ТГ-канали поширюють фейкові “новини” про війну задля реклами – Без Брехні
Фактчек

ТГ-канали поширюють фейкові “новини” про війну задля реклами

ТГ-КАНАЛИ – ЦЕ НЕ ПРО ПРАВДИВІ НОВИНИ, А ПРО ЗАРОБІТКИ

Ми давно спостерігаємо за ринком продажу рекламних оголошень у ТГ-каналах за рахунок фейкових шокуючих заголовків. Починалося все з безневинного шахрайства “вам призначено субсидію, перейдіть на канал, щоб взнати подробиці”.

Другим способом розігнати підписку на цілу мережу каналів є запрошення підписатися на новини своєї області.

Тепер же в хід ідуть “новини” про “зґвалтованих дівчат Херсонщини” чи “відео катувань нашого військового”. Суть всіх цих сотень “новинних” каналів проста – набити хоча б 50 тисяч підписників і брати гроші за приховану рекламу таких же каналів. Тариф – від 3000 грн за одну рекламу. Цілими мережами каналів керують одні й ті ж люди, які перекидають користувачів з одного каналу на інший, для накрутки популярності. Про об’єктивність чи перевірку змісту “новин” чи відповідальність не йдеться. Яскравий приклад тому сьогоднішній “Офіційний наступ на Херсон”

МЕСЕДЖ: “Офіційний наступ на Херсон”

На цій фейковій заяві заступника голови Одеської ОВА поспішили хайпонути всі.


Наприклад такий собі топ-блогер “Лачен пише” повідомляє оперативну (неперевірену) інформацію задля хайпу і підтримки свого іміджу наближеного до джерел. У нього монетизація не пряма, він свою популярність наразі використовує для збору коштів на допомогу військовим. Це дасть йому статус відомого волонтера.
Він, як і інші бездумно поширив фейкове повідомлення

“Офіційно. Почались бої за місто Херсон!”, – повідомив заступник начальника Одеської ОВА Олексій Мацулевич”.

 

І те, що у нас немає ніяких начальників ОВА, а Голова його не засмутило.  Лачен оригінального повідомлення того не бачив і в телеграмі самого Мацулевича не був, бо в останнього посада не вказана, і тоді б довелося гуглити, що він заступник голови. Так само Лачен не замислювався, що Одеська ОВА коментувати наступ на Херсонщині має таке ж право, як і Дніпро, Кропивницький чи Вінниця. Тобто жодних повноважень!

Отже, Лачен тупо скопіював повідомлення десь, а саме з ТГ-каналу Обозрєвателя, не замислюючись над правдивістю.Він просто ретранслятор таких же “новин” з тг-каналів.
Щоправда, коли Мацулевич, як ні в чому не бувало, видалив своє повідомлення, Лачен про це повідомив, ще й наголосив (певно собі), “Таку інформацію повинні писати тільки військові”. Вибачень звісно ж ніяких не було.


Та це був приклад лише звичайного хайпожера, який дезінформує читачів, тому що й сам споживає такі ж “новини з тг-каналів”.

А тепер про чисто комерційні проєкти, що називають себе каналами новин і з будь-якої події роблять фейкову рекламу за гроші.

 

МЕСЕДЖ 2: РЕКЛАМА НА НОВИНАХ ПРО ВІЙНУ

На каналі STOP RUSSIAN WAR, який називає себе “Військовий радар Та найкращий український Інсайдер” та обіцяє “лише найцікавіші та достовірні новини!” регулярно з’являються рекламні оголошення у вигляді неправдивих новин, де треба попросити підписати вас на якийсь канал, щоб дізнатися “жахливі подробиці”, або долучитися до “прямого ефіру наступу” чи “найшвидшого радара прильотів і тривог”. Численні приклади будуть розміщені у повній версії матеріалу на нашому сайті. Тут розкажемо лише ж про “Офіційний наступ на Херсон”.

 

Отже, підхопивши те ж “офіційне повідомлення” фейкарі швидко склепали картинку та відповідний ШОК-КОНТЕНТУ рекламний текст. “Прямо в Херсоні – котел для ворога” кричить текст на картинці. Офіційно, почалися бої за місто Херсон, повторюють фейк рекламісти. А далі пропонують дивитися трансляцію боїв, які ОФІЦІЙНО транслює інший канал. Ну і звісно ж дітей просять (не) дивитися, бо контент 18+. Все по методичці рекламних оголошень. Посилання в тексті веде на сайт у якого більше мільйона підписників, тобто має викликати довіру. Проте ми знаємо, що ніякого офіційного наступу на Херсон немає, про жоден котел чи казан не йдеться, а офіційні трансляції боїв у нас не продаються навіть за підписку на офіційний акаунт Залужного. (Канал Залужного – це ще один фейк, на який повелися тг-канали та навіть виробники карти війни. Про нього в наступному матеріалі).

Коли стало зрозуміло, що “офіційна трансляція котла” скасовуються і більше не набере переходів “новину” просто видалили.

Та на темі заробляти не припинили. Наступна реклама про Херcон вийшла буквально за чотири хвилини. Тут уже інша картинка з мапою наступу і фото Зеленського. Тобто знову “все офіційно”. В тексті, щоправда, слова цього не використовують. Просто “Україна починає наступ на Херсон, противник відступає по всій лінії фронту! ЗСУ протягом години можуть увійти в місто, орки хаотично відводять свої війська з першої лінії оборони”. Тепер пропонують читати текстову трансляцію з Херсонського напрямку від “друзів каналу”. І знову посилання на канал мільйонник.

Однак найцинічнішою є “трансляція” від чортів з іншої тг-помийки. Там прямо на картинці зображені чорти і напис “Херсон. Прямий ефір від ЗСУ!”

Висновок:
ТГ-канали навіть від офіційних ЗМІ іноді постять фейки. А для самозванців “новинних” тг-каналів питання об’єктивності не стоїть взагалі – єдина мета існування всіх цих “оперативних інсайдерів” отримання грошей від реклами. Чим більше підписників, тим дорожче буде реклама на цьому каналі.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja