COVID-19 прилетів із космосу | ФЕЙК – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчекФактчек NEWS

COVID-19 прилетів із космосу | ФЕЙК

У західних ЗМІ та на українських сайтах-сміттярках розлетілась фейкова новина про те, що «коронавірус, який став причиною пандемії на Землі, потрапив на нашу планету з космосу — на метеориті, який 11 жовтня 2019 року вибухнув над північним сходом Китаю». Саме звідси він, мовляв, почав поширюватися вітрами по всьому світу». Так ось звідки у Львові взялися чутки про таємничий «коронавітер»)) Але все це неправда.

Заяву зробив британський науковець, астроном і астробіолог професор Чандра Викрамасингх із Букінгемського центру астробіології. За його словами, «вітри рознесли SARS-CoV-2 між 40–60° широтами «Всі основні випадки захворювань з’явилися саме в цьому діапазоні», — каже професор https://bit.ly/2wo61AP Його твердження не витримують критики.

 

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

ПЕРЕВІРКА

Мусимо визнати — науковець такий справді існує. І він дійсно працює в Букінгемському центрі астробіології https://bit.ly/2U5cxoZ Вибух метеорита, про який він каже, стався саме 11 жовтня минулого року в згаданому регіоні https://bit.ly/33xfphy На цьому правда закінчується і починається політ фантазії пана професора. Ах, який письменник-фантаст пропадає!

Новий коронавірус не може переноситися на великі відстані не лише вітром, а й навіть посилками. Це распіраторна інфекція, що передається повітряно-крапельним шляхом у безпосередній близькості від її носія. Тобто через вдихання крапель, що виділяються з дихальних шляхів хворого. Наприклад, при кашлі або чханні. Але не далі, ніж на кілька метрів. У повітрі вірус може затримуватися не довше кількох хвилин. Вірус також може зберігатися деякий час на різних поверхнях http://bit.ly/39POQXmhttp://bit.ly/398VIy4

Але найбільш переконливе свідчення того, що SARS-CoV-2 не походить з метеориту — це те, настільки тісно він пов’язаний з іншими відомими коронавірусами. Метеорити часто є фрагментами астероїдів, які залишалися незмінними протягом мільярдів років. Тому вкрай малоймовірно, що в суворих умовах космосу вірус міг би еволюціонувати у настільки схожий спосіб, як і наземні коронавіруси https://bit.ly/2xfAcKM Ба більше — при вході в атмосферу метеорити розігріваються до нечуваних 1648°C. Чи міг космічний збудник пережити цю подорож?

Такі твердження професор висуває не вперше. В 2003 році науковий часопис Lancet опублікував лист від Чандри та його колег https://bit.ly/2U3vxnX В ньому вони висловили гіпотезу, що вірус, що викликає SARS, може бути позаземного походження, а не від курей, як заведено вважати.

Заяви про те, що наземні хвороби походять від позаземних збудників, наукова спільнота відкинула. Видання Ланцет опублікувало три відповіді на лист Чандри, в яких стверджувалося, що ця гіпотеза не має під собою жодних доказів. Науковці також поставили під сумнів якість експериментів, на які посилається пан професор у своєму листі https://bit.ly/2vCSViThttps://bit.ly/2vC8Ca1https://bit.ly/2Qx0eQ9

По той бік новин: автори фейків і спростувальники апріорі в дуже нерівних умовах. Фейкороби можуть вигадати будь-яку маячню, а фактчекери хай потім мучаться — аргументовано спростовують. Але це так не працює. Надзвичайні твердження вимагають надзвичайних доказів.

 

NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja