До коаліції, яка підтримує створення спеціального трибуналу для Росії за злочин агресії на сьогодні входять вже 29 країн. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитра Кулеби після зустрічі у Львові з колегами з Нідерландів та Естонії.
«Якщо на початку розмова про трибунал не викликала багато ентузіазму і була абстрактною, то зараз ми вже побудували коаліцію країн, яка предметно працює над параметрами майбутнього трибуналу», – сказав Кулеба.
Міністр додав, що серед учасників коаліції є навіть одна країна Латинської Америки, і лише за місяць кількість країн збільшилась на вісім.
В той же час у ЄС продовжують обговорювати створення так званого «гібридного трибуналу», який міг би притягати до відповідальності за скоєння злочину агресії РФ, попри протести України. Про це заявив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс під час спілкування з журналістами у Львові на полях конференції United for Justice, http://surl.li/lkgbk
Рейндерс дав зрозуміти, що обговорення створення так званого «гібридного трибуналу» не зняте з порядку денного, хоча з боку української сторони звучало неприйняття такого варіанту.
«Я дуже відкритий до того, щоб створити спеціальний трибунал, організувати процес. Але ми повинні бути певні, що ми маємо підтримку великої частини міжнародної спільноти. Я від початку знав, що першою ідеєю України було створення спеціального трибуналу, а це означає – міжнародна угода, що займе якийсь час», – пояснив Рейндерс.
Єврокомісар підкреслив, що Єврокомісія «дуже відкрита» до того, аби підтримати створення спецтрибуналу, якого хоче Україна. “Але ми повинні переконати інших, і ми ще не там”, – додав він, відзначивши, що переконувати потрібно не тільки членів ЄС, але і держави за його межами.
Однак ще у лютому Офіс президента Зеленського публічно заявив про неприйнятність ідеї щодо створення так званого «гібридного трибуналу» як інструменту розслідування злочину агресії РФ. http://surl.li/lkgbq
Про це заявляв глава ОПУ Андрій Єрмак. Він повторив офіційну позицію, що Україна прагне покарання керівництва РФ за рішення про збройну агресію проти України.
«Найшвидший шлях досягнути цього – це створити спеціальний трибунал щодо злочину агресії. І світ починає розуміти, наскільки це важливо», – пояснив глава офісу Зеленського. – Новий ризик – те, що деякі країни висловлюються на користь гібридного трибуналу, який є неприйнятним. Чому гібридний трибунал неприйнятний? Бо він не дає гарантій того, що він призведе до зняття імунітету з Путіна, Лаврова і Мішустіна. Це – головна проблема гібридного проєкту». – заявив він.