Факти про створення у рф системи стеження за користувачами месенджерів Telegram, WhatsApp і Signal, як у себе, так і в Україні – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Факти про створення у рф системи стеження за користувачами месенджерів Telegram, WhatsApp і Signal, як у себе, так і в Україні

Російська пропаганда активно використовує соціальні мережі та месенджери для просування потрібної інформації, відслідковування суспільних настроїв, поширення необхідних вкидів. У намаганні створити систему тотального контролю та стеження рф розробила систему цифрових засобів спостереження за користувачами месенджерів Telegram, WhatsApp і Signal. Зі засоби направлені як проти своїх громадян, так і проти громадян України та інших країн, дружніх до української держави. Про загрози та небезпеку такої систему йдеться у розслідуванні The New York Times http://surl.li/isjfg

 

Видання відзначає, що отримало “сотні файлів від людини, яка має доступ до внутрішніх записів”. З них близько 40 детально описують інструменти стеження.

“Щоб допомогти внутрішнім репресіям, російська влада накопичила цілий арсенал технологій для відстеження життя громадян в інтернеті. Після вторгнення в Україну потреба в нових засобах стеження зросла. Це сприяло розвитку кустарної індустрії технічних підрядників, які створили продукти, що стали потужним і новим засобом цифрового стеження”, – йдеться в матеріалі.

Ці технології надали поліції та Федеральній службі безпеки Росії доступ до широкого спектру можливостей стеження, зосереджених на повсякденному використанні телефонів і веб-сайтів. Інструменти дозволяють відстежувати певні види активності в зашифрованих додатках, таких як WhatsApp і Signal, відстежувати місцезнаходження телефонів, ідентифікувати анонімних користувачів соціальних мереж і зламувати акаунти людей.

Видання пише, що російський диктатор Володимир Путін все більше покладається на технології для здобуття політичної влади, оскільки Росія стикається з військовими невдачами в Україні, болючими економічними санкціями і проблемами з керівництвом після заколоту ПВК “Вагнер”.

Російська активістка з цифрових прав Альона Попова каже, що це зробило людей дуже параноїдальними. Бо всі хто спілкуються з кимось у Росії, не можуть бути впевнені, чи це безпечно чи ні. За її словами, раніше влада стежила лиш за активістами, тепер − за всіма, хто не згоден з війною.

Зокрема, розробками технологій для стеження займається група компаній “Цитадель”, яка колись частково контролювалася російським бізнесменом Алішером Усмановим.

За даними Державного департаменту США, “Цитадель” купила багатьох найбільших російських виробників цифрового обладнання для прослуховування і контролює від 60 до 80% ринку технологій моніторингу телекомунікацій.

Сполучені Штати оголосили про санкції проти “Цитаделі” та її нинішнього власника Антона Черепеннікова в лютому.

Також створенням систем прослуховування телекомунікацій і більш досконалих інструментів для розвідувальних служб РФ займаються фірми MFI Soft, Vas Experts і Protei.

Зокрема, одна з програм MFI Soft, яка є дочірньою компаніє “Цитаделі”, NetBeholder, може визначати, коли люди здійснюють голосові дзвінки або надсилають файли через зашифровані чат-додатки, такі як Telegram, Signal і WhatsApp. Програма не може перехоплювати конкретні повідомлення, але може визначити, чи користується хтось кількома телефонами, скласти карту мережі зв’язків, відстежуючи спілкування з іншими, а також де перебували певні телефони у певний день.

Маючи повний доступ до інформації про абонентів телекомунікаційної мережі, система NetBeholder може також визначити, з якого регіону Росії походить кожен користувач або з якої країни приїхав іноземець.

Інший продукт може збирати паролі, введені на незашифрованих веб-сайтах.

Компанія Protei пропонує продукти, які забезпечують транскрипцію перехоплених телефонних дзвінків в голосовий текст, а також інструменти для виявлення “підозрілої поведінки”, як зазначено в одному з документів.

Компанії “Цитадель” і “Протей” не відповіли на запити NYT про коментарі.

Експерти VAS заявили, що потреба в їхніх інструментах “зросла через складну геополітичну ситуацію” і кількість загроз всередині Росії. Компанія заявила, що “розробляє телекомунікаційні продукти, які включають в себе інструменти для законного перехоплення і використовуються співробітниками ФСБ, які борються з тероризмом”, додавши, що якщо технологія “врятує хоча б одне життя і благополуччя людей, то ми працюємо не даремно”.

Видання зазначає, що наразі російські спецслужби мають змогу відстежувати розмови навіть у зашифрованих додатках для обміну повідомленнями.

Та ж сама NetBeholder може точно визначити, коли хтось надсилає файл або здійснює голосовий дзвінок у зашифрованих додатках, таких як WhatsApp, Signal або Telegram. Це дає ФСБ доступ до важливих метаданих − загальної інформації про комунікацію, наприклад, хто з ким розмовляє, коли і де, а також чи прикріплений до повідомлення файл.

Розробники Signal, Telegram і WhatsApp повідомили, що в них є небагато засобів захисту від такого стеження. Аде є можливість шифрування повідомлень, а також функції, які допомагають ускладнити ідентифікацію і відстеження трафіку у месенджері.

Видання пише, що російські розробники робили спроби продати свої технології для стеження в Східній Європі, Центральній Азії, а також в Африці, на Близькому Сході і в Південній Америці.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja