ДЕЗІНФОРМАЦІЯ від нардепів «ОП-За життя» про «американські біологічні лабораторії» в Україні – Без Брехні
Фактчек

ДЕЗІНФОРМАЦІЯ від нардепів «ОП-За життя» про «американські біологічні лабораторії» в Україні

Інформаційну епопею про «15 американських лабораторій біологічної зброї» на теренах України розгорнули 13 квітня депутати «ОП-За життя» Ренат Кузьмін та Віктор Медведчук. Саме за їх підписом було направлено депутатське звернення (не запит, тому документ не зафіксований на сайті Верховної Ради серед статистики запитів ні Кузьміна ні Медведчука) до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з прохання розслідувати цей «факт». 14 квітня пост із відповідним текстом про «лабораторії» з’явився на facebook-сторінці Рената Кузьміна, а 15 квітня – публічне звернення Віктора Медведчука, яке опублікували «Подробности». 22 квітня Посольства США в Україні на своєму офіційному сайті опублікувало роз’яснення і спростування, щодо інформації про так звані «американські лабораторії». Але й на цьому все не закінчилоcя – сайти-смітники, наприклад Znaj, НА «Харьков», та подібні, почали поширювати маніпулятивні повідомлення, що своїм спростування, Посольство США, як то кажуть, «спалилося» – тільки підтвердило наявність тих самих лабораторій. Але ми все ж таки розібралися де брехня, де правда, а де… лабораторії.

ВЕРДИКТ. ДЕЗІНФОРМАЦІЯ / МАНІПУЛЯЦІЯ

СПРОСТУВАННЯ

 Вуха, ноги і руки російської пропаганди

Історія з «американськими лабораторіями» – не нова. Реанімація старої байки саме зараз з боку нардепів від «ОП-За життя» виглядає, як спекуляція та темі пандемії COVID-19 і панічних настроїв громадян.

По-перше, своєрідним «вступом» у депутатському зверненні служить посилання на публікацію у сербському журналі «Печат» за 2017 рік – «Чому США перетворили Україну на біологічну зброю?». Мовляв, у розслідуванні журналісти стверджують, що по всьому світу існує 400 американських біологічних таємних лабораторій. Вони, як правило, працюють під прикриттям місцевих структур і міністерств, але, де-факто, належать США.

Все б нічого, та автором матеріалу виступає сербський журналіст Зоран Милошевич, який за «дивним збігом обставин», внесений до сайту «Миротворець» за «сознательное нарушение Государственной границы Украины с целью посещения оккупированных территорий Луганской области. Участие в пропагандистских мероприятиях террористической организации ЛНР — международной научно-практической конференции «Исторические связи России и Сербии»».

 По-друге, тема секретних лабораторій у «незручних» для РФ країнах розганяється ще з 2015 року (якщо не раніше). Так видання «Московский комсомолец» у 2015 році опублікувало матеріал про грузинські американські лабораторії біологічної зброї: «США разместили «бактериологическое оружие» у границ России».

Тему українських американських лабораторій російська пропаганда почала експлуатувати у 2015-2017 роках (але перші публікації датуються ще 2013 роком).
Тоді цей фейк розганяли Pravda.ru, «Донецкое новостное агентство», «Вести». «Фонд стратегической культуры». Наші колеги з ресурсу StopFake активно спростовували ці закиди у свої публікаціях за 2016, 2017 роки.

У 2018 році тема «секретних американських лабораторій на теренах України» знову активізувалася російськими пропагандистками ресурсами. Статті і заяви російських офіційних осіб публікували: Агенція ТАСС, видання «Царьград», News24ua, Украина.ру, EurAsiaDaily. І тут вже на арені з’являються сьогоднішні автори звернення – у двох публікаціях ресурсу «Украина.ру» від 12.09.2018 і 14.09.2018 «експертною думкою» ділиться Ринат Кузьмін, повторюючи майже дослівно меседжи, що фігурують у зверненні нардепів «ОП-За життя» у 2020-му.

 Американське – тобто погане і… обов’язково зброя

 Невеликий «ліричний відступ». Слід звернути увагу, що як російська пропаганда, вживає одні й ті ж кліше та штампи, що звучать, як безальтернативні. «Американські лабораторії» – тобто не українські чи грузинські. Не лабораторії, які співпрацюють або є партнерами фахівців, програм із США,  а саме «американські». Це маніпулятивний прийом – підміна понять. 

 Другий момент – вибудовується і вживлюється у свідомість штучна маніпулятивна схема. Якщо – американське – то обов’язково погано! Якщо – американське – то обов’язково біологічна зброя. І альтернативи немає. А це вже інша маніпуляція – штучне нав’язування певних висновків, рішень, які вже зробили за вас.

Хто про що домовлявся?

 У своєму зверненні нардепи «ОП-За життя» акцентують увагу на тому, що у 2005 році, а саме 25.08.2005 Україна підписала «Угоду про співробітництво щодо профілактики технологій проліферації патогенів та експертиз, які можуть бути використані для розвитку біологічної зброї».

За цією угодою, стверджують нардепи, Україні «заборонено розкривати «чутливу» інформацію щодо американської програми, проте Пентагони отримав доступ до таємниць України, пов’язаних з реалізацією цих проектів». Ну а далі посилання на публікацію на російському ресурсі про чергову «теорію змови».

Натомість, заявникам варто було дати посилання на реальний український документ на сайті Верховної Ради, а не на російський.

Щодо до документу від 25.08.2005, то  «це Угода між Міністерством охорони  здоров’я України та Міністерством оборони Сполучених Штатів Америки стосовно співробітництва галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані в ході розробки біологічної зброї». Цей договір, є пролонгацією домовленостей ще 1993 року.

Документ направлений сам на ЗАПОБІГАННЯ розповсюдження всього, що може бути пов’язане з біологічною зброєю всіма можливими способами – це прописано буквально у кожному пункті. Згідно цієї угоди американська сторона надає допомогу у розмірі $15 млн на різні заходи програми – безпека, дослідження, обладнання, підвищення кваліфікації і т.ін. Але передбачена можливість додаткового фінансування. Отримати ці кошти дійсно повинні різні лабораторії і дослідницькі центри в Україні (список за угодою формує українська сторона). І це саме УКРАЇНСЬКІ заклади! Про якісь державні таємниці і заборони у документі мова не йде. 

Повний текст документу є у відкритому доступі на сайті Верховної Ради України. Аналогічний документ, вірніше його основні законодавчі положення, розміщений і на сайті Посольства США. Тобто ніякої конспірології – все прозоро і відкрито.

Лабораторії є, але українські

Як вже згадувалося 22 квітня Посольства США в Україні на своєму офіційному сайті опублікувало роз’яснення, щодо інформації про начебто наявність американських лабораторій біологічної зброї на території України.

 Слід зауважити, що подібні відповіді не є ініціативою суто посла чи представників посольства. Як правило, такі офіційні відповіді є ілюстрацією офіційної позиції влади Сполучених Штатів. З повним текстом можна ознайомитися на сайті Посольства, але головний меседж наступний (дослівно):

 «Посольство США хотіло б ствердити реальний стан речей у стосунку поширення дезінформації, що кружляє у деяких колах України, наслідуючи російську дезінформацію щодо справжнього американсько-українського партнерства у зменшенні біологічних загроз.

Програма боротьби з біологічною загрозою Міністерства оборони США працює в Україні разом з українським урядом над забезпеченням консолідованого і захищеного зберігання збудників хвороб та загрозливих токсинів у відповідних державних установах, так щоб при цьому можна було проводити мирні дослідження та розробляти вакцини. Ми також працюємо з нашими українськими партнерами, щоб розвинути здатність України виявляти спалахи, спричинені небезпечними патогенами, перш ніж вони становитимуть загрозу безпеці чи стабільності…»

Проект такої співпраці, за інформацією Посольства, має назву «Програма зменшення біологічних загроз». Координується робота програми Український Науково-Технологічний Центр (УНТЦ/STCU) — це міжурядова організація, створена за угодою в жовтні 1993 року. Зараз Сторонами в МНТЦ є Азербайджан, Європейський Союз, Грузія, Молдова, Україна, США та Узбекистан.

Детально про всі її аспекти і заходи можна ознайомитися на окремій сторінці сайту, де є і український варіант.

І тут є найцікавіша інформація про ті самі лабораторії!  

Це підсумкові бюлетені про обсяг допомоги, який отримала та чи інша лабораторія, час коли це відбулося, хто був виконавцем різних робіт. Згідно «Програми зменшення біологічних загроз», співпраця з американською стороною ведеться з боку України такими структурами як: Міністерство охорони здоров’я, Державна служба України з безпеки харчових продуктів і захисту прав споживачів, Національна академія аграрних наук і Міністерство оборони. До складу цих органів і входять ті самі лабораторії.

На поточний момент (про що свідчать звіти) роботи по перебудові, модернізації та переоснащенню виконані для 13 лабораторій на загальну суму $24 834 931. Аналогічні заходи по двох лабораторіях у Києві і Одесі тільки розпочалися у 2019 році, тому вони не фігурують у звітах, але згадуються у відповіді Посольства США.

Ми склали для вас узагальнену табличку по всіх лабораторіях (варіант таблиці з посиланнями на документ по кожній лабораторії за посиланям).

Як висновок

В Україні не має «15 американських біологічних лабораторій»! Є 15 УКРАЇНСЬКИХ лабораторій, які у різні часи отримали допомогу від Уряду США в рамках міжурядової угоди між Україною і Сполученими Штатами. Головна мета програми – ЗАПОБІГАННЯ розповсюдженню біологічної зброї.

Інформаційна хвиля про «американські біолабораторії» ґрунтується на меседжах російської пропаганди, шлейф яких тягнеться ще з 2013-2015 років.

Вся інформація про діяльність і звітність УКРАЇНСЬКИХ лабораторій є у відкритому доступі.

Додаток. Сканкопія звернення нардепів

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja