Чергова хвиля фейкових шахрайських рекламних оголошень у Телеграм – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіонХерсонщина

Чергова хвиля фейкових шахрайських рекламних оголошень у Телеграм

Ми вже неодноразово звертали увагу, що час від часу у месенджерах та соціальних мережах поширюються фейкові, шахрайські або рекламні оголошення, або заклики до перепостів, збору підписів, благодійних акцій і т.ін. Днями у телеграм поширилося одразу декілька таких фейкових розсилок. Ми звернули уваги саме на дві з них, бо там експлуатувалися гострі теми. І саме через цю актуальність під вплив вкиду може потрапити значна кількість користувачів. Про деталі – далі у матеріалі.

 

У КОЖНОМУ МІСТІ СВІЙ «РАДАР»

«Всіх українців до уваги! У вашому місті почав працювати радар. Повідомляє про цілі у ваш бік. Тисни на своє місто щоб підписатися».

Саме так звучить оголошення у першій рекламній розсилці. Така форма звернення із подібним змістом зустрічається вже не вперше. Під час масованих ракетних атак осені-зими 2022-2023 рр. такі вкиди вже зустрічалися. І тоді емоційні заклики були ще більш цинічними, на кшталт: «Ракета у бік вашого міста. Тисни і дізнайся скільки часу до підльоту».

Такі оголошення не містять ніякої дійсної і корисної інформації. При кліку на назву міста, відкривається – і цей механізм вже традиційний – вікно із пропозицією підписатися на мережевий телеграм-канал у вашому місті (дивитися на скріншоті). Звертає на себе увагу, що кількість підписників у таких телеграм каналах мізерно низька.

І тут два варіанти – або хтось у такий непорядний спосіб розкручує мережу телеграм-каналів; або це телеграм-канали сміттярки, які будуть засмічувати і забивати інші у вашій добірці.

До того ж, з технічної точки зору те, що пропонується у розсилці – повний абсурд. Радари є у військових і інформації про пуски ракет, їх напрямки і т.ін. ці прибори видають військовим, які ними і оперують. Ні одне місто, ні одна цивільна чи військова адміністрація не сповіщала громадян про подібні технічні новації для оповіщення населення про ракетну загрозу.

На поточний момент діє вже відпрацьована система – сирена як попередження і оперативні повідомлення у тих же офіційних телеграм-каналах Командування повітряних сил, Генерального штабу, каналів очільників ОВА. Саме на інформацію з них слід спиратися при реагуванні на ракетні загрози. А подібні розсилки – ігнорувати і не підписуватися на невідомі і сумнівні ресурси.

ВСІ ПІДПИСУВАТИ ПЕТИЦІЮ

У іншій розсилці її автори теж зачепили гостру тему – кошти для армії. І скористалися громадянською ініціативою, яка проходила ще з літа 2023 року у різних містах України під гаслами на кшталт: «Дрони, а не стадіони», «Гроші не на бруківку, а на ЗСУ».

У даній розсилці також закликають перенаправити кошти на ЗСУ, покарати корупціонерів. Але тут автори розсилки трохи запізнилися – якщо із покаранням корупціонерів їм ще може пощастити, то от з приводу перерозподілу коштів – тут вже потяг пішов. Верховна Рада ухвалила передачу військового ПДФО з місцевих бюджетів до державного. Передача почнеться вже з 1 жовтня 2023 і завершиться роком, коли закінчиться воєнний стан. http://surl.li/nmbjw

Щодо схеми заманювання користувачів, то вона аналогічна попередній розсилці, з туєю лише відмінністю, що користувача закликають проголосувати напроти панелі з назвою його міста. Але при кліку на слова «так» або «ні» відкриваються однакові вінка – із пропозицією підписати на мережевий телеграм-канал.

Ще цікава деталь. У даній фейковій розсилці автори використали фото і відео ряд з різних акцій, які проходили у Києві перед будинком міської адміністрації у різний період часу. Це можна зрозуміти по одягу учасників, погодних умовах – то сонце, то хмарно, по наявності або відсутності листя на деревах. У такий спосіб автори намагалися надати правдивості своєму зверненню.

Проте, на зважаючи на всі хитрощі, дана розсилка є або рекламною, або сміттярською, не дає користувачу ніякої цінної інформації, але навпаки – намагається втягнути його через апелювання до актуальної тему у невідому інформаційну мережу.

Не реагуйте і не ведіться на такі заклики!

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Вгору” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja