//

Де перевіряти наукові дані – безкоштовні сервіси, яким можна довіряти – Без Брехні

Де перевіряти наукові дані – безкоштовні сервіси, яким можна довіряти

Де шукати наукові статті, якщо у вас немає доступу до платних баз даних? На сайті «Індикатор» опублікована добірка з 10 відкритих ресурсів для вчених.

1. Unpaywall

Один з найбільш зручних інструментів для безкоштовного доступу – розширення для браузерів Chrome і Firefox Unpaywall. Воно автоматично шукає повні тексти наукових статей. Якщо ви заходите на сторінку якоїсь публікації, праворуч на екрані з’являється іконка із зображеним на ній замком. Якщо вона зелена і замок відкритий, то досить просто натиснути на нього, і ви автоматично перейдете на сторінку з повним текстом статті в форматі PDF. Встановити розширення можна на його сайті.

2. Академія Google

Інший сайт, який може допомогти, – це Академія Google. Ви просто пишете назву статті в пошуковому рядку і читаєте повний текст. Якщо він, звичайно, є у відкритому доступі.

3. Open Access Button

Якщо ні Unpaywall, ні Академія Google вам не допомогли, може стати в нагоді сайт Open Access Button. Велика чарівна кнопка впорається з пошуком потрібної статті.

4. ArXiv.org

Цей сайт був створений спеціально для того, щоб вирішити проблему відкритого доступу до статей. На ArXiv вчені викладають препринти своїх статей, тобто чернетки, які в підсумку публікуються з деякими змінами. Більшість авторів – математики і фізики, але зараз з ініціативи фонду Прісцили Чан і Марка Цукерберга розробляється аналог для біології та інших природничих наук – BioRxiv.

5. КіберЛенінка

Наукова електронна бібліотека «КіберЛенінка» – найбільше в Росії зібрання наукових статей, в основному російською мовою, хоча є й іноземні публікації.

6. Бібліотека eLibrary

На цьому сайті викладаються статті та наукові публікації, що входять в РІНЦ (Російський індекс наукового цитування). Необхідна реєстрація, причому вас можуть попросити вказати спеціальний пароль вашої організації. У профілі зберігаються налаштування пошуку і ваші добірки статей.

7. Електронні бібліотеки, які співпрацюють з ВНЗ

У багатьох вишів все-таки є підписки на різні наукові журнали. Вони укладають договори з електронними бібліотеками, наприклад з «Університетською бібліотекою онлайн» або IQ Library.

Дізнайтеся, з якою бібліотекою співпрацює ваш ВНЗ і як отримати до неї доступ. Наприклад, в МДУ доступ до всіх передплат університету автоматично активується, якщо ви шукаєте статтю в комп’ютерному класі або через Wi-Fi-мережу МДУ.

8. Російська державна бібліотека (РДБ)

У РДБ є електронний каталог, в якому можна знайти не тільки статті, а й дисертації і монографії на різні теми. На жаль, не всі роботи є в електронному варіанті, але в каталозі є функція «проголосувати за переклад в електронний вигляд необхідної книги або статті». Терміни, на жаль, невідомі.

9. Автори статей або колеги-науковці

Якщо ніде на перерахованих вище ресурсах не вдається знайти статтю, можна спробувати написати безпосередньо авторам або їхнім колегам і попросити повний текст. У науковому світі це досить поширена практика. І є два відпрацьованих способи: написати в твіттері пост з хештегом #icanhazpdf і вказати, яку статтю ви шукаєте і куди вам її надіслати, або зареєструватися на сайті Research Gate, знайти потрібну статтю в профілі автора і натиснути на кнопку «попросити повний текст». Найчастіше автори відповідають протягом тижня і надсилають файл на вказану в профілі пошту. До речі, в цьому випадку статтю можна навіть обговорити з самим автором. Аналогічний ресурс, але більш популярний серед вчених, що працюють в області соціальних і гуманітарних наук, – Academia.edu. Там часто навіть просити нічого не треба – статті, препринти, доповіді і навіть розділи з книг можна завантажити прямо з профілю дослідника.

10. Спеціалізовані бази даних

Крім перерахованих вище ресурсів, існують різні спеціалізовані бази повних текстів статей, ось список найбільших з них:

1.PubMed

База в основному з медицини і біології, іноді містить посилання на повні безкоштовні тексти статей.

2.Jstor

Велика база англомовних статей, журналів та наукових робіт з найрізноманітніших тем.

3.MedLine

Найбільша бібліографічна база статей з медичних наук (NLM). Інтегрована в сервіс SciFinder.

4.Psyjournals

Сайт з електронними версіями психологічних журналів.

5.SciFinder

Найбільш повне і надійне джерело хімічної інформації, що охоплює більше 99% поточної літератури з хімії, включаючи патенти. Також там можна знайти інформацію щодо біологічних і біомедичних наук, хімічної фізики, інженерії.

6.ERIC

Англомовна база даних зі статтями та науковими публікаціями з психології з різних країн світу.

7.Збірники статей від Frontiers

Frontiers робить підбірки статей з різних тем і викладає їх у відкритий доступ.

8.HEP Search

База даних з фізики високих енергій.

.

Сабіна Мусіна

//
Exit mobile version