МАНІПУЛЯЦІЯ про те, що смертність від COVID в Швеції досягла нуля при відсутності суворої ізоляції – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

МАНІПУЛЯЦІЯ про те, що смертність від COVID в Швеції досягла нуля при відсутності суворої ізоляції

У противників жорстких карантинних заходів при пандемії COVID-19 частий аргумент – унікальний «шведський досвід». Мовляв, там не було ніяких карантинів, обмежень і там все «гуд» із захворюваністю!

Ще на самому початку пандемії Швеція, на відміну від багатьох членів міжнародного співтовариства, відмовилася вводити жорсткий локдаун і з тих пір, здебільшого, продовжує дотримуватися наміченого курсу. Наскільки цей курс успішний, напевно, можна буде сказати тільки тоді, коли пандемія закінчиться. Проте, як ми і зазначали вже сьогодні багатьом противникам суворих обмежень приклад Швеції – залізобетонний аргумент-наратив. Повідомлення учасників таких спільнот в свою чергу тиражуються мережевими паблік і отримують велике поширення. Часто пости стають вірусними. Проте ситуація дуже далека до тієї «рожевої» картинки, яку малюють «фанати шведського успіху». Пояснюємо чому.

СПРОСТУВАННЯ

Першоджерело поширеного посту є – невелика колонка на сайті американського правого Лібертаріанська дослідного центру Foundation for Economic Education. Далі інформація перекочувала в російськомовний інтернет, потрапивши на сайти окремих інформаційних агенцій, різноманітних форумів і, що цікаво, на сайт слов’янських неоязичників.

У першоджерелі представлено більше контексту, проте посил залишається тим же. Автор по суті бере тижневий період нульовий смертності у Швеції в середині липня і будує на цьому свою аргументацію, що неминуче веде до спотворених висновків і суджень.

У чому суть шведського досвіду

На початку пандемії Швеція здивувала багатьох своїх підходом до боротьби з новим вірусом. Епідеміологи країни рішуче відмовилися від суворого локдауну, до якого вдалися багато інших держав. При цьому в мережі часто спрощують ідею шведського досвіду, стверджуючи, що країна нібито не вживала жодних заходів. Це не так.

У Швеції все ж вводилися обмеження, серед яких – соціальне дистанціювання, обмеження контактів між людьми старше 70 років, заборона на зібрання за участю спочатку більше 500 людей, трохи пізніше – більше 50 людей, переведення університетів і старших шкіл на дистанційне навчання. Крім цього, громадянам було рекомендовано скасувати подорожі всередині країни, а роботодавцям – перевести співробітників на дистанційний формат роботи.

По ходу пандемії обмеження знімалися, вводилися заново і посилювалися в залежності від епідеміологічної ситуації. Наприклад, в листопаді 2020 року ліміт на групові збори в громадських місцях був знижений з 50 осіб до 8. У січні цей ліміт був застосований і до приватних зібраннях. Крім цього тоді ж були введені обмеження на кількість відвідувачів в торгових центрах, тренажерних залах і спортивних центрах.

У грудні 2020 шведське уряд, який тривалий час утримувався від введення масочного режиму, з ростом захворюваності все ж видав постанову правило про носіння масок у громадському транспорті. Однак через півроку, на початку липня 2021 року правило було скасовано.

Крім м’яких обмежень, Швеція зробила великий упор на відстеження контактних осіб та тестування на ранньому етапі пандемії. Можна зробити висновок, що відмовившись від жорстких заходів, уряд Швеції робив велику ставку на особисту відповідальність громадян. Не завжди ці очікування виправдовувалися – в листопаді 2020 року прем’єр-міністр Стефан Левен заявив, що шведи не дотримуються обмежень як раніше і закликав громадян скасувати звані вечері, а також походи в тренажерні зали і бібліотеки.

Іншими словами, досвід Швеції є спробою балансувати між суворою ізоляцією і м’якими обмеженнями.

Проміжні результати

Щодо результативності такого підходу, то не все так безхмарно, як це іноді намагаються показати у вірусних розсилках. Пандемія досить сильно вдарила по країні з 10-мільйонним населенням. На сьогоднішній день смертність від COVID-19 у Швеції, за даними Університету Джонса Хопкінса, становить 142,5 особи на 100 тис. населення. Для порівняння, в найближчих скандинавських країнах, які вирішили йти по шляху суворої ізоляції, смертність виявилася в рази нижче. У Данії цей показник становить 43,93 на 100 тис. Населення, в Фінляндії – 17,99, а в Норвегії – 15,05.

При цьому у порівнянні з іншими державами не обов’язково демонструє перевага жорстких заходів або неспроможність шведського досвіду. Як контраргумент часто порівнюють Швецію з країнами, які сильно постраждали від пандемії незважаючи на введення локдаунов. Проте, таке вибіркове порівняння є маніпулятивнив тому що не враховую низку важливих факторів – менталітет, рівень економіки, соціальні фактори, оперативна реакція влади, потужність медичної системи тощо.

Все це лише показує, що в боротьбі з COVID-19 грає роль велика кількість чинників і неправильно було б приписувати успіхи і провали тільки до стратегії локдауна або відсутності такої. Принаймні, це актуально до  проведення відповідного глобального дослідження. До того ж, навіть якщо говорити окремо про локдаун, багато що залежить від того, як ефективно він здійснюється.

Захворюваність в Швеції досягла піку на початку січня 2021 року, коли в день реєструвалося понад 700 випадків зараження на 1 млн населення. Повторне зростання захворюваності почалося вже в середині лютого і досягло піку в 625 випадків на 1 млн населення на початку квітня. На початок літа захворюваність і смертність помітно знизилися (як і в багатьох країнах світу, крім тих де стрімко поширився штам «Дельта»). Сьогодні, як уже було зазначено вище, кількість випадків знову росте, про що Агентство суспільної охорони здоров’я вже попередило.

ВИСНОВОК

  • Нульова смертність від коронавируса в деякі окремі дні фіксувалася не тільки в Швеції, але і багатьох інших країнах, наприклад, в Сінгапурі. Причому таке можна було спостерігати між пандемічними хвилями і в 2020 році. У літній період в Швеції епідеміологічна ситуація, дійсно, значно покращилася в порівнянні з попередніми місяцями. Смертність досягала дуже низьких показників, часом залишаючись на нульовому рівні по кілька днів.
  • Поки рано робити якісь висновки і говорити про нульову смертність, як аксіому. В публікації від 30 липня Агенція суспільної охорони здоров’я Швеції повідомила, що в деяких регіонах країни спостерігається зростання захворюваності. Зростання на 29 тижні поточного року в порівнянні з 28 тижнем склав 42%. Через 7 днів, 6 серпня, на сайті агенції вийшло попередження про те, що поширення інфекції вже знаходиться не на низькому рівні. Зростання захворюваності на 30 тижні в порівнянні з 29 тижнем – 30%.
  • Сам наратив про те, що Швеція домоглася зниження смертності при відсутності суворої ізоляції надто спрощує картину і не враховує багатьох важливих факторів, про які було згадано в матеріалі.

 

Матеріал підготовлений в рамках співпраці мережі фактчекінгових проектів EFMN.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja