Білорусь на чолі з Лукашенко перемогла COVID-19, а в нас все погано – винна Супрун | МАНІПУЛЯЦІЯ – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчекФактчек NEWS

Білорусь на чолі з Лукашенко перемогла COVID-19, а в нас все погано – винна Супрун | МАНІПУЛЯЦІЯ

Сьогодні мережею розлетівся пост – одразу попередимо, що маніпулятивний – про перемогу Білорусі і зокрема Олександр Лукашенко над коронавірусом. Пост насичений перебідльшеннями, відвретими маніпуляція та неправдивими фактами. Головний меседж – Білорусь перемогла пандемію, тому що зберегла медичну систему Семашко, а в Україні її зруйнувала – ну звичайно ж Уляна Супрун – тому в нас все погано.  Цікаво, що цей пост підтримала телеведуча одного з новинних телеканалів – Наталія Влащенко… 

Розбираємо пост по тезах і виходимо на першоджерело. 

ВЕРДИКТ. МАНІПУЛЯЦІЯ 

ПЕРЕВІРКА

 Чи є коронавірус у Білорусі?

У Білорусі станом на 6 квітня 2020 року зафіксовано 700 випадків коронавірусу, 13 смертей і 53 пацієнти, які одужали. https://bit.ly/2xX5upN https://bit.ly/2Re3BvR Тому, якщо випадків не було зафіксовано до певної дати, це не є аргументом, що смертність ніби-то відсутня.

 Карантин та обмеження

Юридично карантин білоруська влада дійсно не  вводила: https://youtu.be/JIhW2_r_5dk

Проте, фактично введено чимало обмежень. Навіть в тому ж пості автор таки зазначає: “пенсии – только на карточку, деньги изымаются из оборота, дезинфицируются и через 14 дней карантина возвращаются на рынок” – це класичні карантинні заходи.

Кордони Білорусь не закрила, проте їх закрили або ввели обмеження більшість сусідів – країн Європи та Росія.

Так само в Білорусі офіційно з 25 березня введена обов’язкова самоізоляція тих, хто приїжджає з “неблагополучних” країн. https://bit.ly/2yDJaSF

Все гаразд?

В той час, як прибічники радянської медицини кажуть, що в країні все гаразд, захворюваність та смертність свідчать про інше.

Так в репортажі Крим.Реалії йдеться як раз про те, що лікарні, наприклад, Вітебська, заповнені хворими, яким діагностують все, що завгодно, але не коронавірус. Наприклад, пневмонію – у неї дуже схожа картина захворювання https://bit.ly/3aNpXMw

Саме у Вітебську зафіксували першу офіційну смерть від коронавірусу в Білорусі. Можна побачити напівпорожні вулиці міста та мешканців у масках.

Білоруські лікарі говорять про те, що не все так райдужно, як повідомляють народу https://bit.ly/3dXhcS3 Так само, в “масовий психоз від коронавірусу” і тиху гавань у вигляді Білорусі не вірять лідери громадянського суспільства цієї країни. Білоруський союз журналістів вказав на те, що їхній МОЗ не оновлює щоденно дані про число інфікованих, а також перешкоджає журналістам отримувати своєчасу інформацію https://bit.ly/2V92FtV

ПЦР-тести

Повернемося до тексту поста: “Белоруссия уже сделала 24000 ПЦР-тестов на коронавирус! Белорусы в день тестируют почти 1 000 людей, а мы сколько?” Це правда. Більше того, станом на сьогодні Білорусь провела 40 000 тестувань (вчора ще було 32 000) https://bit.ly/2UMtt46 Україна – 5 864.

 Апарати ШВЛ

Щодо апаратів штучної вентиляції легень. Це апарати, які застосовують у важких випадках. В Україні їх близько 3 500 https://bit.ly/34ckaNU. У пості, який ми аналізуємо, написано, що “аппаратов ИВЛ на душу населения в Белоруссии в 3 раза больше, чем в США”.

Дивний поворот, правда? То все про Україну і Білорусь, а тут раптом про США і Білорусь. Тож скільки це – втричі більше, аніж у США? За даними ресурсу БЕЛТА https://bit.ly/2XeWDdQ, у Білорусі “понад 2 тисячі” апаратів ШВЛ. Зважаючи на те, що населення Білорусі — близько 9 500 000, це один аппарат приблизно на 4 750 осіб.

В той же час, у США у лікарнях використовується 160 000 апаратів, ще 12 700 – знаходяться у стратегічному запасі. Тобто загальна кількість пристроїв ШВЛ – 172 700. Населення США — близько 372 200 000. Ділимо на 172 700 апаратів. Отримуємо – один апарат на 1 263 осіб. https://nyti.ms/2UMiUhn І в тій самій статті Нью-Йорк Таймс зазначено, що “цього, мабуть, буде недостатньо, якщо кількість серйозних випадків коронавірусу зростатиме”. Тобто інформація про в “3 раза больше, чем в США” – є недостовірною, а саме порівняння – маніпулятивним.

Лікарняні ліжка

Щодо кількості ліжок для хворих, то за даними Міністерства охорони здоров’я Білорусі, фонд ліжко-місць для потенційних інфікованих на коронавірус складає 2 696 ліжок. До того ж в наявності ще 24 бокси https://bit.ly/34d8jzj

Тобто загалом 2 696 + 24 = 2 720. Але це ніяк не 3500+2500+4000 = 10 000.

Якщо говорити про кисневу терапію (це більш загальне поняття і до апарату ШВЛ не має прямого відношення, бо може проводитися через носову канюлю, маску чи в спеціальній камері), то її в Білорусі можуть теоретично забезпечити на 6000 ліжках https://bit.ly/2Rh3Ztt. Це теж набагато менше, а ніж зазначено у пості. Тож і тут маємо маніпуляцію.

Для порівняння в Україні уже відібрано (не пораховано) лікарні, в яких є умови для госпіталізації пацієнтів з COVID-19, а головне – для безпечного розділення потоків та лікування пацієнтів, госпіталізованих з іншими діагнозами. Тобто, це окремі ізольовані бокси, палати, відділення, які вже є і готові. Дані оновлюються онлайн. https://bit.ly/2X8Wb0K

Згідно з останніми даними, таких ліжко-місць 66 тисяч, з них 12 тисяч інфекційних і 3939 місць ізоляції хворих. Для цих місць уже передбачено окремих 1870 апаратів ШВЛ (не залучених з інших відділень чи реанімацій) і 1712 ліжок в відділеннях інтенсивної терапії, де такі також є. Багато обласних інфекційних лікарень додатково налаштували централізовану подачу кисню. https://bit.ly/3bSILdlhttps://bit.ly/3bZSA9vhttps://bit.ly/34lc6dR. Щодо додаткової (теоретичної) кількості інфекційних ліжок, що можуть бути розгорнуті в разі потреби, то їх кількість в рази більша для кожної області. https://bit.ly/2X8Wb0K

 У всьому як завжди винна Супрун?

В кінці того маніпулятивного посту зазначено, що головна заслуга Лукашенка в тому, що він зберіг Санепідемслужбу? А в Україні її зруйнувала… барабанний дріб – Супрун – принаймні на це є прямий натяк у пості – вказується 2017 рік, коли Супрун ще очолювала МОЗ (в той же час, вона вже як півроку не має жодного відношення до Міністерства охорони здоров’я). Збереження системи Семашко паном Лукашенко – окрема спірна тема. А що до Держсанепідслужби, то слід зазначити, що рішення про утворення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів датується ще 2014 роком https://bit.ly/2RhhrNZ.

Ця Служба, серед іншого, отримувала ще й функції СЕС. Проте, у 2017 році Кабмін ліквідував Держсанепідслужбу, оскільки її функції забезпечували МОЗ, Держпраці та Держпродспоживслужба. Наразі в Україні діє Центр громадського здоров’я, який серед іншого відповідає за епідеміологічний нагляд і біологічну безпеку, боротьбу з епідеміями та стратегічне управління у сфері громадського здоров’я. https://bit.ly/34lEDQE. Тобто, де факто, функції Держсанепідслужби виконуються.

У самому пості ще додано відео Наташі Влащенко, ведучої телеканалу ZiK (канал, пов’язаний із Віктором Медведчуком). Відео не менш маніпулятивне, аніж поширений текст. Але це вже зовсім інша історія.

Перевіряйте інформацію і не поширюйте маніпуляції.

Над матеріалом працювали Кавун.City По той бік новин БезБрехні (BezBrehni)

 

Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19” – “По той бік пандемії”,  ініційованого ресурсом “По той бік новин”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja