Фейк росіян про «брудну» бомбу, як виправдання захоплення Запорізької АЕС – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчек

Фейк росіян про «брудну» бомбу, як виправдання захоплення Запорізької АЕС

Фейк росіян про «брудну» бомбу, як виправдання захоплення Запорізької АЕС

Цей фейк про те, як зі звинувачення на їхню адресу росіяни вміють викрутити фейк на свою користь. Росіяни “по своєму” перекрутили слова директора МАГАТЕ про окупацію ними атомної станції, ще й створили з цього фейк про брудну бомбу України. Водночас Енергоатом теж неуважно прочитав слова журналіста і взявся заперечувати не те.

Факт

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаеля Гроссі в Давосі заявив, що “МАГАТЕ прагне відвідати українську Запорізьку атомну електростанцію, яка знаходиться під окупацією російських військ, щоб перевірити, що 30 000 кг плутонію та 40 000 кг збагаченого урану, що зберігаються там, не були використані для інших цілей”. https://bit.ly/3aePpir

Прикметно що цю саму цифру і ці ж перестороги він озвучував ще 4 березня.

Тобто в заяві:

  • констатація кількості радіоактивної речовини на станції, яка відома МАГАТЕ 
  • підтвердження, що росія окупувала станцію і не допускає туди до інспекторів МАГАТЕ

Ці самі слова процитував у себе в Твіттері журналіст Wall Street Journal Лоуренс Норман 

Але російські пропагандисти прочитали їх у властивій їм манері.

Фейк

Російські пропагандисти Вєсті.ру , посилаючись на ту ж цитату, зробили фейковий висновок, що “київський режим тихцем накопичив 30 і 40 тонн урану та плутонію для створення брудної бомби”. Це все підхопили інші інформпомийки аж до яндекс.ру.

Спростування

Фейкарі вкинули одразу дві тези:

  • Україна “накопичила запаси”
  • планувала створити брудну бомбу

Насправді мова йде про запаси ядерного палива, які використовує в своїй роботі Запорізька АЕС і які знаходилися під повним контролем МАГАТЕ до моменту захоплення станції. Тобто це паливні елементи, в яких знаходяться уранові таблетки. Вони або встановлені в реактор і працюють, або чекають своєї черги для використання лише там. На підтвердження цього факту гендиректор МАГАТЕ 4 березня заявив, що в Україні нема жодних відхилень у матеріалах, незадекларованих матеріалах. В будь-якому разі всі паливні елементи та відходи ядерного палива на жорсткому обліку та контролю з боку МАГАТЕ.

Тобто якогось накопичення, тим паче тихцем не було.

Міфічна “брудна” бомба

Прикметно, що фейкарі вже не просувають первинний фейк про розробку чи створення в Україні ядерної зброї, яким “годували” своїх глядачів на початку повномасштабної війни. Виготовлення ядерної зброї в Україні неможливе, у нас немає навіть завершеного циклу виробництва уранових таблеток, не те що збройового плутонію. Це підтвердив очільник Енергоатому у своєму інтерв’ю.

Гендиректор МАГАТЕ Гроссі з самої появи цього фейку про “українську ядерну зброю”, запевняв, що в Україні немає жодних підтверджень діяльності, яка вела б до розробки ядерної зброї.

Навіть путін уже не говорить про розробку, а лише придумав на 9 травня історію, що Україна нібито планувала купити ядерну зброю. Ця маячня звісно ж не витримує жодної критики.

Тому зараз фейкарі переключилися не версію з “брудною бомбою”, тобто уявною радіологічною зброєю, що поєднує в собі радіоактивний матеріал із звичайною вибухівкою. Це так звана зброя терористів, адже на озброєнні жодної країни світу вона не стоїть. Суть її не в надпотужному нищівному ядерному вибуху, а в зараженні певної території. Наповнювачем для такої “зброї” можуть слугувати і захоплені росіянами радіоактивні відходи і теоретично навіть розібрані паливні елементи з атомної станції (якщо хтось наважиться їх розбирати).

Щоправда, за оцінками вчених ефект від забруднення такою “зброєю” не настільки катастрофічний і тривалий, щоб говорити про ефективність цієї зброї у війні. Навіть наслідки забруднених опадів після вибуху на Чорнобильській АЕС були не такими значними. Брудна бомба – це уявна зброя психологічного тиску та терору. У війні проти росії така зброя неефективна.

Невдале спростування Енергоатому

Представники “Енергоатома” прочитавши фейк про брудну бомбу, взялися його спростовувати, але ненавмисно самі поширили неправдиву інформацію. Так вони заявили, що інформація про запаси урану та плутонію на ЗАЕС не відповідає дійсності, а жодне «твердження» журналіста не відповідає дійсності. 

Проте журналіст лише процитував слова директора МАГАТЕ. Виходить що він не володіє інформацією чи навмисне неодноразово брехав? 

Ні, насправді Енергоатом побачив те, чого не було в тексті журнвліста. Так у спростуванні вони заявляють, що на Запорізькій атомній електростанції ні уран, ні плутоній, які можна було використовувати у військових цілях, не зберігаються. Але гендиректор МАГАТЕ і не стверджував, що це збройовий плутоній чи уран. Навіть фейкарі говорили про “брудну”, а не ядерну бомбу. Тобто спростовував Енергоатом не те що збрехали росіяни.

Висновок

Московитські пропагандисти перекрутили слова Гендиректора МАГАТЕ про захоплення росіянами Запорізької АЕС та недопуску інспекції, щоб виправдати захоплення Запорізької АЕС. А виготовлення “брудної бомби” привід, у який можуть повірити лише дуже недалекі російські глядачі.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja