//

ДЕВ’ЯТЬ МІФІВ роспропаганди по дискредитації вакцини Pfizer і легалізації «Спутнік V» – Без Брехні

ДЕВ’ЯТЬ МІФІВ роспропаганди по дискредитації вакцини Pfizer і легалізації «Спутнік V»

9 листопада компанії Pfizer та BioNTech заявили про 90% ефективність їхньої вакцини.  А вже 8 грудня Велика Британія розпочала масову вакцинацію проти COVID-19. Разом з вакцинацію стартував і парад фейків та маніпуляцій. Більшість з них — походять з російських інформаційних ресурсів чи проросійських  медіа в Україні. Російську вакцину теж не оминули фейки, тільки направлені вони на створення штучного позитивного іміджу вакцини “Спутнік V”, якого вона, на жаль, не має. Розберемо основні маніпуляції, які нам транслювали й транслюють.

 

МІФ 1. Нові вакцини не допоможуть від нових штамів вірусу

Насправді ідея того, що вакцини будуть неефективні через начебто дуже активну мутацію вірусу просували ще до оголошення масової вакцинації.

Один з активістів антивакцинального руху в Україні Сергій Гула поширював маніпуляції про мутацію вірусу та те, що це точно ознака того, що вакцини не ефективні, забуваючи той факт, що віруси весь час мутують і далеко не кожна мутація впливає на заразність вірусу чи може завадити ефективності вакцини.

Проте навіть коли виявили мутацію, яка впливала на шиповидний білок (а саме на нього направлена мРНК вакцина від Pfizer), в Британському медичному журналі поспішають заспокоїти: вакцина допомагає виробити антитіла проти різних ділянок цього білку, отож малоймовірно, що одна єдина зміна зробить вакцину неефективною. Так, з часом, коли буде більше мутацій, вакцину треба буде змінювати, як це робиться у випадку з сезонним грипом, але це не означає, що від розробленої вакцини варто відмовлятись. До того ж, як показують попередні дані, вакцина ефективна проти мутованого штаму. Для більш точних результатів варто почекати на подальші дослідження.

МІФ 2. Вакцинацію Pfizer закликають припинити через небезпечні реакції

Цю маніпуляцію поширювало російське медіа газета. ru. Вже в тілі тексту можна побачити, що заклики обмежуються лише російськими експертами.

Маніпуляція тут в тому, що йшлося про анафілактичну реакцію, яка виникла у медиків щеплених вакциною. Також відомо, що медичні працівники вже мали досвід важких анафілактичних реакцій. Анафілактичний шок — це доволі рідкісне ускладнення. Але виникнути воно може майже на будь-яку вакцину чи препарат.  Проте це не привід, припиняти щеплення чи відкликати медичний виріб. Це привід переглянути рекомендації, а людям, які мали таке ускладнення — утриматись від другої дози вакцини. В принципі, це і було зроблено. Вакцинація вакциною Pfizer and BioNTech активно та успішно продовжується в багатьох країнах світу.

МІФ 3. Ізраїль закупив російську вакцину

Цю неправдиву інформацію поширив канал 112 Україна. Насправді про жодну закупівлю вакцини в Ізраїлі й не йшлося. 1.5 мільйони доз вакцин закупила приватна лікарня Хадаса, яка має філію в Москві. Закупила вона її для подальших випробувань, а не для вакцинації населення. Наразі Ізраїль активно вакцинує своє населення… вакциною від Pfizer and BioNTech. Також Ізраїль очікує на поставку вакцин від Moderna та Astra Zeneka.

МІФ 4. Російську вакцину хочуть купити в 50 країнах світу

Цікаво, що коли йдеться саме про російську вакцину “Спутнік V”, кількість тривожної інформації різко зменшується, а от вкидів про те, яка це бажана та чудова вакцина — збільшується. Один з таких маніпулятивних матеріалів належить російському виданню Известия. Відразу варто зазначити, що російська вакцина не розглядається до схвалення в більшості розвинутих країн, в тому числі і в Україні. В статті це подається як страх Заходу, що це вакцина підвищить геополітичний вплив Росії на міжнародній арені. Але реальна причина набагато прозаїчніша: даних щодо безпеки та ефективності вакцини недостатньо.

Після тріумфу Pfizer та Moderna Росія поквапилась заявити про 92% ефективність свого препарату. Заява базувалась на 20 випадках зараження в групі плацебо.  За словами експерта з питань вакцинації Вищої школи медичних наук Вайла Корнела Джона Мура Адміністрація з контролю ліків та харчових продуктів США (FDA) не схвалить вакцину лише на основі 20 випадків.

І це не все. Хоча в пресреліз росіяни намагаються запевнити, що жодних побічних ефектів вакцина не має, дослідниця вакцин Джулі МакЕлрас висловлює занепокоєння щодо вектора Ad5, який міститься у російській вакцині і який може підвищувати вразливість людей до вірусу ВІЛ.

Ці занепокоєння щодо вектору Ad5 виникли ще 13 років тому під час розробки вакцини проти ВІЛ. Але ця теорія потребує подальшої перевірки.

На цьому проблеми з російською вакциною не завершуються. Окрім цього всього сподіватись на якісне завершення клінічних випробувань “Спутнік” вже не варто. Дослідники заявили, що більше не будуть вводити волонтерам плацебо.

