Як «луганські пропагандисти» лякають місцевих радіацією від уранових снаряді - Без Брехні
ДонеччинаЛуганщинаПропаганда-СТОПФактчекФактчек-регіон

Як «луганські пропагандисти» лякають місцевих радіацією від уранових снаряді

Луганська пропаганда слідом за російською почала розганяти фейк про нібито смертельну небезпеку від боєприпасів зі збідненим ураном, які Велика Британія збирається передати Україні разом зі своїми танками Challenger 2. Пропагандисти стверджують: снаряди спричинять радіоактивне забруднення, земля стане непридатною для вирощування зернових, люди помиратимуть від раку.

Верхівка Кремля в один голос стверджує, нібито ці снаряди — це вид «брудної бомби». Наприклад, очільник країни-агресора заявив, що плани передачі снарядів зі збідненим ураном нібито підтверджують наміри Заходу «воювати з Росією до останнього українця». http://surl.li/fwbxq. Меседж підхопили московські пропагандисти, а згодом хвиля докотилася й до Луганська. Якими жахалками лякають пропагандисти жителів Луганщини та Донеччини – далі у матеріалі.

 

ЗАЛЯКУВАННЯ ОНКОЛОГІЄЮ

Пропаганда стверджує, що пил збідненого урану здатен отруїти людей навколо, забруднити землю і воду, переноситися вітром на сотні кілометрів. Нібито такі снаряди вже застосовували під час бойових дій в Югославії та Іраку, а потім в цих країнах спостерігався спалах онкологічних захворювань.

«Після цього на території колишньої Югославії понад 10 тисяч людей померли від раку, а приблизно 30 тисяч страждають на тяжкі онкологічні захворювання. Ще страшніше — наслідки в Іраку. Там після американської військової операції із застосуванням танкових снарядів зі збідненим ураном від онкології померло понад 400 тисяч людей. І більше мільйона страждають від неї», — стверджує пропагандистська листівка, яку розповсюджують в соціальних мережах. http://surl.li/fwbri

Виходить зараз в Сербії, Хорватії, Чорногорії, Македонії, Словенії, Боснії та Герцеговині повинні бути аномально високі показники захворюваності на рак у порівнянні із сусідніми регіонами, де війне не було? Але ні, у всіх балканських країнах рівень захворюваності на рак за даними Міжнародного агентства з вивчення раку приблизно однаковий. http://surl.li/fwbrx

В Європі найбільше нових випадків захворюваності на злоякісні пухлини фіксують в Ірландії, Данії та Нідерландах. Сербія (разом з частково визнаним Косовом) та Боснія і Герцеговина, на які прийшлося найбільше ударів бронебійними снарядами зі збідненим ураном, навіть не в першій десятці. Взагалі виявилося, що серед країн Східної Європи найбільше випадків захворюваності на рак виявляють в Угорщині.

А от випадків смертності від онкології та справді найбільше в Сербії. Проте приблизно така ж кількість смертей стається в тій же Угорщині, де ніякої війни не було.

А що ж Ірак? За даними ВООЗ, випадків виявлення злоякісних пухлин в Іраку приблизно стільки ж, як і сусідніх Ірані та Сирії, а випадків смертності навіть менше, ніж у сусідів. Є дослідження, які стосуються здоров’я американських ветеранів, які воювали в Іраку. Вони описують купу різних симптомів, проте всі вони не відносяться до якоїсь однієї хвороби та не пов’язані із застосуванням снарядів зі стрижнем зі збідненого урану. http://surl.li/fwbsk

(НЕ)ЗАРАЖЕНА ЗЕМЛЯ

«Земля, вкрита урановим пилом, стає непридатною для вирощування зерна та овочів на 4,5 мільярди років», — лякають пропагандисти.

Розібратися в тому, що не так з цим твердженням, нам допоможе вже згадана вище війна на Балканах у 1999 році. Після її завершення ООН направило туди дослідників, які мали оцінити екологічну ситуацію в Югославії. Пізніше вони склади звіт, в якому поскаржилися, що не мали точних вказівок, де шукати об’єкти, по якім били снарядами зі збідненим ураном. Та навіть дослідивши сильно пошкоджені будівлі, військову техніку та телевежі, знайти сліди сильного радіаційного забруднення не вдалося. http://surl.li/fwbte

Стверджувалося, що люди можуть повернутися в ті райони, де могли застосовувати снаряди з урановими стрижнями. Проте уламки цих снарядів рекомендувалося прибрати, щоб вони не забруднили ґрунтові води. Про непридатність землі для сільського господарства мова не йшла, як і не йшлося про перетворення чорноземів на «отруйні поля».

Космічна цифра у 4,5 мільярди років взагалі взята пропагандистами виключно для того, щоб налякати. Для порівняння, приблизно 4,5 мільярди років тому сформувалася наша планета. 4,5 мільярди років — це приблизний час напіврозпаду урану 238. Тому цю цифру і використала пропаганда.

Проте у виготовленні зброї використовується уран, в якому майже нема радіоактивних ізотопів. Тому його називають збідненим. Альфа-частки, які він випромінює, не здатні пройти крізь шкіру. А ось вживати щось із часточками збідненого урану не варто. Як не варто вживати часточки свинцю, які містяться у звичайних снарядах, які використовує Росія.

Отже, пропагандисти вирішили просто маніпулювати великими цифрами, щоб налякати свою аудиторію.

РОСІЯ МОВЧИТЬ ПРО СВІЙ ЗБІДНЕНИЙ УРАН

Тактика росії звинувачувати США або НАТО у застосуванні боєприпасів зі збідненим Ураном виглядає дивно на фоні того, що такі ж снаряди використовує армія РФ.

По-перше, бронебійні снаряди з урановим сердечником розробляли в Радянському Союзі ще з 80-х років. По-друге, ще зовсім недавно Міністерство оборони рф хвалилося тим, що їх танки Т-80БВМ зможуть стріляти урановими снарядами. http://surl.li/fwbvm

Ці боєприпаси відомі на росії як «Свинець-1» та «Свинець-2». Їх навіть возили показувати на виставку озброєння в Індію у 2020 році. http://surl.li/fwbvw

Якщо російським пропагандистам треба похвалити власний ВПК, то вони пишуть про надзвичайні бронебійні властивості своїх уранових снарядів. Коли ж аналогічні боєприпаси використовує США, то риторика міняється на «застосування відпрацьованого ядерного палива». Проте збіднений уран ніколи не був ядерним паливом. Це побічний продукт збагачення урану для цього палива.

Заяви кремля та його пропагандистів виглядають вкрай цинічно, бо щодня росія вистрілює тисячі снарядів по позиціях ЗСУ. Забруднення українських чорноземів свинцем, ракетним паливом, нафтопродуктами чи порохом її не хвилювало ані на початку війни, ані в момент повномасштабного вторгнення. Наразі реальні масштаби забруднення лише тільки мають бути встановлені.

Те, що до розповсюдження фейку долучили навіть пропагандистські пабліки з окупованого Донбасу свідчить ще й про те, що росія використовує будь-яку можливість, аби налаштувати жителів Луганщини та Донеччини проти України.

 

Матеріал підготовлено виданням «Реальная газета» http://surl.li/fwbyz в рамках співпраці за ініціативою Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja