//

«Так шо ви там казали за фактчек?» Або одеський тренінговий десант проекту «БезБрехні» – Без Брехні

«Так шо ви там казали за фактчек?» Або одеський тренінговий десант проекту «БезБрехні»

В рамках продовження програми тренінгів по просуванню фактчекінгу в регіони, як інструменту контролю за передвиборчим і виборчим процесом  відбувався черговий навчально-практичний захід в Одесі.

Особливість даного регіону (за словами місцевих учасників тренінгу) – практично повна залежність медіа від певних груп впливу, що існують в Одесі і області. Звісно це не означає, тотальний контроль над медійниками. Проте, вплив так званої «внутрішньої політики» того чи іншого видання на ракурс висвітлення тої чи іншої події – достатньо високий.

Тому саме тренінг з фактчекінгу виявився достаньо актуальним для одеських медійників.

Як завжди було багато практик, активів, дискусій. Але інколи відгуки учасників тренінгу скажуть більше ніж власні дописи. Дякую Світлані Ізбаш – за чудовий відгук про наш тренінг креативного фактчеку. Як то кажуть – більше додати нічого!

“Тренінг креативного фактчекінгу розпочався з вправи “Виконати інструкцію”, метою якої було перевірити дію механізму маніпулятивного впливу. Результати вправи переконливо довели особливості психологічного сприйняття інформації, коли ми не звертаємо увагу на певні деталі, що мають важливе значення у повідомленні.

🔷 Познайомились зі складовими фактчек розслідування; дізналися, що висновки – вердикти бувають різних форм – правда і неправда, які у свою чергу мають різні вердиктні лінії (напівправда; маніпуляція; технічна помилка; перебільшення; фактична помилка; фейк; без вердикту; не зовсім правда, але не брехня).

🔷 У процесі навчання дізналися про критерії відбору та застосування вердиктної лінії. Особливістю є те, що у різних країнах існує різна вердиктна лінійка. Наприклад, на мексиканському ресурсі Animal Politicoo є такий критерій як “правда для панчох”, що у нашому розумінні означає для “чайників”.

🔷 У вправі “Критерії вердикту” потренувалися самі визначати критерії правди, фактичної помилки, маніпуляції, неправди та фейку.
🔹Так, для вердикту “правда” характерно документальне підтвердження, публікація у офіційних джерелах, логічний доказ і аргументи, верифікація за допомогою софта.
🔹Для вердикту “фактична помилка” характерно неточність цифр, некоректність, ненавмисне викривлення, похибки, які не спотворюють загальнальну картину, але містять невелики недоліки.
🔹Для вердикту “маніпуляція” характерно комбінування фактів, стореотипи, приховування, трактування під певним “кутом зору”, нав’язування думки, емоція, перебільшення, гра фактами, викривлена логіка тощо.
🔹Вердикт “неправда” має такі критерії: недійсний факт, грубі помилки у логіці, не можливо перевірити джерело, вигадана цитата, емоційність, відсутність посилань на документи, спотворена логіка.

🔵 Тренер Олександр Гороховський представив ступені маніпуляцій: “Інформаційний шум”, “Інформаційні цунамі” та “Інформаційний тролінг” та на підставі власного аналітичного досвіду представив висновки, що в інформаційному шумі відбувається каскадне сприйняття інформації пересічним громадянином.

🔹 Перший каскад – це офіційне повідомлення, яке має високу достовірність факту, об’єктивні дані, достатню фаховість коментарів.
🔹Другий каскад – це заяви/коментарі зацікавлених ТОП-персон (експертів, фахівців, лідерів думок), коли з’являються суб’єктивні думки, неточні інтерпретації.
🔹Третій каскад – це помилковий копірайт фактів, хибні альтернативи. Про правдивість можно говорити умовно!
“Інформаційний шум” створює хвилю спотвореної Інформації.
🔹Практичним завданням для розуміння механізму дії “інформаційного шуму” стала гра “Білий шум”.

🔷 “Інформаційне цунамі” – це навмисно створювані гучні події, щоб відволікти увагу від попередніх подій.

🔷 “Інформаційний тролінг” – це насміхання, створення альтернативних гілок коментарів, “забалакування” з метою відвести увагу.
Як правило всі ступені маніпуляцій будуються на негативних новинах. Головна мета всіх маніпуляцій – управління нашою свідомістю, думками та спонукання до дії.

🔷 Для закріплення знань, застосовано практичну вправу “Маніпуляція у загаловках”, яка сприяла формуванню уміння створювати креативний зміст статті на задану у заголовку тему та розумінню дотримання відповідності між заголовком і текстом статті.

🔷 Також на тренінгу дізналися про:
◾смітникові повідомлення і яку загрозу для користувача вони несуть;
◾що таке впроваджений фейк;
◾”маскувальні” ознаки правдивості фейку;
◾яким візуальним ознакам відповідає фейкова сторінка у соціальній мережі;
◾хто такий “прокачений бот”;
◾що таке бото-ферми і як вони працюють.

🔷 Наприкінці тренінгу проведено практикум “Фактчек передвиборчих білбордів”. Ми навчилися розпізнавати наявність/ відсутність:
◾конкретики в тексті; ◾особистих суджень, думок;
◾обгрунтованість обіцянок;
оціночних суджень;
◾маніпуляцій, популізму;
◾вихваляння себе/приниження опонента;
◾брендового знаку;
◾аудиторії, на яку акцентовано вплив;
◾прихованого об’єднуючою/роз’єднуючого змісту;
◾нових ідей;
◾гасел, закликів;
◾інші спостереження, оцінки.
Після обговорення групи учасників представили свої висновки.

🔷 Тренінг завершився врученням сертифікатів креативного фактчекера!

🔷 Вдячна медіатренеру, експерту з фактчекінгу Олександру Гороховському за такі цінні та дуже необхідні у сучасному інформаційно насиченому житті знання!»

//
Exit mobile version