5 міфів про те, що всі ліки будуть по рецептах   – Без Брехні
Фактчек

5 міфів про те, що всі ліки будуть по рецептах  

Якщо вам вже страшно заходити в фейсбук через холівари про рецепти, але ви так і не зрозуміли, як же купувати ліки і чи ваш препарат рецептурний, ми зробили для вас це роз’яснення. Тож, чому ми всі пережили рецептурну «драму» 31 березня, а вже 1 квітня майже нічого не змінилося.

 

МІФ 1. МОЗ ЗРОБИВ НЕРЕЦЕПТУРНІ ПРЕПАРАТИ РЕЦЕПТУРНИМИ

Річ у тім, що драми немає, як власне і якихось кардинальних змін. Проте, мережею почали розганяти міф про те, що МОЗ ніби то розширив перелік рецептурних препаратів. І тепер те, що ми купували не за рецептом, треба купувати за рецептом. Це не так.

МОЗ не робив безрецептурні ліки рецептурними. Міністерство просто розширило електронний рецепт на додачу до паперового до тих препаратів, які й так відпускали за рецептом: http://surl.li/fzehw

У вас може виникнути питання, а чому ж ви раніше могли купувати рецептурні ліки без рецепта? Проконтролювати паперові рецепти дуже важко. Тому вам цілком могли видавати  (і видавали) рецептурні препарати просто так, бо це по суті ніяк не контролювалося, пояснює юрист Олексій Тараканов.

«Обов’язковість відпуску певних лікарських засобів за рецептами з аптек встановлена Законом України «Про лікарські засоби», в статті 21. І була там з 1996 року, а до цього була в інших нормативних актах. Проте, це нікому особливо не заважало купувати все, що хочеться? Чому?

Бо рецепт не потрібно було залишати в аптеці при купівлі, а відповідно, довести, що комусь продали рецептурний препарат без рецепта нелегко. Виключення було щодо наркотичних препаратів, там існував, і існує контроль за рецептами», — пояснює юрист.

Але всі трохи напружились, коли ввели електронні рецепти, які легше контролювати. Проте, оскільки в нас ніхто не скасовував паперові рецепти, є ризик, що і далі все буде не так строго, як мало б бути.

МІФ 2. МОЗ ВИРІШУЄ, ЯКІ ЛІКИ РЕЦЕПТУРНІ, А ЯКІ НІ

Рецептурний препарат чи ні — визначає його виробник чи заявник, що при подачі заявки на реєстрацію вказує умови відпуску. Під час проходження експертизи цей статус або підтверджується, або змінюється: http://surl.li/fzrqs

МІФ 3. ТЕПЕР НЕМОЖЛИВО БУДЕ ЗАКУПИТИ ПРЕПАРАТИ НА ФРОНТ І В ПРИФРОНТОВИХ МІСТАХ БУДЕ КУПА ПРОБЛЕМ

 Ні, це не так. Як зазначає в коментарі «УП. Життя» заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич, військові адміністрації, підрозділи Сил оборони, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу гуртово безпосередньо у дистриб’юторів, і для цього не потрібний рецепт.

На період дії воєнного стану в аптеках, які перебувають в межах громад, де ведуться активні бойові дії, можуть відпускати рецептурні ліки (за винятком наркотичних (психотропних) ліків, сильнодійних та отруйних речовин) без рецепта лікаря. Це визначено також постановою від 17 березня 2023 року: http://surl.li/fzrws

МІФ 4. ЯКЩО В МЕНЕ ХРОНІЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ І Я ПОСТІЙНО МАЮ ПИТИ ПЕВНІ ПРЕПАРАТИ, ТО ТЕПЕР ТРЕБА ВЕСЬ ЧАС ВИТРАЧАТИ НА ЛІКАРЯ

 Зовсім ні. У МОЗ пояснили, що такі пацієнти можуть отримати повторно е-рецепт на препарати, які вони приймають на постійній основі. Це можна зробити дистанційно.

«Для цього в системі обовʼязково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні», – зазначили у відомстві, пише Дзеркало Тижня: http://surl.li/fzsq 

МІФ 5. ЦЕ ВСЕ ПРАЦЮЄ, ЯКЩО Є СТРАХОВА МЕДИЦИНА

І на самий кінець тексту ми вас здивуємо: в Україні теж є страхова медицина. НСЗУ (Національна служба здоров’я) – державний страховик. Завдяки медичній реформі, держава розпочала прямі виплати лікарням та приватним практикам за конкретні медичні випадки, які стались із конкретними людьми — коштом «страхових внесків» громадян. Українці платять страхові внески: через загальні податки. Навіть якщо людина не працює або отримує зарплату «в конверті», вона платить у державну скарбницю 20% ПДВ з будь-якої своєї покупки.

Таким чином, у 2016 році кожен українець сплатив на медицину через податки в середньому 1 764 грн (і на первинну, і на вторинну допомогу). Це і є страховий внесок: http://surl.li/fzsuq

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja