Історичні міфи затверджують певну систему цінностей, дискредитують, нав’язують стереотипи, створюють ідеальних героїв, формують певні оцінки до подій − вони настільки вживлюються у свідомість суспільства, що вже здаються буденністю. Міфи, які пов’язані із здобуттям Україною незалежності – яскравий тому приклад. Деякі з них сформувалися у суспільстві на тлі стереотипів і не знання реальної історії подій. Велика частка міфів була породжена російською пропагандою і діяльністю проросійських міньйонів в середині держави. Ми зібрали П’ЯТЬ найгучніших і найбільш укорінених міфів, адже до 30-річчя Незалежності України самий час їх спростувати.
МІФ 1: «Україна не боролась за свою незалежність. Вона їй дісталася лише, тому що розвалився СРСР»
Боротьба Україна за свою незалежність почалася ще до 25 грудня 1991 року, коли СРСР остаточно розвалився. У 1988 році настав, так званий, період гласності, тому почали виникати незалежні від радянської влади неформальні громадські об’єднання та політклуби, які відображали настрої й інтереси українців. У серпні 1987 року в Києві розпочав роботу Український культурологічний клуб (УКК), в якому розглядалися білі плями в історії України (політика русифікації в УРСР, механізм політичних репресій в СРСР, наслідки Чорнобильської катастрофи 1986 та ін.). Теми засідань УКК висвітлювалися на сторінках позацензурного видання «Український вісник», який відновив В’ячеслав Чорновіл у 1987 році.
МІФ 2: «Микита Хрущов незаконно відібрав у Росії Крим та подарував його Україні»
Посольство України в Республіці Кіпр на офіційній сторінці спростувала цей міф. Президія Верховної Ради РРФСР 5 лютого 1954 року прийняла постанову д. № 712 «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР» та прийняла рішення щодо її внесення на затвердження Президії Верховної Ради СРСР, найвищий колегіальний орган державної влади в СРСР. Цей орган 19 лютого 1954 року прийняв указ «Про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР» за підписом керівника Президії Климента Ворошилова та його секретаря Миколи Пегова, положення якого й узаконювали передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР. Тому, передача Криму до УРСР відбувалася легітимно, у повній відповідності з положеннями чинного на той час законодавства СРСР та за результатами обговорення цього питання представниками Президії Верховної Ради СРСР.
МІФ 3: «В обмін на Крим Україна віддала Росії частину своєї території»
«LIKБЕЗ. Історичний фронт», громадський просвітницький проект, який популяризує історію України, стверджує, що «у 1954 році Україна взамін Криму не віддавала Росії жодних територій. Всі обміни відбувалися раніше, а низка українських етнічних земель від початку перебувала у складі РРФСР. За винятком Криму, українсько-російський радянський адміністративний кордон остаточно сформувався у 1928 році.
МІФ 4: «Вперше об’єднання українських земель відбулося у 1939-1940 роках завдяки приєднанню до УРСР західноукраїнських територій»
Український інститут національної пам’яті зазначив, що «цей міф сформований відразу ж після анексії західноукраїнських територій СРСР. Але першим юридичним актом, що проголошував об’єднання Наддніпрянської і Західної України, був Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки ще 22 січня 1919 року.
МІФ 5: «Українська мова є діалектом російської мови, а не самостійною мовою»
Діалект або говірка – це місцевий різновид мови. Федот Жилко, український діалектолог XX ст., у своїй праці «Нариси з діалектології української мови» описав, що «територіальні діалекти східного слов’янства, які входили до складу мови давньоруської народності, виникли на основі колишніх племінних діалектів.
Авторка: Каріна Богодьорова