//

МЕТОДОЛОГІЯ РОБОТИ ПРОЄКТУ – Без Брехні

МЕТОДОЛОГІЯ РОБОТИ ПРОЄКТУ

Методологія, якою керується організація у свої роботі, базується на основних принципах фактчекінгу, дотриманні журналістських стандартів, етичних правил медійної культури.

Обєктами перевірки фахівців організації є:

Діяльність фахівців проєкту спрямована на:

Методологія та алгоритми перевірки

У своїй роботі фахівці проєкту дотримуються такого алгоритму та методології перевірки інформації:

1. Моніторинг за допомогою робочих алгоритмів та чат-ботів інформаційних повідомлень із акцентом на заяви топперсон, вірусні повідомлення в соцмережах та месенджерах, медіа та мережах смітникових ресурсів.

Моніторинг контенту здійснюється виключно у відкритих публічних джерелах, доступних для широкого кола читачів.

2. Виявлення за первинними ознаками/маркерами підозрілого вірусного контенту; фіксація такого контенту шляхом зберігання посилань на джерела поширення, копіювання тексту та ілюстрацій, створення сканкопій (із фіксацією джерела поширення, часу, географії тощо).

3. Первинний аналіз фахівцем, який здійснює моніторинг та перевірку, а також експертами організації:

4. До первинного аналізу фахівці проєкту добирають тільки ті повідомлення, заяви, тези, меседжі, які мають закінчену думку; їх трактування є однозначним та чітким і не може бути іншого тлумачення їх змісту; вони не вирвані із загального інформаційного контексту.

Якщо мова йде про перевірку вірусного контенту, що поширюється в соціальних мережах та месенджерах, до уваги беруться такі критерії:

5. Для аналізу і перевірки фахівцями проєкту не беруться повідомлення, заяви, меседжі, тези, які:

6. Якщо первинний аналіз повідомлення встановив головні та другорядні «факти», причинно-наслідкові зв’язками між «фактами» та можливість їх перевірки фахівцем, що робить перевірку, та експертами проєкту, здійснюється первинний аналіз та добір джерел, які можуть бути використані.

Перевірка відбувається виключно за допомогою даних із відкритих джерел. Під відкритими джерелами маються на увазі:

7. Для перевірки фахівцями ресурсу не використовуються джерела, які не відповідають міжнародним критеріям фактчекінгу:

8. Під час роботи з відкритими джерелами фахівці проєкту керуються правилами та рекомендаціями, які зазначені в цих джерелах, аби добуті аргументи відповідали реальним даним, не були спотворені, їх трактування відповідало дійсним характеристикам та властивостям цих даних.

Інше правило – розумної достатності. Дані з відкритих джерел, які використовуються як аргументи дослідження, мають бути зрозумілі читачу, логічно викладені в матеріалі, не перевантажувати текст зайвими складними елементами, чітко розкривати суть викриття чи спростування.

Саме спростування має бути логічним, інформативним, але компактним за обсягом. Текст має містити посилання на джерела, дані з яких використані в матеріалі, у вигляді гіперлінків та правильних, офіційних назв самих джерел.

При необхідності використання скріншотів документів або копій документів вони повинні мати чітке зображення, достатній розмір того, щоб користувач міг ознайомитися із деталями документа, зберігати печатки, штампи, офіційну атрибутику інстанції (шапку, герб, вихідні/вхідні дані тощо).

Якщо виявлене підозріле повідомлення, заява, меседж є складними за тематикою і змістом, містить не 1-2, а більше «фактів», для опрацювання даних із джерел необхідні особливі знання чи навички – може бути створена робоча група з 2-5 фахівців та експертів проєкту. У такому разі між залученими фахівцями чітко розподіляються обов’язки, а під час роботи налагоджується взаємодія.

9. Після підготовки фахівцем проєкту перевірки підозрілого повідомлення, заяви, меседжу, тези дослідження проходить декілька шарів верифікації експертами проєкту:

10. У разі виявлення недоліків чи помилок, які були виявлені експертами ресурсу, дослідження відправляється на доопрацювання автором із чіткими рекомендаціями щодо вдосконалення та термінів закінчення роботи.

11. У разі дотримання всіх стандартів і виконання всіх правил, зазначених у Пункті 9, дослідження подається на фінальну верифікацію та затвердження керівником проєкту. При виявленні помилок чи недоліків дослідження відправляється на доопрацювання.

Дослідження, яке пройшло верифікацію керівником проєкту, публікується на сайті ресурсу із дотриманням всіх технічних вимог і стандартів, поширюється через партнерські ресурси та сторінки ресурсу в соціальних мережах.

12. Після публікації і поширення дослідження здійснюється моніторинг реакцій та відгуків читацької аудиторії для аналізу якості та актуальності дослідження, подальшого вдосконалення роботи як окремих фахівців, так і ресурсу в цілому.

Ще по темі:

//
Exit mobile version