//

Вкиди російських ботів про блекаут та продану ППО – Без Брехні

Вкиди російських ботів про блекаут та продану ППО

Разом з масовими ракетно-шахедними почалися і інформаційні обстріли. Російська мережа ботів під назвою “Цифровая Армия России” позавчора масово вкидала в телеграм-канали текст та коментарі про неминучий блекаут в Україні. Покажемо, як це відбувалося.

Для “завдання” на 6 вересня пропагандисти підготували відповідний текст та чотири версії коментарів: короткі, довгі, російською та українською мовами. Текст містить посилання на справжніх посадових осіб, які дійсно давали коментарі щодо стану енергетичної системи. Фейк заснований на частковій правді краще працює. Розраховано на те, що читачі згадають, що були новини, де Садовий чи директор ДТЕК справді щось говорили про блекаут. А от перевіряти точність цитат уже ніхто не стане.

Так в цьому тексті згадується, наприклад, заява виконавчого директора ДТЕК Дмитра Сахарука, про те, що 75% теплової генерації було зруйновано в 2022 році і тому цього року буденижчий рівень підготовки до опалювального сезону. По-перше, це заява була зроблена ще 13 липня, а по-друге, головні слова Сухарука росіяни перекрутили, а головну тезу взагалі викинули. Так, опалювальний сезон ДТЕК закінчив з пошкодженням 75% генерації. Проте Дмитро Сухарук повідомив, що станом на липень сім блоків ТЕС уже полагодили, ще сім в процесі. “У 2023 році плануємо привести до ладу 27 блоків ТЕС. Також потрібно відновити 1,4 ГВт генеруючих потужностей”. Тобто станом на вересень місяць заява Сухарука вже неактуальна – відремонтовано значно більше генерації.

Інша цитата з тексту, яка нібито легко гуглиться, це заява Садового, що Львів буде без світла до двох місяців. Насправді Садовий у виступі на сесії 23 серпня сказав дослівно наступне: “У нас є запас міцності в комунальних підприємствах, але без електропостачання виживати буде складно. Тому нам треба готуватися до ситуації, коли Львів може місяць, а то й два бути взагалі без електропостачання. Це не жарт”. Це був заклик, щоб готуватися до найгіршого сценарія. Мер пропонує готувати генератори, пальне, продумати підвіз води. “Попит на пальне буде більшим в сто разів, а місто має мати все своє”. Та головне з його слів: “Ситуація, на мою думку, надзвичайно складна”. Це не заява міністра енергетики чи представників генерації, а особиста оцінка мера і звернення до депутатів, щоб ухвалити потрібні рішення з закупки пального вчасно.

Повернімося до тексту вкиду. Попри те, що проблеми озвучені справжні – генерація зазнала тяжких руйнувань і знаходиться в гіршому стані ніж минулого року – але причини і висновки зроблені маніпулятивні. Так в тексті жодного разу не згадано, що ТЕС та ТЕЦ зруйнували саме російські ракети, а виявляється, що це “через вороватих чиновників знищено запас міцності України, в тому числі в енергетиці”

От саме цю тезу і розкидали по українських тг-каналах “бійці російської цифрової армії”. Разом з текстом закидалися коментарі “від обурених українців”, про те, що ППО прикриває лише Київ, а інші міста та електростанції залишилися без захисту, тому що “ППО, яке давав Захід, продали на чорному ринку”. В коментарі майстерно впліталися справжі корупційні скандали на кшталт закупки барабанів в укриття. В коментарях не заперечують, що постійно летять ракети та шахеди, навіть трішки лають росію за це, але винними виставляють все одно “Зеленського”, який “продав ППО”.

Цим вкидом намагалися створити загальний фон: гроші на відновлення ТЕС-ТЕЦ вкрадені, ППО продані – саме тому нас чекає блекаут і холодна зима. Не тому, що росія обстрілює енергосистеми, а через українську владу.
Цей вкид не мав успіху, бо про нього стало відомо, адміністратори каналів активно чистили коментарі від ботів, та й “українські” коментарі, зроблені через гугл-транслейт, як завжди містили купу помилок.
‼Проте треба бути пильними і розуміти, що росія постійно пробує розколоти українське суспільство, підбурити на внутрішні протистояння. Основна ознака таких вкидів: перекладання вини з нападника росії на “київський режим”.

//
Exit mobile version