриває воронку маніпуляцій, підштовхуючи міркувати не раціо, а почуттями. І саме такий репортаж окрім жахів війни показує і марність зусиль на те, щоб сьогодні витрачати кошти з бюджету своєї ж держави – а по суті це кошти з податків пересічного француза, американця, німця чи бельгійця. Бо репортаж демонструє безперспективність ситуації, бо війна ще триває і буде тривати. А значить будуть нові і нову руйнування. Репортаж демонструє відсутність хоч яких часових кордонів закінчення руйнувань цивільних будівель та споруд, а відповідно – нерозуміння скільки ще треба буде коштів допомоги. Репортаж демонструє марність зусиль, бо скільки не витрачай коштів на відновлення, скільки не відбудовуй – війна все одно прийде як не в це так в інше місто і забере своє – знову знищить, розтрощить, спалить.

Тож цілком логічно, що у пересічного європейця чи американця постане питання доцільності витрат коштів на те, що все одно буде знищено. І коли черговий кандидат в президенти, депутати, міністра і т. ін. буде говорити, що треба ще і ще допомагати і допомагати Україні, то той самий пересічний європеєць чи американець вже зовсім по іншому буде дивитися на ці заклики, зовсім інакше голосуватиме.

Саме цього і домагається Симоньян і її поплічники такими і подібними репортажами та публікаціями. Саме такий прихований сенс зашифровано у цих інформаційних деструктивних продуктах. Варто це знати, розуміти і запобігати поширенню.

 

//
Exit mobile version