Факти про те, які ракети рф могла отримати від КНДР та якими з них була атакована Україна – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Факти про те, які ракети рф могла отримати від КНДР та якими з них була атакована Україна

Координатор зі стратегічних комунікацій у Раді нацбезпеки США Джон Кірбі заявив, що згідно з даними розвідки Росія придбала балістичні ракети у Північної Кореї та застосувала їх під час обстрілів України 30 грудня 2023-го та 2 січня 2024 року. Також у Харкові ГУР досліджують уцілілу хвостову частину ракети, яку РФ могла отримати з КНДР: візуально вона схожа на “Іскандер”, однак є деякі технічні відмінності, крім того, експерти відзначають, що ракета була зібрана не так якісно. Тож які саме ракети росія потенційно могла отримати від КНДР і які з них поцілили по Україні – далі у матеріалі.

 

ЧОМУ САМЕ КОРЕЙСЬКІ

Насамперед варто звернути увагу на те, що Росія шукає постачальника балістичних ракет із 2022 року. Через вкрай обмежене виробництво власних ракет такого функціоналу, зокрема 9М723/9М728 ОТРК “Іскандер”, але високу потребу в них Москва весь час намагалася отримати аналогічні засоби ураження в Ірану.

У 2022 році з’явилася перша інформація про те, що Росія зацікавлена в іранських балістичних ракетах Fateh-110 і Zolfaghar, але, як показав час, Тегеран не поспішав із передачею цієї зброї, а Пхеньян його випередив.

Щодо північнокорейських ракет, треба відзначити кілька важливих моментів. Перший – це те, що практично всі вони створені на основі радянських, китайських та російських зразків, отже, за своїми характеристиками з ними дуже схожі. Другий момент: офіційні характеристики північнокорейських ракет – це як сова, натягнута на глобус, тож наскільки вони відповідають дійсності, не знає ніхто. І третє – КНДР настільки закрита країна, а вся інформація про її розробки настільки засекречена, що навіть назви їхніх ракет – це західна класифікація, а не реальні позначення ракет.

І, думаю, почати огляд варто з тих ракет, про які російська пропаганда дуже активно заговорила якраз після візиту Сергія Шойгу до Пхеньяна, а також під акомпанемент приїзду Кім Чен Ина до Росії. Саме тоді на російських профільних майданчиках та у ЗМІ з’явилася інформація про готовність КНДР передати РФ ракети KN-9 і KN-25. І хоча це не балістичні ракети, а реактивні снаряди 300 мм та 600 мм відповідно, навіть такій перспективі російські Z-патріоти раділи як шалені.

Перш ніж перейти до огляду балістики, зазначу, що KN-9 – це 300-мм реактивний снаряд, що підходить від БМ-300 “Смерч”, а платформою для створення стала не лише лінійка радянських ракет 9М55, а й китайських А-100 із запозиченням концепції пускової у китайської Weishi SY300.

Наскільки реактивні снаряди KN-9 сумісні з БМ-300 “Смерч”, особливо з урахуванням відмінності навіть класичних 152-мм та 122-мм снарядів, важко сказати, проте перейдімо до балістики.

KN-23 (HWASONG-11GA)

Найімовірніше, саме цією ракетою завдавали удару по Україні 30 грудня та 2 січня. Принаймні 2 січня по Харкову прилітала ракета, максимально схожа на KN-23.

Насамперед в уламках цієї ракети належність до KN-23 видавала як схожість із російською 9М723 ОТРК “Іскандер”, на базі якої вона створювалася, так і низка конструктивних відмінностей. Наприклад, форма газодинамічних керм на хвостовій частині північнокорейської ракети коротша за ті, що на російському аналогу, прямокутної форми та зі зрізаними кутами – у той час як у 9М723 вони округлені.

KN-23 вперше показали в КНДР у 2019 році, і тоді вона відразу ж привернула до себе увагу західних фахівців разючою схожістю з російською 9М723. На той момент Росія зміцнювала контакти з Іраном та КНДР, зокрема за допомогою передачі цим країнам низки технологій, серед них і ракетних.

Саме після 2014 року іранська та північнокорейська ракетні програми здійснили небувалий ривок, а KN-23 взагалі вказувала на того, хто підтримує деспотичні режими у світі. Але жодної суттєвої реакції від міжнародної спільноти на цю проблему так і не надійшло.

Щодо характеристик KN-23, то згідно з опублікованими у відкритих джерелах даними, вона має дальність польоту 690 км, масу бойової частини 500 кг і загальну масу 3,4 тонни. Всі ці характеристики, крім маси БЧ, набагато кращі за ТТХ російської 9М723, що вже викликає сумніви в їхній реалістичності.

У Північній Кореї в 2019 році зробили ракету на базі 9М723 за ТТХ, що переважають 9М723, і Росія не змогла за 4 роки вийти на ті ж показники? Серйозно?

До речі, під час демонстративних пусків цієї ракети в серпні, “залякуючи ворогів”, вона пролетіла 430 км, а тому є над чим подумати.

