Депутат Гетьманцев збрехав, що громадяни, які мають вдома готівку – порушники і повиннні заплатити 5% податку (доповнено) – Без Брехні
Фактчек

Депутат Гетьманцев збрехав, що громадяни, які мають вдома готівку – порушники і повиннні заплатити 5% податку (доповнено)

«У нас за 30 лет, к сожалению, сложилась ситуация, при которой граждане без контроля накопили средства. Власть дает людям шанс уйти «в белую» и закончить практику уклонения от налогообложения. Зеленський справді ХОЧЕ, зібрати з людських заощаджень 5% «добровільного» податку. 30 березня Слуги Народу, з подачі Зеленського, проголосували в першому читанні дискримінаційний законопроєкт про «добровільну сплату податків» №5153. Закон мав би поширюватись виключно на осіб, які: не задекларували свої доходи і активи, не сплатили з них податки, передбачені законодавством, зараз, добровільно сплативши 2,5-9% від вартості майна, захочуть легалізувати ці активи.

Але депутати від Слуги Народу хочуть запровадження цього, так званого «нульового декларування» практично для УСІХ громадян та стосовно УСІХ активів, незалежно від того, набуті вони з порушенням законодавства, чи ні. Де маніпуляція – пояснюємо!

СПРОСТУВАННЯ

Процедура спеціального декларування в законопроекті поширюється якраз на СУМЛІННИХ платників податків.

Легально зароблені активи, з яких ви вже платили податки тепер вважаються такими, що МОГЛИ бути набуті з порушенням податкового законодавства.
Ваші готівкові кошти УСІ, вважаються такими, що набуті з порушенням законодавства і ніби з них не сплачені податки.

В Україні не існує заборони щодо зберігання коштів у готівковій формі, так і набуття будь-яких інших активів, якщо було сплачено необхідні податки та майно офіційно зареєстровано. Депутати ж вимагають повторного оподаткування активів, з яких вже сплачені податки.

Це ставить у нерівне становище добросовісних платників податків порівняно із громадянами, що справді ухилялись від сплати податків. Це не відповідає конституційним засадам щодо зобов’язання кожного сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом (ч. 1 ст. 67 Конституції України).

Такий підхід ГОЛОВНЕ суперечить одному з основних принципів податкового законодавства: «рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації» (ст.14 ПК). Слуги Народу «милостиво» дозволяють в законі не декларувати і не оплачувати певне майно.

На думку депутатів, чесно громадянин міг заробити лише на:

  • один транспортний засіб, що є в реєстрі (не можна одночасно авто і мотоцикл, це вам не автопарк Дубинського);
  • одну квартиру до 120 кв. м;
  • один будинок до 240 кв. м;
  • нежитлову нерухомість до 60 кв. м.;
  • земельну ділянку у межах нормативів безоплатної приватизації;
  • інше майно (не готівку) сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.

Себе ж депутати убезпечили: всі ті мільйони гривень готівкою, які вони щороку показують в своїх деклараціях, потім вважаються ВЖЕ легалізованими і з них платити податки не доведеться.

Сам ідеолог закону Гетьманцев, окрім купи фірм, квартир, будинків, авто, годинників, мільйонних рахунків у банках все одно поспішив показати готівку, щоб не платити потім за неї 5%.
Так, згідно з декларацією, він тримає «під подушкою»: 35300 USD, 278000 UAH та 40000 EUR

Нагадаємо, що ініціатором податкових змін, про які йдеться мова, став Президент Володимир Зеленський. Очільник країни у лютому цього року подав до Верховної ради 4 законопроекти щодо «податкової амністії». Вони зареєстровані під номерами: №5153, №5154, №5155, №5156.

Головна мета законодавчих змін – можливість легалізувати статки, надбані внаслідок тіньових доходів. Однак, під приціл переліку цих законопроектів підпадають не лише «міліонери», а і ФОП, it-фахівці та все самозайняте населення.

Перший законопроект №5153 вважається основним, всі інші – уточнюючі. Зокрема, у №5154 зазначається, що всі кошти, зібрані внаслідок податку за декларовані доходи направлять у держбюджет. У №5155 йдеться про те, що декларантів не каратимуть за порушення вимог законодавства про валюту та валютні операції. А у законопроекті №5156 йдеться про те, які порушення адміністративного та кримінального кодексів України пробачать декларантам. Ті, хто виконав податкові умови звільняються від адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені статтями 155-1, 162, 162-1, 163-1, 163-2, 163-4, 163-15, 164, 164-1, 164-2, 165-1 та 166-6 КУПаП. Також це є підставою для звільнення декларанта від кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, зборів чи за ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Окрім поданого Президентом законопроекту та низки змін, пов’язаних з ним, до Верховної Ради були подані три альтернативні проекти: №5153-1, №5153-2, №5153-3. Перший документ пропонує менші ставки для оподаткування задекларованих статків. Другим проектом пропонується встановити єдину ставку для активів, що зберігаються  в українських та закордонних банках. Також документ передбачає  вважати кошти в національній та іноземній валюті, які на 1 січня 2021 року не перевищують 1 млн грн, як такі, що не потребують оподаткування. Останнім законопроектом автори рекомендують відтермінувати старт дії вже прийнятих у першому читанні проектів до повноцінного запуску Бюро економічної безпеки. А також передбачають можливість розстрочки платежу. Ці три альтернативні проекти не розглядали, адже поданий Президентом документ нардепи підтримали. Однак, ці проекти можуть слугувати правками до президентського законопроекту у другому читанні.

Загалом щодо цього законопроекту уряд налаштований оптимістично. Голова фінансового комітету Данило Гетманцев заговорив про виведення з «тіні» завдяки податкових змін 20 млрд грн.

ВИСНОВОК:

  • Поки що це законопроєкт, але перше читання він пройшов дуже стрімко – Президент вніс його як невідкладний лише 25 лютого.
  • Не зупинило Слуг те, що Головне експертне управління Ради було категорично проти такого «добровільного декларування» і прямо вказало на явну незаконність норм законопроєкту.
    Тому несправедлива неконституційна норма «заплати ще раз, бо ти «посмів» заробити і заощадити», з проєкту може швидко стати законною.

 

Автор: Олекса Шарабура, Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja