Фейк і дезінформація про те, що новий міністр оборони України Рустем Умеров «готовится сдать Купянск» – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Фейк і дезінформація про те, що новий міністр оборони України Рустем Умеров «готовится сдать Купянск»

Не встиг новопризначений міністр оборони України Рустем Умеров здійснити перші кроки на посаді, як російська пропаганда взялася за його дискредитацію. Але зробила це у цікавій манері – не обливала брудом, не звинувачувала у «нацизмі», а спробувала створити образ «зрадника». Днями низка топових телеграм-каналів пропагандистів поширила публікацію, що Умеров приїхав із робочою поїздкою на схід – до оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» – щоб переконати командування ЗСУ… здати Куп’янськ. Про деталі вкиду – далі у матеріалі.

 

Першоджерелом вкиду виявився топ-пропагандистський канал «Укропский фреш». Пропагандисти проілюстрували вкид реальними фотографіями міністра з поїздки на схід, а у тексті написали наступне (далі мовою оригіналу):

«Пресс-служба министерства обороны Украины опубликовала фотографии с посещением главой военного ведомства Умеровым штаба оперативной группировки ВСУ, действующей на Лимано-Купянском направлении. С первого взгляда это может показаться обыденным событием, однако если разобраться, то можно прийти к неоднозначным выводам.

Мало кто знает, но Рустем Умеров в марте 2022 года был в составе украинской делегации на стамбульских переговорах с Россией, на которых он активно лоббировал заключение мира. Тогда противоборствующие стороны практически договорились о прекращении огня, однако в последний момент вмешался Запад, который разрушил все перспективы мирного урегулирования конфликта.

 

Спустя год планы Умерова не изменились – необходимо создать условия для прекращения огня. Для этого он прибыл в штаб группировки ВСУ на Лимано-Купянском направлении, чтобы довести до офицеров штаба задачу подготовить Купянск к сдаче и отойти на вторую линию обороны. Генерал Сырский, как и другие военачальники выступили против данного решения, однако глава военного ведомства был непреклонен – он не собирается подыгрывать политическому шоу Зеленского.

Получится ли у Рустема Умерова закончить то, что он начал год назад в Стамбуле – покажет время. Но предпосылки к этому есть…»

По-перше, пропагандисти не наводять жодного фактологічного аргументу, який би говорив про те, що Умеров «ставить військовим» саме таке завдання. Все лише зі слів пропагандистів.

По-друге, і це головне – Умеров не має повноважень віддавати накази військам і ставити бойові завдання!

«Міністе́рство оборо́ни Украї́ни — центральний орган виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні сили України. Міноборони України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади зі забезпечення реалізації державної політики у сфері оборони», – саме таке трактування позначено у звичайному довіднику. http://surl.li/lzbsl

З одного боку, ЗСУ підпорядковуються Міноборони, але з іншого – це орган виконавчої влади, а не військового керівництва, який забезпечує державну політику розвитку і розбудови сфери оборони, а не командування військами.

У Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України» прописано понад 100 пунктів про те, чим має займатися Міністерство оборони – від розробки інструкції до розбудови ВПК. Але в жодному немає про безпосереднє командування військами. http://surl.li/elfnt

Більше того, якщо говорити про безпосереднє командування Збройними силами України, то ієрархія виглядає наступним чином:

  1. Верховний головнокомандувач – Президент України
  2. Головнокомандувач Збройними силами України – Начальник Генерального штабу
  3. Міністр оборони України. http://surl.li/lzbsl

Тобто не зважаючи на те, що ЗСУ структурно входять до Міноборони, сам міністр у структурі командування Збройними силами посідає третю позицію.

Тож, якщо уявити таку фантастичну ситуацію, що Умеров щось спробував наказати Сирському, наприклад, то це фактично, наказ через «голову» безпосереднього начальника Сирського – Валерія Залужного. А це вже порушення субординації.

Щодо поїздки до оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» то на сайті Міністерства оборони про це наступна інформація:

«Міністр оборони України Рустем Умєров з командою здійснив робочу поїздку до оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» та бойових підрозділів, що ведуть оборонні та наступальні дії на східному напрямку.

Командувач ОСУВ «Хортиця» генерал-полковник Олександр Сирський доповів Міністру оборони про роботу на обʼєднаному командному пункті, управління діями підрозділів у складі угруповання, а також оперативну обстановку на фронті в зоні відповідальності «Хортиці», склад сил та засобів противника, напрямки його ймовірних дій

«Розробка нових технологій — один з пріоритетів команди Міністерства оборони. Це безпрецедентна війна з використання новітніх видів озброєння. Маємо бути сильніші, на крок попереду нашого ворога, масштабувати технологічні рішення та створити наші українські технології Перемоги. Працюємо над цим», – зазначив Рустем Умєров.

Крім того, в рамках робочої поїздки у кожній з відвіданих військових частин Міністр поспілкувався із захисниками та захисницями східного напрямку. Рустем Умєров нагородив кращих воїнів державними відзнаками та відзнаками Міністерства оборони, вручив нагородну зброю, особисто подякував кожному і кожній, хто щоденно охороняє спокій наших людей….» http://surl.li/lzbxn

ВИСНОВОК

Вкид про нібито «задачу здати Куп’янськ» направлений, перш за все на дискредитацію нового міністра, та поширення чуток про чергові конфлікти, протистояння у військово-політичному керівництві держави.

У намаганнях роздмухати пожежу там де навіть не тліє соломинка, пропагандисти навіть не змогли більш-менш правдоподібно зрозуміти і передати систему управління ЗСУ.

Наратив про «здати Куп’янськ» – лежить у тій же площині дезінформації як і «взяття Бахмута». Російськи окупанти не змогли реалізувати протягом крайніх двох місяців свої наступальні наміри на Куп’янсько-Лиманському напрямку тому пробують «намалювати» перемогу в інфорпросторі.  

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Інтент”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja