//

Українських журналістів за фіксацію торгівлі Польщі з Росією затримали, обікрали та депортували – Без Брехні

Українських журналістів за фіксацію торгівлі Польщі з Росією затримали, обікрали та депортували

Пам’ятаєте, як кілька тижнів тому Михайла Ткача з УП затримали в Польщі за спробу зафіксувати, як російське (і вкрадене українське) зерно безперешкодно заїздить до Польщі. Саме в той час, як кордони з Україною перекрито, а українське збіжжя протестанти висипають з вагонів. Тоді лише широкий розголос допоміг вирішити ситуацію більш-менш швидко. Хоча без незаконних принизливих обшуків особистих речей, викрадення техніки та знищення відзнятих журналістських матеріалів не обійшлося. Спершу польська поліція кричала “фейк, наше воєводство їх не затримувало”, бо насправді передало журналістів іншому відділку. Пізніше це назвали “встановленням особи”. Лише втручання посла пришвидшило звільнення.

Але прокоментував цю подію пан посол тоді на диво стримано: “Вони знімали рух поїздів, запускали дрон. Поліція вирішила перевірити, хто це був, щоб це не виявилися провокатори. Справа була швидко вирішена”. Тобто виглядало, що він не українців захищає, а польську поліцію. І ця “дружелюбність” була сприйнята польською поліцією за слабкість. Тому цього разу затриманим журналістам навіть зв’язатися з консулом не дали.

Отже, наші колеги Район.in.ua відправили журналістів з редакційним завданням перевірити, як там справи в Польщі з торгівлею через Калінінград. Вони встигли відзняти лише частину матеріалу, який стосувався залізничного сполучення. Але і там у всій красі можна побачити, як Європа замінила кривавий російський газ…на російський скраплений газ. Сотні цистерн РЖД від постачальників з Росії чи прокладки з Казахстану безперешкодно рухаються через Польщу. Гроші за цей газ йдуть на фінансування війни Росії. Там же журналісти зафіксували кучугури завезеного з Росії вугілля. Детальніше в сюжеті Району:

Далі журналісти планували відзняти автомобільний пункт пропуску, щоб дослідити, чи йдуть російські вантажівки з зерном та іншим продовольством. Та не встигли. Хоч жодних блок-постів розлючених фермерів тут “чомусь” немає, але замість них є пильна поліція, яка оберігає “таємницю стратегічної інфраструктури цистерн РЖД”.

“Редактора Юрія Конкевича та відеооператора Олександра Пілюка затримали 7 березня під час фіксації перетину кордону вантажними автомобілями між Калінінградською областю РФ та Республікою Польща”, – зазначають у виданні. А станом на вечір 9 березня прикордонники привезли журналістів на пункт пропуску Дорогуськ-Ягодин. І депортували з забороною в’їзду до Шенгенської зони на 5 років. “За загрозу національній безпеці”. Затримали 7, а депортували 9 березня. За цими сухими рядками не видно, що відбувалося і де журналісти перебували два дні.

Вдень 7 березня співробітники польської поліції затримали журналістів Конкевича та Пілюка у місті Бранєво за те, що журналісти “занадто довго фотографували критичну інфраструктуру, а саме – російські вагони скрапленого газу”.

Під час затримання у них вилучили особисті телефони, два фотоапарати, ноутбук, павербанки та карти пам’яті, мікрофони, павербанки й навіть селфі-палиці. В протоколі затримання зазначені лише телефони та одна карта пам’яті. Зв’язатися з редакцією, консулом чи родичами не дали. Зате дали підписати пояснення прав затриманого (в тому числі й на дзвінок), люб’язно перекладене українською мовою. Перекладача теж не було, тому які там звинувачення висувала поліція, що порушено і яка за це відповідальність, українським журналістам довелося лише здогадуватися. Тобто права на захист ніхто не забезпечив. Потім був допит службою безпеки, так само без можливості зв’язатися хоч з кимось. Загалом тримали за гратами понад 26 годин, хоч у протоколах “вклалися” в законні 24.

Паралельно затримали і водіїв. У них незаконно обшукали автомобіль та вкрали редакційні ноутбук, мікрофони, освітлювальну техніку. В жодних протоколах цієї техніки нема, тому це саме крадіжка. Водіїв випустили вночі. Оскільки зв’язку не було, то вони знайти журналістів Конкевича та Пілюка не могли.

Ввечері 8 березня, тобто через понад добу тримання під арештом в поліції, журналістів передали прикордонникам, де на підставі “конфіденційного повідомлення” від служби безпеки про те, що журналісти становлять загрозу нацбезпеці, відбувся “розгляд адміністративної справи”. В матеріалах вказано, що про всі права на міжнародний захист, захисника, оскарження і таке інше затриманих було повідомлено і вони не захотіли скористатися своїми правами. Рішення: депортація з забороною відвідувати Шенгенську зону протягом 5 років. Потім ще день через усю Польщу везли журналістів на пункт пропуску Дорогуськ-Ягодин, де 9 березня видворили з Польщі. Без засобів зв’язку та особистих речей.

Особисті телефони, вилучені польською поліцією, так і не повернули, редакційну техніку – просто викрали. Матеріали журналістського розслідування – знищено.

Наразі Район.in.ua звернувся у державні інституції та міжнародні журналістські спільноти з проханням відреагувати на цей ганебний (не)випадок свавілля польської поліції відносно журналістів. Ми також приєднуємося до цієї вимоги.
Чекаємо на рішучу реакцію посла на цю вже усталену практику незаконного поводження з українськими журналістами.

Матеріал підготовлено фахівцями видання Район.іn.ua

//
Exit mobile version