KN-24 (HWASONGPHO-11NA)

Ця ракета дуже схожа на американську MGM-140 ATACMS із головною відмінністю – її аеродинамічні плавці, встановлені в кормовій частині, є фіксованими, а не такими, що складаються, як в ATACMS, що вимагає розгортання з прямокутних пускових контейнерів. Окрім того, вона більша від ATACMS за розмірами.

Згідно з характеристиками, ця ракета має:

  • дальність польоту – 400 км;
  • масу БЧ – 400-500 кг;
  • швидкість польоту – 6,2 Маха (2,1 км/с).

Загалом KN-24 є покращеною версією KN-02 Toksa (Hwasong-11), яку створювали на базі радянського ОТР “Точка-У”. Поліпшення було здійснено завдяки використанню низки технологій, застосованих для створення KN-23, – зокрема, прискорювач запозичено саме у цієї ракети.

Іншими словами, KN-24 (Hwasongpho-11Na) – це радянська ОТР “Точка-У”, покращена з урахуванням технологій ОТРК “Іскандер”.

KN-18

Про KN-18 дуже мало інформації. Продемонстровану на військовому параді в Пхеньяні 15 квітня 2017 року цю ракету тільки 28 травня 2017 року було відправлено на випробування. Бувши запущеною з Вонсана у напрямку Японії, вона пролетіла 450 км, перш ніж впасти в море.

Вважається, що KN-18 створена на базі ракети Р-17 ОТРК “Ельбрус”, але з головною частиною, що маневрує (MaRV). Ракета має невеликі передні стабілізатори на основі ракети-носія, що дозволяють з підвищеною точністю маневрувати боєголовкою після її входу в атмосферу. І завдяки цьому вона може мати досить високу точність, незважаючи на морально й технічно застарілу платформу.

HWASONG-5

Ця ракета також створена на базі радянської Р-17 ОТРК “Ельбрус”, які були передані КНДР через Єгипет у 1980-х.

Своєю чергою КНДР на той момент (не без допомоги Китаю) вдалося покращити двигун Ісаєва та збільшити дальність польоту ракети до 340 км при незмінній бойовій частині в 1 тис. кг.

1985 року Іран придбав у Північної Кореї близько 100 ракет Hwasong-5 із передачею самих ракетних технологій, завдяки чому Іран зміг створити ракету Shahab-1.

1989 року Hwasong-5 у КНДР придбали Об’єднані Арабські Емірати, але дуже швидко поплатилися за це. Ні, не санкціями. А тим, що ракети довелося вивести з бойового чергування через дуже низьку якість виробів.

2008 року Північна Корея здійснила передачу технологій Hwasong-5 М’янмі.

У 2017 році було випробувано вдосконалену ракету Hwasong-5 з дуже високими показниками маневровості, що отримала назву KN-21. Маневровість KN-21 (Hwasong-5) дозволяла їй бути точнішою, але після цих випробувань Пхеньян зосередився на KN-23.

HWASONG-6

Ця ракета є подальшим розвитком Hwasong-5, створеної на базі Р-17 ОТРК “Ельбрус”. Відмінність Hwasong-6 від попередниці у збільшеній дальності польоту до 500 км, але зменшеній масі БЧ до 770 кг. Також було збільшено довжину корпусу ракети заради розміщення більшого запасу палива на 25%.

За 9 років Північна Корея виробила до 1000 таких ракет, половину з яких було відправлено на експорт до Ірану, Сирії, Ємену.

У 2017 році ракета пройшла модернізацію, завдяки чому стала більш маневровою, підвищила точність ураження цілей та отримала у загальній номенклатурі позначення KN-21.

HWASONG-7/9

Вони являють собою подальший розвиток лінійки ракет цього типу, створених з урахуванням радянських Р-17 ОТРК “Ельбрус”.

Відповідно до характеристик ці ракети мають:

  • дальність польоту – 1000 км;
  • масу БЧ – до 500 кг;
  • швидкість польоту – до 7 Махів.

 

ТО ЩО МОГЛО «ПРИЛЕТІТИ» В УКРАЇНУ

На сьогодні Північна Корея має велику номенклатуру балістичних ракет різного типу, створених на базі радянських, китайських і російських технологій. Важливим моментом є те, що частина цих ракет була створена в КНДР або пройшла глибоку модернізацію, що дозволило поліпшити їхні ТТХ уже після 2014 року. Саме в період особливого зближення КНДР та Росії.

Деякі з ракет, такі як KN-23, є практично точною копією російської ракети 9М723. Але протягом довгих років міжнародна спільнота заплющувала очі на те, що з допомогою Росії деспотична Північна Корея мілітаризувалася. У результаті північнокорейські ракети не лише успішно експортувалися, а й застосовувалися у війнах та конфліктах і безпосередньо в Україні.

За минулі десятиліття Північна Корея не тільки змогла виробити сотні й навіть тисячі одиниць балістичних ракет, а й поставити їх багатьом країнам, з якими Росія в добрих відносинах, що не відкидає ймовірності спроби отримання цих засобів ураження Москвою і від цих “партнерів”.

 

Публікація підготовлена за матеріалами ресурсу «Інформаційний спротив» – аналіз військово-політичного оглядача Олександра Коваленко http://surl.li/ozhts

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja