“5 канал” не вперше розганяє фейки про коронавірус. Один з них був про сік горобини, який нібито допомагає боротись з COVID-19. Тепер журналісти знайшли диво-препарат, який розроблено науковцями з Туреччини і який нібито “знищує коронавірус за хвилину”. Про цей загадковий препарат написало турецьке медіа Daily Sabah.
“Препарат під назвою Genoxyn був створений доцентом, докторкою Шехіме Темель, доктором Ахметом Сабанджі і доктором Джунейт Озакін. За словами Сабанджі, він проводив свої дослідження щодо захисту від хвороб ще до пандемії коронавірусу” – пише 5 канал. Крім цього медіа, аналогічну новину поширив Укрінформ. Однак достовірність інформації, яку вона містить – сумнівна. Пояснюємо чому.
СПРОСТУВАННЯ
В повідомленні зазначено, що препарат розроблявся в університеті Бурси Улудаг. Проте, як цей препарат досліджувався, на кому, на якій вибірці та чи немає у науковця конфлікту інтересів – і українські, і турецькі медіа замовчують.
Жодне медіа не дає посилання безпосередньо на дослідження. Турецьке медіа запевняє, що цей препарат тестували ще до пандемії коронавірусної хвороби й він нібито впливає на розмноження вірусів, грибів та бактерій (а ми пам’ятаємо, що вірусні і бактеріальні інфекції – це різні речі).
До того ж, спочатку нібито препарат був зосереджений на протидії більше проти поширених вірусів. За новою нанотехнологією його нібито покращили. Проте деталей цієї технології теж не надано, як і даних про власне діючу речовину.
Жодних наукових даних про те, що спреї можуть бути корисні саме в боротьбі (а не профілактиці) з більш поширеними вірусами – не знайдено.
Можливо йдеться про антисептик? Але тоді також є великі сумніви, що це може впливати на вірус, який знаходиться не на поверхні, а в організмі людини.
Що це за університет та науковці
Університет Бурси Улудаг, розташований у місті Бурса на північному заході Туреччини. Його вважають одним з найкращих державних дослідницьких університетів. Шехіме Темель дійсно завідує відділом медичної генетики університету Бурси Улудаг.
А от інший лікар, Ахмет Сабанджі, який також значиться серед авторів дослідження – ортопед, відповідно до інформації на LinkdIn. Ще один лікар – Джунейт Озакін – інфекціоніст, працює на кафедрі мікробіології.
ВИСНОВОК:
- На поточний момент відсутня інформація у відкритих джерелах про те, як саме проходило дослідження препарату, та наскільки заявленим результатам можна довіряти.
- Наразі і немає жодних даних, що хоч якісь спреї можуть допомогти запобігти захворюванню, тим більше коронавірусного захворювання.
- Дані про цей препарат та вплив його на коронавірус відсутні в рецензованих наукових журналах.
- Всесвітня організація охорони здоров’я немає жодних згадок про краплі чи спреї, які могли б позитивно впливати на хід саме лікування коронавірусної хвороби. Даний препарат не згадується у будь-якій рекомендації ВООЗ.
- Враховуючи, що наразі почалися масові щеплення громадян саме вакцинами, розробленими і дослідженими протягом тривалого часу визнаними світовими інститутами і лабораторіями і сертифікованими у багатьох країнах, а повідомлення про сенсаційну розробку турецьких медиків відсутні, від слова зовсім, можна вважати повідомлення про спрей фейковим і маніпулятивним.
- Також слід звернути увагу на заголовок новини, який є клікбейтними, за змістом аналогічний тим, що поширювалися на початку пандемії і “переконували” нас, що імбир, лимон і сода, йога зранку і Камасутра на нічь не дадуть коронавірусу підійти до нас на відстань гарматного пострілу.
Авторка: Наталія Бушковська