ФактиPRO зростаючі темпи застосування російськими окупантами хімічної зброї проти ЗСУ – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

ФактиPRO зростаючі темпи застосування російськими окупантами хімічної зброї проти ЗСУ

Від початку повномасштабної російсько-української війни росіяни атакували Сили оборони 1068 разів із використанням хімічної зброї. Про  це повідомляє Командування Сил підтримки Збройних Сил України. Мобільні групи та інші підрозділи угруповання сил і засобів підтримки зафіксували 1068 фактів застосування іритантів сльозогінної дії, які споряджені отруйними хімічними речовинами. Ці речовини заборонені для ведення війни пунктом 5 статті 1 Конвенції про хімічну зброю.

З них лише за лютий 2024 року – 250 випадків, зокрема 244 випадки застосування ВОГ, 1 випадок застосування газу та 5 випадків застосування інших боєприпасів із хімічною речовиною. Видання The Telegraph провело власне розслідування по цих фактах і поспілкувалося з кількома українськими військовими, дислокованими на лінії фронту. Вони детально розповіли, що їхні позиції майже щодня опиняються під атаками невеликих російських безпілотників, які переважно скидають сльозогінний газ, а також інші хімічні речовини. http://surl.li/sioyy

 

Застосування такого газу, відомого як CS (Хлоробензальмалононітрил), який зазвичай використовується спецпідрозділами, заборонено під час війни відповідно до Конвенції про заборону хімічної зброї. Навіть якщо ці газові атаки не смертельні і не виводять з ладу одразу, вони зазвичай викликають паніку. Після таких атак росіяни можуть напасти із застосуванням звичайної зброї.

Один із командирів українського піхотного підрозділу розповів, що протигази врятували не одне життя військових. Тепер його солдати зобов’язані постійно носити протигази з собою. Один із військових ЗСУ, який дислокується в Донецькій області, розповів, що деякі українські підрозділи в його районі майже щодня опиняються під газовими атаками ворога.

Одну з таких газових гранат CS надала The Telegraph для перевірки американський військовий медик і кваліфікована медсестра, яка служить в українській армії, Ребека Маціоровскі. Її регулярно викликають для надання медичної допомоги українським солдатам у трьох бригадах, з якими медсестра працює в Донецькій області, після атак із застосуванням хімічної зброї. За її словами, такі атаки з боку росіян систематичні.

Спочатку гранату знайшли солдати 53-ї механізованої бригади. «Хлопці знайшли її під час обстрілу, тому що ніхто не вірив, що їх атакують із застосуванням хімічної зброї», – розповіла медсестра.

Експерт з хімічної зброї Марк-Майкл Блюм підтвердив, що знайдений боєприпас був газовою гранатою К-51, яка зазвичай наповнена сльозогінним газом. Повідомлялося також і про інші види хімічних газів.

Маціоровскі розповіла, що минулого року вона була свідком інциденту, спричиненого, ймовірно, ціанідом водню – смертельним безбарвним газом, який Захід використовував як хімічну зброю у Першій світовій війні.

За її словами, російський безпілотник скинув два боєприпаси з невідомим газом, який мав «запах розтертого мигдалю», на солдатів у Донецькій області. Двоє людей загинули і 12 потребували госпіталізації. Також були повідомлення про використання хлору і хлорпікрину – речовини, що зазвичай використовуються як пестициди, які німці застосовували як хімічну зброю в Першій світовій.

Офіційно українські військові стверджують, що з початку повномасштабного вторгнення російська армія здійснила 626 газових атак. Але Маціоровські вважає, що ця цифра майже напевно сильно занижена.

Атаки стали настільки характерною рисою тактики Москви, що українські солдати тепер проходять спеціальну підготовку, щоб протистояти їм. Проблему ускладнює той факт, що українські військові не завжди отримують відповідні засоби захисту. А ті, які їм надають часто неякісні, пише The Telegraph.

«У нас є протигази, але майже у всіх випадках вони дуже старі, ще радянських зразків, і вони не дуже ефективні», – розповів один із українських солдатів.

Маціоровскі каже, що деякі військові у бригадах, з якими вона працює, взагалі не мають захисного спорядження і змушені покладатися на допомогу від волонтерів або шукати його самостійно.

Тим часом, росіяни особливо й не приховують застосування хімічних атак. У грудні минулого року 810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту рф похвалилася застосуванням хімічної зброї у дописі в Telegram, опублікувавши відео, на якому, як вона стверджувала, на українські позиції скидають газові гранати К-51. Аналогічно, в новинах російського телеканалу «Первый канал» у травні 2023 року це питання обговорювалося прямо. Тоді в ефірі один із російських загарбників заявив, що протигази не допомагають українським військовим.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja