Факти про тіньовий бюджет росії, з якого вона таємно фінансує війну та поширення пропаганди – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Факти про тіньовий бюджет росії, з якого вона таємно фінансує війну та поширення пропаганди

Війна, розв’язана Кремлем, та відповідні санкції обмежили економічне зростання Росії, закрили доступ до ринків Європи для російського експорту, а також доступ до високотехнологічних товарів.

Хоча війна послабила Росію військово, політично та економічно, її не варто недооцінювати, адже плани Кремля щодо України не змінились, каже генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, звертаючись до міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Брюсселі 29 листопада.

Столтенберг відзначив: Росія стає все більш залежною від Китаю, а нафтогазові надходження падають. “Російський банківський сектор – під санкціями. Більше тисячі іноземних компаній припинили або скоротили діяльність в країні. Також 1,3 мільйона людей полишили Росію минулого року”.

Попри це, Путін не змінив своїх планів щодо України і переводить економіку на воєнні рейки, каже генсек НАТО. Цього тижня Путін затвердив новий державний бюджет на три роки, в якому рекордно збільшив воєнні видатки. Майже третина державних коштів Росії піде на оборонні потреби. Загалом 40% державного бюджету Росії піде на фінансування військового та безпекового секторів, підрахували аналітики.

Однак, навіть це не межа. Путін має ще і тіньовий бюджет, приховуючи від громадськості кошти на війну в держпідприємствах та окремих фондах, кажуть оглядачі.

Про наявність такого тіньового бюджету в Росії заявляють і в уряді США – помічник держсекретаря США Джеймс О’Браєн під час слухань в Сенаті США в листопаді вказав, що Росія витрачає на війну більше коштів, ніж закладено в бюджет. “Гадаю Росія витрачає більше – це 30% публічного бюджету і вони мають “таємний бюджет”, який навіть більше”, – зауважив він.

Про стан російської економіки журналістка Української служби Голосу Америки Оксана Бедратенко поспілкувались з американським дослідником та автором книг про економіку Росії Андерсом Аслундом.

Для того, щоб профінансувати військові видатки, Путін змушений “затягнути пасок” для уряду і перекинути кошти з соціальних видатків до безпекового сектору, каже Аслунд.

Для Путіна закритий шлях на світові ринки запозичень, тому міжнародна заборгованість Росії скоротилась вдвічі з 2013 року, каже Аслунд, в той час, як інші країни розширили наявні кредитні ресурси.

Хоча добробут росіян погіршується, Аслунд не очікує бунту від росіян, адже як і за радянських часів, добробут громадян погіршувався поступово, щоб не викликати явного невдоволення.

Понад 1100 компаній вийшли з Росії після початку повномасштабного вторгнення, йдеться в базі даних Єльського університету. За підрахунками російського Центру макроекономічного аналізу, минулого року відтік капіталу з Росії склав безпрецедентні 239 мільярдів доларів.

Технологічні санкції призвели до того, що Росія стала більш технологічно відсталою, “як Радянський Союз”, каже Аслунд. “Курс Путіна – це економічна стагнація, відсутність модернізації, яка відлякує талановиту молодь, призводить до демографічної кризи й повної ізоляції від світу”, – додає він.

Від такої політики виграє лише сам Путін та його поплічники, які переказують кошти за кордон, каже Аслунд.

“Іронія в тому, що приватні російські кошти за кордоном, за оцінками, становлять щонайменше 1,3 трильйона доларів – практично стільки ж, скільки російське ВВП, – і більша частина цих коштів належить Путіну та його пособникам”, – каже Аслунд.

Він переконаний: Путін не використає ці кошти на війну за будь-яких умов, адже “вони йому потрібні, щоб зберігати свою владу”.

На початок війни Росія мала вражаючі 600 мільярдів доларів у валюті. Тепер, каже Аслунд, ліквідних валютних резервів немає. Це сталось через санкції, а також тому, що Росія все частіше за свою нафту отримує не долари чи євро, а індійські рупії та китайські юані, які не може використати, адже ці валюти не є повністю конвертованими.

Приблизно 300 мільярдів доларів російських резервів заморозив Захід. Ще 70 мільярдів доларів Росія використала, каже Аслунд і додає: “Вони мають 103 мільярди доларів в юанях – це неконвертоване і неліквідне. Також у них великий плюс в розрахунках з Індією – 20 мільярдів доларів в рупіях. Також 130 мільярдів доларів в золоті – це неліквідне і його важко використати. Якщо це відняти від офіційних резервів в 577 мільярдів доларів, то у них взагалі не залишилось ліквідних резервів”.

Відсутність ліквідних резервів обмежує здатність Росії підтримувати рубль або забезпечити придбання високотехнологічних товарів.

“Це значить, що Росія має менше грошей на війну”, – говорить аналітик.

*публікація підготовлена за матеріалами видання «Голос Америки» http://surl.li/nsuzv

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja