“Бенефіс” Путіна: яйця міністра, випуск пару смсками та фейковий Бісмарк – Без Брехні
ДніпропетровщинаФактчекФактчек-регіон

“Бенефіс” Путіна: яйця міністра, випуск пару смсками та фейковий Бісмарк

Сеанс “всенародної любові” до путіна ще не завершився, а соцмережі вже розривалися від скріншотів та мемів. Хоча єдина промова, яка справді вартуватиме уваги – це оголошення Путіним росіянам капітуляції, як перемоги. Але всі все одно кинулися слухати та цитувати заготовлені “експромти” вадімвладімича.

 


Насправді очікувати чогось нового від путіна було марно, і він “не підкчав”: “Адєсса – русскій горад”, “адін народ, два з яких воює між собою в гражданскай вайнє”, “росію змусили напасти”, фантомні болі за срср, та знову ленін, що “створив” Україну.

Для випуску народного пару навіть запустили “немодеровані” смски від народу, де ставили “різкі та сміливі” питання, на кшталт коли газ дадуть не лише Китаю, а й Хакасії або як потрапити в ту росію, яку показують по телевізору. Хоч це й здавалося прямим ефіром, але в росії неможливо, щоб на екрани за спиною Путіна потрапила недозволена критика. Там навіть було щось про “зупиніть сво”. Та не було жодного повідомлення на ісконно русском маті чи хоча б з помилками, що в принципі неможливо, якби смски слали “прастиє рассіянє”. Тобто модерація таки була, і критику цю – дозволили. Для більшого ефекту путін навіть розказав “жарт” про яйця міністра у відповідь на питання про дефіцит яєць в росії. 

Також путін бідкався про трагедію в Україні і водночас цинічно хіхікав над знищенням міст України, переконуючи, що це, порівняно з Газою, “двє бальшиє разніци”. Він там ще багато чого наплів про “рєбят, які в лісосмугах Херсонщини ховаються від втрат”  і те, що НАТО Україні вже всю зброю віддало, а перемогти не можуть. Та це тема для окремого фактчеку. Зараз про інше. 

Не обійшлося, як завжди, без демонстрації Путіним своєї начитаності, тобто невігластва. Він “процитував Бісмарка”, заявивши, що “війни виграють не полководці, а вчителі та священики”. Насправді він ніякого Бісмарка не читав, бо цитата ця Бісмарку не належить. 

Та довести це не так легко. Першими фейк кинулися спростовувати росіяни. Але російські джерела, а лише в них згадується ця цитата неБісмарка, посилаються на збірник крилатих фраз, подібний тому, звідки її вивчив і Путін. Сказано лише, нібито фраза належить прусському вчителю та вченому Оскару Пешелю, і написав він її в газеті “Заграніца” на честь перемоги прусської армії над австрійською. Звісно ж жодних посилань навіть на велику радянську енциклопедію не дають. А вірити російським джерелам, якщо це навіть критика путіна – не можна.

Знайти оригінал цієї цитати не так просто. Ні англійські, ні німецькі історики не надають їй якогось особливого значення, тому пошук в Гуглі не дав результатів. Англійський переклад історії про цитату вів так само на російський en.topwar.ru. Довелося шукати за журналом, де вона нібито була надрукована. На диво вдалося знайти сканкопію журналу Das Ausland за 1866 рік, де головним редактором працював Оскар Пешель. Там у номері за 17 липня була стаття “Уроки новітньої історії війни” в якій автор аналізує фактори впливу на перемоги в тодішніх війнах.

Доходячи до пруссько-австрійської війни, автор підкреслює, що перемогу забезпечила не новітня зброя чи бойовий дух, а інтелігенція: вправні маневри кронпринца та участь в боях освічених людей. Цитата про вчителів звучала так: «Ми тільки що сказали, що навіть народна освіта була вирішальним чинником у війні, ми хочемо показати, що коли прусаки перемогли австрійців, це була перемога прусських учителів над австрійськими учителями».  Без контексту ця цитата також звучить маніпулятивно, бо далі автор розлого пояснює, які науки марні (мораль, філософія, антична література, латинь), а які науки треба вивчати (математику, географію, воєнну історію), а, щоб вони допомогли у військовій справі. Тобто цитата справді існує і навіть є можливість ознайомитися з першоджерелом

За легендою росіян пізніше цю фразу нібито повторив Бісмарк, а потім вже переінакшив пруссько-російстький генерал Мольтке, заперечивши, що не вчителі, а просвітителі навчають солдатів самовідданості та патріотизму. А зараз Путін спотворив  вже і цю цитату – просвітителі перетворилися на священиків, а вчителів він протиставив полководцям. 

 

Матеріал підготовлено фахівцями проекту “ЕКСПЕРТ-КР” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja