В чатах ОСББ, телеграм-каналах і Facebook поширюють інформацію про законопроєкт № 4142. А точніше про його окремі пункти – конфіскацію “інфікованого” майна, перевірка речей та авто під “прикриттям”, щеплення “чим захочуть”, недопуск нещеплених дітей до школи. Насправді ці тези почали розповсюджувати ще у 2020-му і продовжують до сьогодні. Зараз по всій Україні проводять мітинги і Запоріжжя не виключення. Про те, чи дійсно все так – далі.
СПРОСТУВАННЯ
4 лютого 2021 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт № 4142 «Про систему громадського здоров’я». Його розробкою займалися протягом 3 останніх років експерти та міжнародні партнери (ВООЗ, ЄС, DTRA, USAID тощо). Головна мета – створення повноцінної національної епідеміологічної служби.
“Документ має на меті винятково створення повноцінної національної епідеміологічної служби. Фактично передбачається посилення центру громадського здоров’я, створення мережі регіональних центрів контролю та профілактики захворювань. Це нова система з новими підходами, новими цінностями і новими можливостями. Їх завданням буде зміцнення здоров’я, запобігання хворобам і найголовніше — збільшення тривалості життя українців”, – раніше зазначала Лада Булах з Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.
Водночас в дописах у Facebook, телеграм-каналах і Viber-чатах з приводу положень закону мова йде зовсім про інше. Ось повний перелік меседжів так званого антиваксівського руху :
- Щеплять тебе чим захочуть.
- Не допускатимуть дітей до садочка та навчання без щеплень, незалежно від твоєї точки зору.
- Ритимуться у твоїх речах та авто під виглядом санітарного огляду.
- Конфіскують майно, яке вважають інфікованим.
МЕСЕДЖ 1. Щеплять тебе чим захочуть.
В тексті законопроєкту є пункти відносно щеплень, однак немає кардинальних нововведень. Всі правила щодо вакцинації будуть такими як і раніше, згідно вже існуючих законів. Наприклад, ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 2000-го, ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 1994 року. У 2020-му в документі дійсно розглядали можливість розділу про вакцинацію, однак, наразі їх прибрали.
Зокрема, голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький коментував, ще у лютому: «… відбудеться засідання, де ми узгодимо комітетську редакцію законопроєкту. В ній не буде нових норм про вакцинацію. Тобто й надалі діятимуть норми закону, що існують на сьогоднішній день, нових у законі не буде»
Всі щеплення робляться лише сертифікованими вакцинами, які є затвердженими Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та іншими організаціями (Європейське агентство лікарських засобів (EMA) та американське Управління з санітарного нагляду за продуктами та медикаментами (FDA). І мова йде не тільки про вакцину від Covid-19, але й інші хвороби. Такі як кір, поліомієліт, гепатит тощо.
Тож твердження про те, що нас будуть щепити чим захочать є маніпуляцією і не відповідає дійсності. Щеплення відбуватиметься за вже існуючими законами, а вакцинування буде здійснюватися лише сертифікованими препаратами.
МЕСЕДЖ 2. Не допускатимуть дітей до садочка та навчання без щеплень, незалежно від твоєї точки зору.
Щеплення дітей для відвідування закладів освіти не є новою процедурою. Згідно ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 2000 року, діти, які не отримали щеплень за Національним календарем, відвідувати заклади освіти не дозволяється.
Тож меседжі антивакцинаторів про недопуск дітей до закладів освіти без щеплення після прийняття законопроєкту № 4142 – маніпуляція. Ця норма діяла і раніше. Тобто діти могли відвідувати садочки та школи після того, як отримали щеплення за Національним календарем.
МЕСЕДЖ 3. Ритимуться у твоїх речах та авто під виглядом санітарного огляду.
В законопроєкті у статті 20 зазначено, що на території, де встановлено карантин місцеві органи можуть:
“…установлювати особливий режим в’їзду на територію карантину, переміщення та виїзду з неї громадян і транспортних засобів, а у разі необхідності – проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів.”
Однак, цей же пункт є й в статті 30 ЗУ “Про захист населення від інфекційних хвороб”.
Отже, ці норми вже діяли під час введення карантину і ніяких змін не передбачен, якщо почне діяти законопроєкт.
МЕСЕДЖ 4. Конфіскують майно, яке вважають інфікованим.
У статті 5 закону зазначається наступне: “…заборони, припинення, обмеження, призупинення, вилучення, знищення, утилізації небезпечних для життя і здоров’я людини об’єктів, робіт, товарів, послуг та відсторонення від роботи або іншої діяльності осіб, які створюють загрозу для здоров’я населення”.
Тобто, мова не йде про те, що у вас обов’язково вилучать приватне майно назвавши його “інфікованим” – у законі прописана ціла низка можливих заходів щодо дій з майном. До того ж такі заходи стосуються ситуацій, що може скластися відносно будь-якої інфекційної хвороби, і не має прив’язки суто до коронавірусу.
ВИСНОВОК
Отже, подібні формулювання автори дописів використовують навмисно для спотворення положень закону, нагнітання страху і паніки, підбурення антивакцинаторських настроїв і таким чином – спонукання необізнаних громадян до протестів і мітингів.
- Інформація в дописах – маніпуляція.
- Законопроєкт створений з метою об’єднати вже чинні норми в одному документі.
- На сайті “Електронних петицій” так і не змогли зібрати підписи під петицією “Громадяни України проти законопроєкту 4142” – 622 голоси з 25000 необхідних.
- Законопроєкт знаходиться і вільному доступу і з ним можна ознайомитися у презентації або з повним текстом за посиланням.
Авторка: Вероніка Хорольська, Запорожский центр расследований
Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проектів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»