Денаціоналізація ПриватБанку – маніпуляція, чи законне рішення: правовий стан справ – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Денаціоналізація ПриватБанку – маніпуляція, чи законне рішення: правовий стан справ

За три дні до другого туру виборів, а саме 18 квітня з’явилась сенсаційна новина – Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення і  «визнав протиправними рішення відповідачів, наслідком яких стала націоналізація ПАТ «КБ «Приватбанк». Це викликало як суспільний резонанс, так і рішучі кроки поки діючої влади – було терміново скликано засідання РНБО та прийняті відповідні рішення по захисту національних інтересів держави. В той же час, досі питання про націоналізацію, і як наслідок останнього рішення суду – про денаціоналізацію, залишається відкритим. «БезБ» проаналізував поточний стан справ в цьому питанні, та аргументацію служителів Феміди, які визнали націоналізацію такою, що не відповідає нормам чинного українського законодавства.

ВЕРДИКТ: БЕЗ ВЕРДИКТУ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

18 грудня 2016 р. постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання забезпечення стабільності фінансової системи” № 961 було ухвалено рішення про входження держави до капіталу ПАТ КБ “ПриватБанк”, а рішенням Правління Національного банку України “Про віднесення Публічного акціонерного товариства Комерційного банку “Приватбанк” до категорії неплатоспроможних” від 18.12.2016 № 498-рш/БТ ПАТ КБ “Приватбанк” віднесено до категорії неплатоспроможних.

Конкретна фінансова політика, якої планує дотримуватись Україна, у тому числі, щодо Публічного Акціонерного товариства комерційного банку “Приватбанк” (ПАТ КБ «ПриватБанк») була визначена в межах дії Меморандуму про економічну і фінансову політику, схваленою Радою директорів МВФ 18 грудня 2018 року. В ньому серед іншого зазначалось, що «ПриватБанк був націоналізований з огляду на його системну значущість». Розділом B. «Напрямки політики у фінансовому секторі» встановлено конкретні заходи «для забезпечення ефективної та прозорої націоналізації та мінімізації її вартості для держави».

Однак, 18 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення у справі № 826/13813/17 «визнав протиправними рішення відповідачів, наслідком яких стала націоналізація ПАТ «КБ «Приватбанк», та визнав нечинним з моменту укладення договір купівлі-продажу державою акцій банку» (цитата з офіційного сайту «Судова влада України»). Оскаржене по даній справі рішення було одним із ключових у процесі виведення ПриватБанку з ринку за участі держави, порядок чого визначено Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 № 4452-VI та рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про затвердження положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку» № 2 від 05.07.2012.

На офіційному сайті судової влади від 02 квітня 2019 було оприлюднено ключові вимоги позивача  Ігоря Коломойського, серед яких визнати протиправними та скасувати:

постанову Кабінету Міністрів України від 18.12.2016 № 961 “Деякі питання забезпечення стабільності фінансової системи”;

рішення Національного банку України від 18.12.2016 № 498-рш/БТ щодо виведення ПАТ КБ “Приватбанк” з ринку за участю держави;

рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 18.12.2016 № 2859 “Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ КБ “ПриватБанк” та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку”.

Цікаво, що рішенням того ж Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 вересня 2018 року у задоволенні позовних вимог щодо скасування вище окреслених актів було відмовлено у повному обсязі. Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу до Шостого апеляційного адміністративного суду. Колегія суддів не задовольнила апеляційну скаргу. До того ж, немає доступу до даного рішення на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень, оскільки інформація по даному рішенню заборонена для оприлюднення згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про доступ до судових рішень”: «у  текстах  судових  рішень,  що  відкриті для загального доступу, не можуть бути розголошені такі відомості, які містять інформацію,  для забезпечення захисту якої розгляд справи або  вчинення  окремих  процесуальних  дій відбувалися у закритому судовому засіданні».

Так само, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/13813/17 від 18 квітня 2019 року наразі є недоступним на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень, що унеможливлює аналіз його мотивувальної частини. Втім, в день прийняття рішення щодо визнання протиправними рішення відповідачів, наслідком яких стала націоналізація ПАТ «КБ «Приватбанк» опубліковано відповідну заяву на офіційному сайті судової влади.

В ній було визначено підстави ухвалення Окружним адміністративним судом міста Києва протиправності рішення про націоналізацію ПАТ КБ “ПриватБанк”. Серед них:

недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення ПАТ «КБ «Приватбанк» до категорії неплатоспроможних, внаслідок чого в подальшому було ініційовано процедуру його націоналізації;

порушення процедури націоналізації банку, порядок якої регламентований на законодавчому рівні.

Таким чином, суд:

– визнав націоналізацію протиправною з моменту укладання купівлі-продажу державою акцій банку;

– недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення банку до категорії неплатоспроможних;

– неправомірне втручання держави у право акціонерів банку;

– порушення процедури націоналізації банку.

 

Автор: Ольга Головко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja