Тексти, у яких цитують відомих людей, звучать значно переконливіше за інші аналоги. Адже читачі довіряють авторитетам. Висловлювання письменників, політиків, науковців минулого не підлягають перевірці – їх сприймають як істину. Звичайно, хто заперечить письменнику та прозаїку Антону Чехову, який сказав “Зі всіх доброчинних розваг завжди обирайте інтелектуальні” або Марку Твену, автору слів “Я ніколи не дозволяв, щоб школа ставала на заваді моїй освіті”.
Та як би переконливо не звучали ці слова – вони, насправді, не належать зазначеним авторам. Ці фрази авторитетних діячів минулого – не що інше, як черговий міф! І не тільки ці афоризми є, так би мовити міфічними, з точки зору авторства. Таких сучасних придумок – безліч. Не до всіх можливо знайти документальне спростування.
Але для прикладу, ми відшукали цитати відомих письменників, науковців, мислителів, які довгий час ми, як звичайні користувачі, мережі приймали за беззаперечну істину. Їх міфічність підтверджена джерелами.
МІФ 1. Зігмунд Фрейд: «Сигари служили мені рівно п’ятдесят років в якості захисту і зброї в боротьбі з недугою за життя”.
СПРОСТУВАННЯ
Відомою фраза, яку приписують Фрейду, стала в 1950-х роках. В 1954 році цитату навели в одному американському юридичному виданні, а в 1961 році – в роботі історика і біографа Фрейда Пітера Гея. Але він розповів, що не може знайти першоджерело використаної ним цитати. Знайти нічого подібного в прижиттєвих роботах або у листах Фрейда не вдалося. Імовірно, фраза приписана психоаналітику помилково або вигадана.
МІФ 2. Махатма Ганді: «Будьте туєю зміною, яку ви хочете бачити в цьому світі»
СПРОСТУВАННЯ
Але, згідно з матеріалом “The New York Times”, документального підтвердження цим його словам – немає. Натомість Ганді належить інша цитата зі схожим змістом: «Якби ми могли змінити себе, тенденції в світі також змінилися б. Як людина змінює свою природу, так змінюється і ставлення до нього світу. … Нам не потрібно чекати, щоб побачити, що роблять інші …»
МІФ 3. Альберт Ейнштейн: «Найбільша дурість – це робити те же саме і мати надію на інший результат»
СПРОСТУВАННЯ
МІФ 4. Марк Твен: «Як би від виборів щось залежало – нам би не дозволили в них приймати участь»
СПРОСТУВАННЯ
У роботах Марка Твена, раніше проаналізованих експертами, таких слів немає. Як немає подібних фраз і у онлайн-архіві листів письменника. Натомість сатирику належить фраза, яка повністю протилежна наведеній вище цитаті. В одному з інтерв’ю пресі у 1905 році Марк Твен сказав: «У цій країні ми маємо один великий привілей, якого не мають в інших країнах. Коли річ стає абсолютно нестерпною, люди можуть піднятися і скинути її. І найкращий актив, який у нас є – урна для голосування».
МІФ 5. Шерлок Холмс: ««Елементарно, Ватсон!»
СПРОСТУВАННЯ
Але найцікавіше те, що повна фраза автору твору не належить. В його книгах про Шерлока Холмса вона жодного разу не зустрічається у такому вигляді. І звучала вона лише в кіно. Але ідею, ймовірніше за все, подав все-таки Конан Дойль. Так, у своєму творі «Горбун», що входить у збірник історій про Шерлока, є слово «елементарно», правда, воно не відноситься до Ватсона.
Авторка. Катерина Філімонович