ФЕЙКИ І НЕПРАВДА про те, в західних областях України вже введені злоті, а українці «українізують» Польщу – Без Брехні
Пропаганда-СТОПТернопілляФактчек

ФЕЙКИ І НЕПРАВДА про те, в західних областях України вже введені злоті, а українці «українізують» Польщу

Білоруська антиукраїнська пропаганда помалу доростає до свого «ідеалу» – російської. Цього разу, замість того, щоб обговорювати проблеми власної країни, пропагандисти телеканалу СТВ почали розганяти фейки про україно-польські відносини. http://surl.li/cobab

Наприклад, що типу у деяких західних областях України вже повали продавати продукти за злоті – це так пропагандисти намагалися «підкріпити фактами» фейковий наратив, що Польща проводить повзучу окупацію українського заходу. Розбираємо чому це брехня, а також інші подібні вкиди.

 

МЕСЕДЖ №1: «У ДВОХ ЗАХІДНИХ ОБЛАСТЯХ В ОБІГ ВВЕЛИ ЗЛОТІ»

Ведучий ток-шоу, а за сумісництвом «журналіст»-пропагандист Кирило Казаков розповів, мовляв, мережею гуляють фото із цінниками у гривнях та злотих – їх начебто бачили в магазинах західних областей України.

«У Тернопільській і Львівській областях у супермаркетах цінники у злотих і гривнях. І люди приходять і думають: а ми вже де, в Польщі? Це що, економічна окупація польська?», – цитуємо ведучого.

З його заяви чимало російських та білоруських новинних помийок швидко склепали новини із констатацією факту – так, і цінники подвійні, і валюти ходить вже дві.

Що ж, незрозуміло, про які супермаркети йде мова. На цінниках вказані дати, коли вони начебто видруковані: 19 та 21 липня 2022 року. Такі фото справді поширюють в мережі. Однак тут варто нагадати, що, відповідно до пунктів 1 та 2 Статті 5 Закону України «Про валюту та валютні операції», гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні, усі розрахунки на території держави проводять лише у гривні, окрім окремих винятків, до яких харчові продукти точно не належать.

Якщо й припустити, що на якійсь прикордонній ділянці, де Україна межує з Польщею, і можуть задля зручності вказувати ціну у гривнях та її еквівалент у злотих (вказувати ціну, а не здійснювати продаж у злотих), то чому б це робили на Тернопільщині, звідки до кордону з Польщею лише від обласного центру добрих 200 км? Або добродії-пропагандисти погано знають географію, або переплутали області для такої відвертої брехні. Бо тоді б хоч про Волинську область розповідали, яка принаймні межує із Польщею.

Однак навіть дивитися на карту не потрібно, досить ще раз глянути на ціни в українській валюті. Якщо ви тепер десь у крамницях бачили гречку по 35 грн/упаковку чи капусту за 5,55 грн/кг – то підкажіть, де? Бо найдешевша гречка у супермаркетах стартує від 79 грн/упаковку. А вартість капусти – як мінімум 35 грн/кг. Якщо ж говорити про крупу, вартість якої начебто вказана на ціннику з колажа, то «Розумний вибір» – це власний бренд мережі АТБ. І в них на сайті ціна гречки – 91,9 грн. http://surl.li/brsim

Загалом же такі фейки про валюту іншої країни – це відверта маніпуляція, щоб відбілити поведінку росії на тимчасово окупованих територіях, де першим ділом зразу вводять рублі. Якщо розповісти, що в західних областях в обігу вже злоті, то складається враження, що країну рвуть на клапті всі сусіди, і що це не є чимось протизаконним. Мовляв, поведінка росії нормальна, бо он і Польща ж так робить – рятують країну, яка начебто ніколи самостійною і не була, а завжди залежала від сусідніх. А насправді – проводить повзучу окупацію заходу України, про що неодноразово брехали пропагандисти.

 

МЕСЕДЖ №2: ПОЛЯКИ В УКРАЇНІ МАТИМУТЬ БІЛЬШЕ ПРАВ, НІЖ САМІ УКРАЇНЦІ

 «Я не сказала би, що це має хоч якийсь стосунок до економіки. Ми бачимо те, про що нам вже давно говорили: карту України, яку розділили на багато країн-складових і Польща вже починає діяти. До того ж, Республіці Польща ж дали повноваження, що поляки будуть там (в Україні – авт.) себе відчувати на рівні з громадянами України. Навіть будуть значно вище», – глаголить «експертка».

Вкотре спростовувати фейки про те, що Польща спить і бачить, як забрати собі західні області України, не будемо. Про це ми вже розповідали. А ось про «навіть будуть значно вище» скажемо кілька слів. http://surl.li/coazxї

Так от: 28 липня нардепи підтримали законопроєкт №7550  про особливий статус поляків на території України. Про нього у роковини Волинської трагедії – 11 липня – заявив президент Володимир Зеленський на знак подяки підтримки українців польським народом.

Законопроєкт передбачає, що поляки можуть впродовж 1,5 року після його ухвалення перебувати на території України «й користуватися всіма правами та свободами, на рівні з українцями». НА РІВНІ!

Якщо коротко, то громадяни Польщі зможуть бути найманими працівниками без спеціальних дозволів, яких наразі потребують іноземці, провадити господарську діяльність, а на основі цього – ПЛАТИТИ ПОДАТКИ в Україні, а ще здобувати освіту, отримувати соцвиплати та медичне обслуговування, цитуємо, «на умовах громадян України».

Можливо, для експертки з тоталітарної білорусі такі можливості для іноземців – це справді щось нечуване. Співчуваємо.

МЕСЕДЖ 3: «ВІДБУВАЄТЬСЯ УКРАЇНІЗАЦІЯ ПОЛЬЩІ

Ще одному експерту-політологу не дають спокою права, які можуть отримати українці у Польщі.

«Не треба забувати про те погодження між Дудою та Зеленським, яке дає можливість Польщі встановлювати свою систему управління, керувати вертикаллю влади. Але ви повинні розуміти, що у вересні у польському сеймі готуються наділити виборчим правом українців. Для чого це роблять? Тому, що “Право і справедливість” втрачають голоси і вони хочуть, щоб українські біженці за них голосували», – каже ще один пропагандист, який крутить фактами, як не дуже вправний жонглер.

Першу частину його заяви опустимо, бо про неї ми вже теж писали. Звісно, немає жодної домовленості між Зеленським та Дудою щодо «керування вертикаллю влади». А от щодо виборчого права, то така пропозиція справді існує. Її наприкінці червня озвучив польський юрист Адам Боднар. http://surl.li/coazu

Однак, мова не йшла про всіх біженців з України. Боднар писав про тих українців, які постійно живуть у Польщі, працюють та сплачують податки. Аргументи юриста прості: якщо поляки живуть в іншій країні ЄС та мають виборче право, чому його не можуть мати кілька мільйонів українців, які живуть у Польщі? І говорив Боднар про участь у місцевих виборах – тобто, щоб українці могли впливати там, де безпосередньо живуть.

Заради справедливості скажемо, що права партія «Конфедерація» таку ініціативу не підтримала. І якщо почитати думку одного з її лідерів про те, що «владна команда і тотальна опозиція таким чином готують собі майбутніх виборців», а ще слова про «українізацію Польщі» Дудою, то стає зрозумілим, чиї наративи дослівно повторює білоруська пропаганда. http://surl.li/coazr

 

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja