Чи мали оштрафувати Порошенко за неявку на допит у ГПУ 7 травня 2019 року? – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Чи мали оштрафувати Порошенко за неявку на допит у ГПУ 7 травня 2019 року?

Петра Порошенко було викликано в якості свідка 21 лютого 2018 року до суду у справі по обвинуваченню Януковича В. Ф. у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, державній зраді та веденні агресивних воєнних дій.

Зверненням Керівника апарату Адміністрації Президента України Дніпрова О. до Генерального прокурора України Луценко Ю. В. від 20 лютого 2018 року було висловлено прохання здійснити даний допит у режимі відеоконференції з посиланням на ст. 336 КПК України. Серед підстав такого формату допиту визначено потребу вжити заходи підвищеної небезпеки в разі перебування Порошенка П. О. в залі судового засідання, що може «суттєво ускладнити роботу суду», а також неможливість скасувати «заздалегідь заплановані міжнародні зустрічі та телефонні переговори».

Відповідно до ст. 336 КПК України: «Судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:

1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин;

2) необхідності забезпечення безпеки осіб;

3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;

4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;

5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми».

Пункти 1, 2, 5 ч. 1 ст. 336 КПК України були підставами для залучення Порошенка П. О. як свідка й здійснення допиту у режимі відеоконференції за клопотанням ГПУ.

Тоді процесуальні вимоги були дотримані, однак суспільний резонанс викликала подія останніх днів – неявка 7 травня 2019 року на допит по справі Євромайдану, про що публічно заявив начальник управління спеціальних розслідувань Горбатюк С. В. Чи дійсно порушив гарант норми закону і чи загрожує йому покарання – з’ясовували фахівці «БезБ».

 

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Звернувшись до законодавства, з’ясовуємо, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КПК України: «Якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з’явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – у випадку неприбуття на виклик слідчого, прокурора». Виходячи з публічних заяв Горбатюка С. В. свідок не з’явився без поважних причин та не повідомив про причини свого неприбуття, що є прямим порушенням чинного кримінально-процесуального закону.

Окрім цього, у медіапросторі майоріли заяви про те, що ГПУ може «силою доправити Порошенка П. О. на допит». Така процедура дійсно передбачена законодавством (ст. 140 КПК України). Ця процедура називається привід і передбачає примусове супроводження особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час. Таке рішення у формі ухвали може бути прийнято слідчим суддею за клопотанням слідчого, прокурора або з власної ініціативи.

Однак, застосування такого заходу поки не передбачається, оскільки за заявою Горбатюка С. В. даний допит вже відбувся 10 травня 2019 року. Таке ж повідомлення висвітлено н офіційній сторінці Порошенко П. О. у фейсбуці. Втім, така інформація наразі відсутня на офіційному інтернет-представництві Президента України.

В той же час, як показав розвиток подій, грошове стягнення на Порошенко не було накладене, хоча як зазначалося вище порушення законодавства з боку президента мало місце.

 

Автор: Ольга Головко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja