БЦЖ-вакцина – дієвий засіб проти COVID-19 | МАНІПУЛЯЦІЯ – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчекФактчек NEWS

БЦЖ-вакцина – дієвий засіб проти COVID-19 | МАНІПУЛЯЦІЯ

У багатьох ЗМІ з’явилося чимало публікацій про вакцину БЦЖ та її можливий вплив на коронавірус. Тема і справді цікава і є про що написати. Проблема в тім, що деякі медіа маніпулюють науковими даними та роблять передчасні висновки.

ВЕРДИКТ. МАНІПУЛЯЦІЯ

ПЕРЕВІРКА 

Найпоширеніша хиба — твердження, що ця вакцина захищає від covid-19. Насправді це поки що не доведено. Інша помилка — журналісти пояснюють відносно малий ріст важких форм захворювання в Україні тим, що більшість населення щеплені вакциною БЦЖ. Цей зв’язок також не підтверджено. Ба більше — це може бути пов’язано з малою кількістю або низькою точністю тестувань https://bit.ly/3bCxyNThttp://bit.ly/2TH0Cg1 Тобто кількість хворих може бути значно більшою, про них просто невідомо.

Уже незабаром міжнародна група дослідників планує перевірити, чи може вакцина проти туберкульозу змусити імунну систему краще боротися з новим коронавірусом. Або взагалі запобігати зараженню. Клінічні дослідження проведуть серед лікарів та медсестер, які мають високий ризик інфікування, та серед людей похилого віку, в яких більша ймовірність серйозних ускладнень.

Здавалося б — ні сіло, ні впало. Надумали раптом. Насправді, цій перевірці передували роки досліджень. Науковці помітили, що БЦЖ може збільшити здатність імунної системи боротися з патогенами, відмінними від бактерій проти туберкульозу, тоді як інші вакцини зазвичай нейтралізують тільки один тип вірусу чи бактерії. Загалом БЦЖ «запобігає близько 30% випадків зараження будь-яким відомим патогеном, включно з вірусами, в перший рік після її введення» https://bit.ly/39qwYRP Нині дослідники хочуть дослідити її вплив конкретно на covid-19.

Методологію цих досліджень розкритикували в огляді 2014 року, замовленому ВООЗ. Науковці дійшли висновку, що БЦЖ знижує загальну смертність дітей, але оцінили впевненість у цих результатах як «дуже низьку». «Спостереження в деяких випробуваннях було закоротким, є підозра в упередженості дослідників, тому довіра до результатів занизька згідно з критеріями GRADE» https://bit.ly/3aG6OMc Огляд 2016 року був дещо позитивнішим щодо потенційних переваг БЦЖ, але необхідні рандомізовані випробування https://bit.ly/3dF8SGe

З того часу науковці зробили значний поступ. У рандомізованому плацебо-контрольованому дослідженні, опублікованому в 2018 році, команда показала, що вакцинація БЦЖ захищає від експериментальної інфекції з ослабленою формою вірусу жовтої лихоманки, який використовується як вакцина https://bit.ly/3dHfAeU

Дослідницька група в Мельбурнському університеті проводить дослідження БЦЖ серед медичних працівників, використовуючи той самий протокол, що й міжнародна група. «Хоча спочатку вакцина розроблялася проти туберкульозу, і нею все одно щеплюють понад 130 мільйонів немовлят щорічно, БЦЖ також навчає імунітет людини реагувати на мікроби з більшою інтенсивністю», — йдеться в повідомленні. Таким чином науковці сподіваються зменшити поширеність та вираженість симптомів covid-19 у медпрацівників, які отримують БЦЖ» https://bit.ly/2WTk24rhttps://bit.ly/33TAFyq

Ще одна дослідницька група в University of Exeter зробить подібне дослідження серед літніх людей. Минулого тижня команда Max Planck Institute for Infection Biology оголосила про початок схожого випробування на літніх людях та медпрацівниках з VPM1002, геномодифікованою версією БЦЖ, яка ще не затверджена для використання проти туберкульозу https://bit.ly/39qwYRP. Імунолог Елеонора Фіш каже, що вакцина, ймовірно, не знищить цілком новий коронавірус, але, ймовірно, зменшить його вплив на людей. Команда очікує отримати відповіді протягом кількох місяців.

NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja