Місцевими фейсбук-спільнотами шириться тривожна інформація про масове вимкнення електроенергії, червону зону 2.0 та безліч іншого сміття. «Терміново! Масове відключення електроенергії і води в регіонах України. Планові відключення електропостачання відбудеться в період 14-18 лютого. Світло і вода буде відсутня від декількох годин до однієї доби в залежності від регіону» — таким повідомленням спамлять безліч місцевих груп. Щож відбувається насправді.
СПРОСТУВАННЯ
Якщо перейти за посиланням у дописі, нас перекине на телеграм-канал. Тут бачимо той самий текст і панель “Перелік областей”, “Міста без води”. Коли тиснемо на них, дізнаємося: щоб побачити інформацію, потрібно підписатися на канал та натиснути ще раз. Підписавшись, отримаємо лише перелік областей.
Ні в дописі у фейсбуці, ні в повідомленні в телеграмі не вказано джерела цієї інформації чи причини вимкнень, що є ознаками фейку.
Акаунт, з якого поширили цей фейк, неодноразово використовували для такої схеми. Раніше було схоже повідомлення про вимкнення електроенергії.
Мало це статися в період від 7 до 13 лютого, чого, як ми могли переконатися, не було. Останніми днями активно поширювали місцевими групами й іншу фейкову інформацію: «Терміново ОФІЦІЙНЕ РІШЕННЯ. Через надзвичайний стан в Україні прийнято рішення про введення “Червоної зони 2.0” яка триватиме 30 днів».
Тут прийоми трохи інші, але схема та сама. Якщо перейти за посиланням у дописі, нас перекине на телеграм-канал, який не належить жодній з державних структур. Тут бачимо. Натиснувши, отримаємо повідомлення російською мовою нібито від телеграм-каналу Верховної Ради, у якому вказано, що нових підписників на цьому каналі схвалюють адміністратори.
Шукаємо в телеграмі канал Верховної Ради і виявляємо, що тут жодного схвалення не потрібно, а інформації про надзвичайний стан чи червону зону 2.0 немає, кількість підписників теж різниться.
Перейшовши на офіційний сайт Верховної Ради, з’ясовуємо, що пленарне засідання, під час якого народні обранці затверджують ті чи інші документи, відбувалося лише 1 лютого, а в період, про який ідеться у вкиді, пленарних засідань не було — депутати працювали в комітетах та на погоджувальних радах.
Отже, повертаємося до тексту, поширеного в соцмережі. У ньому не вказано, коли ухвалено рішення, чиє воно, коли вводять червону зону і з чим вона пов’язана. Це є ознаками фейковості повідомлення. У першому реченні написано: через надзвичайний стан в Україні, однак не вказано, чим його зумовлено, воєнною ситуацією чи епідемічною. Це маніпуляція.
Подібний вкид уже був, про чорну зону карантину, наші колеги викрили його. Із цього самого акаунту останніми днями поширювали фейсбук-групами й іншу фейкову інформацію.
Схема схожа: перекидає на телеграм, а щоб дізнати більше про новину, потрібно підписатися на канал.
Останнім часом незрозумілого ґатунку канали поширюють безліч неправдивої інформації з доволі гострим змістом, що викликає багато емоцій та зацікавлення. Через це людина мимоволі йде лабіринтами посилань, щоб начебто отримати роз’яснення.
Таким маніпулятивним способом привертають увагу до каналу, щоб збільшити кількість підписників. Заради здоров’я і безпеки закликаємо тебе екологічно споживати інформацію, особливо тепер, у період загострення інформаційної війни. Кожен з нас може протидіяти дезінформації, хоча б поскаржившись на сторінку, з якої поширюють фейки, чи написавши адміністратору групи.
Авторка. Олена Гелетюк
Матеріал підготовлено в рамках ініціативи «Мережа регіональних проєктів з протидії дезінформації» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) при менторстві ресурсу «БезБрехні»