Роксолана, або дружина султана Сулеймана, можна вважати однією з найпопулярніших жінок української історії. Підтвердженням цьому є постійна увага до неї не тільки істориків, а й письменників, художників і кінематографістів. Її життя подають як захопливу історію успіху української дівчини з Рогатина, яка з наложниці в гаремі змогла стати найвпливовішою жінкою Османської Імперії. Саме такою є той образ Роксолани, який давно і міцно увійшов у масову культуру. Відтак її життя обросло чималою кількістю міфів і легенд.
У 2015 році кандидатка мистецтвознавства Олександра Шутко видала книгу, в якій розповіла про найпоширеніші вигадки про Роксолану. Її праця є результатом роботи над українськими, турецькими, польськими, західноєвропейськими та американськими дослідженнями. Ми виокремили найпоширеніші міфи про Роксолану.
МІФ 1. Ім’я Роксолана
Роксолянія – так турки називали українські землі у складі Польського Королівства у XVI столітті. Відповідно, цілком припустимо, що українок з цих територій в Османській імперії кликали Роксоланами. Вперше це ім’я щодо дружини султана Сулеймана згадав генуезький банкір у Стамбулі, записавши в 1542 році у своєму щоденнику: «Великий повелитель Сулейман узяв собі за дружину як імператрицю полонянку з Русі на ім’я Роксолана. Їхній шлюб супроводжувався величним святкуванням…». Вже згодом так про султанську супутницю писав і посол Римської імперії у Стамбулі у своїх «Турецьких листах», між 1555 і 1560 роками.
У гаремі дівчину з Рогатина називали Хюррем. Ймовірно через вдачу, бо у перекладі з перської це слово означає «усміхнена», «радісна», «весела». У ХІХ столітті українські і польські письменники про Роксолану писали, як про Олександру чи Настю.
Насправді реальне ім’я султани – невідоме. Як і рік її народження. Деякі науковці вважають, що Роксолана була на 11 років молодша за султана Сулеймана. Відтак якщо той народився в 1494 році, то Роксолана – у 1505-му.
МІФ 2. Роксолана була неймовірно вродливою
Відомо, що султан Сулейман був надзвичайно прив’язаний до Роксолани. Настільки, що у листах до неї він не соромився підписуватися псевдонімом Закоханий. Не знаючи, як пояснити настільки сильну султанову любов до української дівчини сучасники підозрювали її у чаклунстві. Натомість сучасні дослідники висловлюють здогади, що закоханість володаря Османської імперії викликав розум його обраниці. Адже чужинка змогла опанувати складну османську мову на такому рівні, що у своїх щотижневих листах до султана писала любовні вірші і яскраво переповідала про стан справ у столиці. Це було важливо, оскільки більшість часу Сулейман проводив у військових походах. Відповідно мати надійне джерело інформації у той час, якому можна було довіряти – було на вагу золота.
МІФ 3. Роксолана росіянка
На гробниці султани було вказано, що вона була русинкою. Ймовірно, саме від того і взялася вигадка про її російське походження. Напевно, не усім ще відомо, що русини – це стара назва українців. Русинами українців називали і турки Османської імперії. На росіян же у той час казали – московити. Крім того, напис на гробниці також засвідчував, що Роксолана походить із земель, які сьогодні є територією України.
Про руське, русинське, українське, походження Роксолани є вдосталь згадок. «Попівна з Рогатина з народу русинського», – так про неї писав секретар польського короля Стефана Баторія, Станіслав Негощевський 1596 року у своєму листі до Лева Сапіги, канцлера Великого Князівства Литовського.
Венеційські посли у Стамбулі Даніелло Людовічі й П’єтро Брагадін в XVI столітті у своїх листах також писали про Роксолану, як про русинку. А Гуеллямо Пелісьє, французький посол у Венеції, 1540 року, у повідомленнях до свого короля, вказував, що Роксолана походить з руського народу, який живе від Карпат до Дніпра й Чорного моря.
МІФ 4. Історія Роксолани – це історія успіху
Однак чи можна трактувати її життя, як казку, на чому так часто спекулюють медіа і кінематограф – навряд. Долю, яка їй випала, складно назвати казковою. Роксолана втратила батьків, їй неодноразово загрожувала смерть, вона поховала трьох синів. Зрештою тривалий час хворіла і померла від раку легень, щойно їй виповнилося п’ятдесят. Швидке згасання, мабуть, закономірне до постійних стресів, які супроводжували її життя.
МІФ 5. Любов Роксолани до України
Однак науковці і тут скептичні, зауважуючи, що припинення набігів спричинене мирною угодою між польським королем і турецьким султаном. Натомість ще в доволі ранньому листі до Сулеймана, коли той перебував на війни з угорцями, Роксолана писала: «Хай допоможе Вам Аллах» і бажала здобути перемогу над «нікчемними й мерзенними невірними».
Автор. Володимир Молодій, журналіст
Матеріал підготовлено в рамках співпраці з проектом “Локальная історія”