Вкидання через Інсайдер та Цаплієнка «переможного» фейку про зачистку Новопрокопівки – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчек

Вкидання через Інсайдер та Цаплієнка «переможного» фейку про зачистку Новопрокопівки

Відео про зачистку воїнами зсу населеного пункту, яке понесли з подачі росіян, інсайдера та Цаплієнка – правдиве, але зняте воно за 80 км та три місяці до Новопрокопівки. Це село Благодатне, з якого росіяни тікали після втрати Урожайного ще 11 червня.

Вчора росіяни провели вдалу інформаційну операцію з вкидання неправдивої «перемоги». За поширювача виступив невеличкий проросійський тг-канал з назвою war zone, такою ж, як і у пів десятка інших двійників однойменного канала мільйонника.

На ньому першому о 17:06 з`являється новина саме такого ж змісту, як її потім рознесли українські тг-канали.

На відео в пості показане пересування української техніки селом Благодатним, а в тексті вказано, що це «зачистка Новопрокопівки підрозділами 3-ї бригади Петра Болбочана». Для достовірності додано деталь про 71-й полк вс рф, який нібито практично повністю втратив боєздатність. Цей полк справді стоїть під Новопрокопівкою. Тож виглядає все правдиво. До речі передує цьому посту правдиве відео від Магури, де вони з САУ гатять по ворогах в Новопрокопівці. Тобто цілком послідовна історія «перемоги». Після вкидання пост видалили, та він зберігся в історії на сайті, що робить аналітику телеграм-каналів.

Цю «новину» о 17:55 підхоплює український військкор Цаплієнко,  і повторює її вже від свого імені, переклавши на українську. Пост набрав понад 90 тисяч переглядів і його станом на другу ночі не прибрали.

Канал мільйонник Інсайдер юей, той що хизується нагородою з солі від Президента України, вчинив хитріше: подав в тексті офіційну інфу від Командуючого Олександра Тарнавського, про те, що є просування на Таврійському напрямку. А далі, прикрившись цією заявою, у другому абзаці поширює той самий фейк про зачистку Новопрокопівки. З посиланням на «ряд тг-каналів». Щоправда додали, що чекають офіційної інформації.

Згодом до тексту внесли “доповнення”, що на відео, яке вони поширили – звільнене Благодатне. От тільки забули уточнити, що звільнене воно було майже три місяці тому і текст про Новопрокопівку не прибрали.

Таким чином пост з «перемогою» переглянули близько 300 тис читачів, поширили понад 500 разів, а «доповнення» замість спростування внесли лише через певний час, та й стоїть воно останнім реченням, в той час, як опис, де «наші хлопці вже вільно катаються по Новопрокопівці», красується на початку посту і далі.

Прикро, що фейк, разом з смітниковими каналами, поширило декілька мілітарних тг-каналів, які мають контакти в бойових підрозділах і часто поширюють відео, надані самими військовими. До того ж відверто копіпастили російський перекладений пост. Це удар по їхній репутації та введення в оману людей, що підписані саме на ці нішові канал, через високий ступінь довіри до них.

Лише пильні гео-осінтери здійняли ґвалт і з вигуком «та це ж було вже» показали архівні фото та відео, які підтверджують, що це таки Благодатне, а ніяка не Новопрокопівка. Дякуємо колегам з каналів Дніпро та КіберБорошно за відеопідтвердження.

Поширення цього фейку доводить, що в погоні за сенсаційними переможними новинами, телеграм блогери та навіть справжні журналісти, на кшталт Цаплієнка, готові без перевірки поширювати інформацію з відверто пропагандистських російських тг-каналів.
Ми не виключаємо, що росіяни і самі могли стати жертвою вкиду, але журналіста відсутність перевірки відео не виправдовує.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja