Чи дійсно Роберт Кеннеді-молодший “батько” фейків і маніпуляцій про антивакцинацію? – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчек

Чи дійсно Роберт Кеннеді-молодший “батько” фейків і маніпуляцій про антивакцинацію?

Племінник президента США Джона Фіцджеральда Кеннеді – Роберт Френсіс Кеннеді-молодший активно виступає проти створення вакцини, яка б допомагала боротися з COVID-19. Політик просуває свої погляди на вакцинацію, в тому числі, через засновану ним неурядову організацію Children’s Health Defense (колишня World Mercury Project). З початку пандемії Кеннеді не минає можливості висловитися на широку аудиторію і, зокрема, засумніватися в ефективності майбутньої вакцини. 

ПЕРЕВІРКА

Комерціалізація ідеї від бакалавра мистецтв і магістра права

Тема безпеки вакцин зацікавила Кеннеді ще на початку 2000-х. Тоді він працював адвокатом, що спеціалізується в області екологічного права. Кеннеді намагався звернути увагу громадськості на забруднення вод ртуттю. В цей час до нього, як він сам стверджує, стали звертатися матері, чиї діти нібито постраждали від щеплень. Вони то і вказали політику на тіомерсал – з’єднання, що містить ртуть, використовується як консервант у вакцинах.

В інтерв’ю Кеннеді говорив, що не планував займатися темою вакцинації.

«Я завжди був прихильником вакцинації. Всі мої діти отримували щеплення, а сам я щороку вакцинувалася від грипу», – сказав він.  Але його вразили жінки з постраждалими дітьми.

У 2005 році політик опублікував в двох виданнях статтю про те, як уряд нібито приховує від суспільства зв’язок між небезпечним ртутьвмісним консервантом і дитячим аутизмом. Вчені практично відразу вказали на маніпуляції з джерелами, і статті з обох сайтів були видалені.

Кеннеді спирався і продовжує спиратися на дослідження зв’язку аутизму з щепленням від кору за авторством Ендрю Уейкфілда. На це дослідження досі посилаються противники щеплень. Проте вчені довели, що Ендрю Вейкфілд помилився.

Кеннеді та Уейкфілд, 2019 рік

Журналісти ж стверджують, що він не просто помилився, зв’язавши щеплення від кору з аутизмом, а навмисно підігнав вибірку і результати. Це було доведено, а Вейкфілд був позбавлений ліцензії лікаря.

У 2014 році Кеннеді – бакалавр мистецтв американської історії і літератури, доктор і магістр права – випускає 500-сторінкову книгу про вакцинний консервант. У ній він описує сотні досліджень, які нібито підтверджують високу небезпеку Тіомерсалу. У тому ж році за активного сприяння Кеннеді на екрани вийшов документальний фільм Trace Amounts, що просуває ідею про небезпеку вакцинації у зв’язку з епідемією аутизму.

За даними американського податкового управління, через рік після виходу книги і фільму організація World Mercury Project отримала валовий дохід (без вирахування витрат) $ 467 000. У 2018 році дохід перевалив за $1 мільйон.

Політичний зліт неурядової організації Children’s Health Defense і Роберта Кеннеді стався в 2017 році, коли президент Дональд Трамп попросив політика очолити комісію з вивчення безпеки вакцин. Однак ініціатива залишилася без результату: після декількох зустрічей команда Трампа припинила будь-які контакти з Кеннеді.

До речі, навіть у родині Кеннеді далеко не всі підтримали Роберта. 8 травня 2019 року Politico опублікував відкритий лист членів родини Кеннеді, в якому вони заявили, що Роберт Кеннеді-молодший поширює в соцмережах небезпечну дезінформацію, яка може зробити згубний вплив на імунізацію і стати причиною недовіри до вакцин.

Як фінансується діяльність Кеннеді проти щеплень?

Організація Children’s Health Defense отримує гроші з декількох каналів: по-перше, будь-який бажаючий за 10 доларів США може купити собі довічне членство; по-друге, будь-який бажаючий може зробити як одноразовий внесок на розвиток руху, так і оформити регулярні пожертви; по-третє, прямо на сайті можна придбати брендовану продукцію, ціни на яку починаються від 24 доларів.

Крім цього, Children’s Health Defense заявляє про готовність надати підтримку тим своїм прихильникам, хто проведе захід зі збору коштів на потреби організації.

Children’s Health Defense серед партнерів за межами США має 38 різних організацій. В списку є філії в Канаді, Швеції та Великобританії, організації в Німеччині, Італії Словенії, Чилі, Бразилії, Австралії, Японії та ПАР.

На що витрачають гроші

Після того як противакцинна діяльність організації Кеннеді отримала популярність і фінансування, Children’s Health Defense не жаліє грошей на рекламу та піар. У 2016 році організація вперше витратила значну кількість грошей – більше $27 000 на рекламу. У наступні два роки офіційні рекламні витрати не перевищили і $10 000. Зате зросла стаття витрат під назвою «інформаційні технології», яка опосередковано також може містити витрати на просування (наприклад, CEO-оптимізацію). З 2016 по 2018 роки вони склали майже $80 000.

В листопаді минулого року стало відомо, що неурядова організація Кеннеді є одним з найбільших покупців реклами в Facebook, коли мова йде про пропаганду небезпеки вакцинації. Половина з реклами проти вакцинації (54%) фінансувалися Кеннеді-молодшим і Ларрі Куком.

Дослідники прийшли до висновку, що реклама проти щеплень має більший радіус дії і великі бюджети ніж та, що просуває користь імунізації. Наприклад, рекламу антивакцінаторов вартістю 499 доларів, як правило, помічають до 50 тисяч користувачів.

На прес-релізи та виробництво пропагандистських відеороликів з 2016 по 2018 роки організацією Кеннеді витрачено близько $162 000. Крім цього, близько $23 000 в 2018 році було освоєно в ході різних зборів і конференцій. Зусилля по фандрайзингу теж обійшлися організації в чималеньку суму – близько $60 000 в 2016-2017 роках.

Цікаво, що в 2017 і 2018 роках Children’s Health Defense витратила $109 000 і $145 000 відповідно на послуги дослідників і консультантів. При цьому на офіційному сайті організації журналістам не вдалося виявити наукових робіт, виконаних за її фінансової підтримки. Вивчення тематичного розділу, присвяченого дослідженням, дозволило зробити висновок, що основне завдання найманих організацією «дослідників» – критика наукових робіт про безпеку вакцинації і пошук досліджень з прямо протилежними висновками.

Безпосередньо Кеннеді як засновнику організації гроші теж надходять. У 2017 і 2018 роках він отримав в якості компенсації близько $316 000.

 

За матеріалами Factcheck.kz 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja