Останнім часом щотижня роспропаганда з подвоєною силою поширює вкиди від “надійних джерел”, з метою посилити паніку і переконати, що “весь світ українців покинув” у протистоянні з Росією, напад і поразка України — неминучі.
Спершу з “джерел у Білому Домі” повідомляли, що фінансової військової допомоги Україні не буде, натомість США в оборонному бюджеті затвердили обіцяні 300 млн доларів, і постачають Джавеліни.
Далі CNN з посиланням “на шість джерел” поширили новину про те, що Адміністрація Президента США вже готує евакуацію урядового персоналу США або американських громадян з України. Посольство США спростувало цю неправдиву новину.
Потім російські пабліки дуже стурбувало, що США оголосили 4 рівень небезпеки і не рекомендувало подорожі до України через Covid-19 та загрозу з боку Росії. Проте ніхто “не помітив”, що такий рівень США присвоювали лише за останні пів року 115 разів різним країнам.
Також на БезБрехні розбирали вкинуту через німецький Bild відверто фейкову карту наступу Росії.
Ще росзмі намагалися видати популістичні балачки одного маргінального конгресмена про “возз’єднання” Росії з Україною за офіційну позицію США. Ми викрилили їх і тут.
.
Цього разу центральні росзмі, за ними десятки телеграм-каналів, а потім і наші сайти рознесли фейкову “радісну звістку” про те, що готується евакуація британських військових у випадку відкритого вторгнення Росії.
МЕСЕДЖ: Британські війська готові евакуюватися з України у разі вторгнення Росії
Посилаються всі лише на статтю Daily Express. Автор подає інформацію нібито від “джерела в армії” (анонімного, неофіційного) проте, ця стаття – компіляція кількох заяв, новин і неконкретних припущень.
Так на підтвердження плану евакуації “від джерела” автор цитує заяву міністра оборони Бена Уоллеса, про те що “дуже малоймовірно”, що британські сили будуть боротися з російськими військами на українській землі, і тому, мовляв, їх евакуюють.
Проте міністр не говорив про військових, що перебувають в Україні. Ті військові, що є в Україні (більшість – на Яворівському полігоні) не бойовий підрозділ, а військові інструктори та консультанти. Участь у бойових діях в України — не їхня місія і призначення. Евакуація чи навпаки перебування в Україні цих військових спеціалістів нічого не змінить в питанні оборони у випадку нападу Росії.
Автор статті підставив відповідь міністра оборони Британії іншому виданню, де він відповідав на питання введення британських військ:
“Це факт, що вона не є членом НАТО, тому малоймовірно, що хтось збирається ввести війська в Україну, щоб кинути виклик Росії. Ми не повинні обдурювати людей цим”.
Все інше в статті – переказ раніше відомої інформації про російську агресію та операцію з навчання Orbital, про можливі дії її керівника. Згадка відомих прізвищ і одночасний переказ можливих сценаріїв “зі слів джерела” має переконати в поінформованості автора. Проте це все ще – лише слова автора.
З цього скупого “фактажу” ріа.ру спромоглася написати багатосторінкову “аналітику”: про те, як британці, “навчені поразкою в Афганістані”, будуть тікати з України; вже стару маячню про англійських спеціалістів з хімзброї на Донбасі, які от-от здійснять “страшну атаку”; про підтримку українських партизанів США. Зрештою у своїх перекручуваннях фактів пропагандисти доходять до того, що це не Росія стягнула війська до українських кордонів і відкрито погрожує нападом, якщо не пообіцяють не брати Україну до НАТО, а що це НАТО за допомогою України погрожує Росії, тому Росія має право напасти на випередження. Слід визнати, що альтернативність не лише історії, а і дійсності в російських змі досягла апогею, простіше кажучи на чорне вони кажуть біле вже не за наказом.
Як і у випадку з попередніми інформаційними операціями, коли фейковими новинами намагалися перебити справжні позитивні новини. У історії з Британією роспропагандисти хочуть, окрім посіяти паніку, забалакати те. що США спільно з Британією направили в Україну експертів з кібервійни, сподіваючись краще підготувати країну до протистояння наступному кроку президента Росії Владіміра Путіна
І на жаль, вкотре стало зрозуміло, що навіть топові українські ЗМІ споживають російський інформпродукт, адже українські новини з заголовками “евакуація британських військових” з’явилися через один-два дні після появи оригіналу і всі — після появи відповідних новин у росзмі та пропагандистських телеграм-каналах. Та й частина тексту майже завжди дослівно скопійована з повідомлення ТАСС .