Експерти вважають дослідження повністю проваленим. Це пояснюють тим, що  з початком вакцинації, яку поспішили розпочати, волонтери не розуміли, навіщо і надалі брати участь в дослідженні й ризикувати отримати плацебо, коли можна просто щепитись вакциною. Тепер оцінити якість вакцини можна хіба що через декілька місяців, коли можна буде проаналізувати популяційний ефект.

Звичайно, є країни, які заявляли про свій намір купити вакцину. В Аргентин навіть розпочали щеплення “Спутніком V”. Але деякі країни відмовились від ідеї вакцинації російським препаратом. Наприклад, Угорщина, чиї посадовці спочатку приязно ставились до цієї ідеї, тепер ввічливо відмовилась.

Сербія, яка за версією російських медіа бажала закупити російську вакцину, також щеплює населення Pfizer.

МІФ 5. Керівник Pfizer відмовився вакцинувати співробітників своєї компанії вакциною Pfizer

Ця новина була б мрією російських новинарів, якби це не було маніпуляцією. Насправді він не відмовився від вакцинації. Він відмовився вакцинуватись позачергово, оскільки за рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я першими мають бути вакциновані лікарі, літні люди та люди з хронічними захворюваннями. І за словами Альберта Боурли, йому лише 59 років, у нього гарне здоров’я і він не буде вакцинуватись перед медиками.

МІФ 6. Люди помирають після щеплення вакциною Pfizer

Такі повідомлення почали транслюватись доволі швидко після початку вакцинації. Це могли бути і як відвертий фейк, який, наприклад, розігнав канал “Прямий” про 6 смертей після вакцинації. Хоча насправді 6 смертей сталися не під час масової вакцинації, а в рамках клінічних досліджень, а 4 з них — в групі, яка приймала плацебо. Також часто можна побачити новини про дві смерті в будинках для людей літнього віку. Чи про медсестру з Португалії. Жодних даних про те, що саме стало причиною смерті цих людей — немає, для цього треба дочекатись результатів  розслідування, але ця інформація активно подається, часто без роз’яснення, що “після не означає внаслідок”. Цікаво, що панічних повідомлень про російську вакцину наразі в інформаційному просторі поки що майже не має. Лише спокійні занепокоєння експертів щодо її сумнівної ефективності.

МІФ 7. Кореспондент The New York Times вакцинувався російською вакциною

Так, кореспондент бюро The New York Times, яке знаходить в Москві, Ендрю Крамер,  дійсно описав свій досвід щеплення вакциною “Спутнік V”.

У своїй колонці він стверджує, що політичний шум приховав чудові досягнення російських вчених. Також він похвалив досвід Радянського Союзу, який за словами кореспондента ставив у пріоритет боротьбу з інфекційними хворобами та долав чорну віспу разом з США.

Як і багато чого в Росії, вакцинація “Спутнік V” загортана в політику та пропаганду. Коли президент Володимир Путін оголосив про схвалення вакцини до того, як були завершені останні стадії дослідження, місяцями вакцина критикувалась західними науковцями. Як і багато громадян Росії, які не довіряли новій вакцині і говорили, що варто почекати та поспостерігати перед тим, як отримувати її. Я теж мав свої сумніви”, — написав він.

Проте сумніви кореспондент подолав і вакцинувався. Чи справа дійсно в політиці та пропаганді? Чи лише через страх впливу Росії західні країни не закуповують вакцину?

Як згадує сам Крамер, свого часу холодна війна не завадила США та СРСР успішно співпрацювати, щоб елімінувати чорну віспу. А зараз ситуація не простіша.

Країни хочуть якнайшвидше вакцинувати своє населення, щоб уникнути смертей та руйнівних для економіки локдаунів. Як у випадку з чорною віспою, це не час для політичних сутичок. Проте навіть країни з симпатіями до Росії відмовились від закупки “Спутнік V”, як, наприклад, вже згадана Угорщина.

То може справа не в політиці, а в мінімізації ризиків, які несе за собою недостатньо перевірена вакцина?

МІФ 8. Вакцини від коронавірусу реєструється як екстрений засіб і не проходять належної сертифікації – як правило вона займає декілька років

Адміністрація з контролю ліків та харчових продуктів США (FDA) дійсно дозволила екстрене використання вакцини. Процедура екстреного схвалення направлена на те, щоб полегшити доступ до препаратів, в тому числі вакцин, коли це необхідно.

Але це взагалі не стосується якості препарату. Це стосується лише бюрократичних процесів. При цьому клінічні дослідження препаратів проводяться з дотриманням чітких стандартів. Для того, щоб отримати екстрене використання, FDA оцінює, чи не переважають відомі переваги препарату, відомі ризики та побічні ефекти. Після схвалення препарату ефективність та безпека вакцини чи іншого медичного препарату і надалі ретельно відстежується.

МІФ 9. Люди й надалі хворіють після вакцини Pfizer

В принципі те, що після вакцини людина може захворіти є новиною хіба що для російських медіа, які активно розповідають про хворобу конгресмена або медсестри. Проте в таких новинах упускають такі деталі як:

Проте для російської вакцини з поясненнями не забарились і швидко пояснили, що вакциновані “Спутніком V” медики в Алтайському краї захворіли, бо вже були заражені.

ВИСНОВОК:

//
Exit mobile version